Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще се повтори ли политическото земетресение в Гърция на 25 юни?

Кириакос Мицотакис, председател на партия "Нова демокрация".
Снимка: БТА

Кириакос Мицотакис, лидерът на дясноцентристката Нова демокрация, която получи 40% на парламентарните избори в Гърция на 21 май, върна мандата за съставяне на правителство, който получи от президента с аргумента, че няма предпоставки за сформиране на правителство в новоизбрания парламент. 

 В резултат парламентът се разпусна и бяха насрочени нови парламентарни избори на 25 юни. Особеностите на гръцката изборна система в "Нашият ден" коментира Петър Къдрев, старши отговорен редактор в дирекция Балкани на БТА.

Въпреки категоричната си победа Нова демокрация не успя да получи абсолютно мнозинство заради новата избирателна система, която беше приета през 2016 г., но беше приложена едва сега. За първи път гърците, които живеят в чужбина, имаха право да упражнят правото си на вот на местата, където живеят. 
Съгласно промяната, възрастта на гръцките граждани, които имат право на глас, беше намалена от 18 на 17 години. 

"Обикновената пропорционална система, при която партия получава брой депутати от дела гласове, който е получила. Докато изборите, насрочени за 25 юни, ще се проведат по т.нар. "засилена пропорционална избирателна система", при която най-голямата партия, ако получи над 25% от гласовете, получава бонус. Като до 25% получава 20 депутати, а за всеки половин процент от там нататък получава по още един“, казва Петър Къдрев.

До извънреден  вот се достигна след отказ на трите основни партии да преговарят за коалиция. СИРИЗА и социалистите от ПАСОК върнаха мандатите без преговори с други партии. В рамките на три дни беше премината цялата процедура и сега Гърция се управлява от служебен кабинет.

"Истинската изненада беше голямата разлика в гласовете между Нова демокрация и втората партия СИРИЗА. Това поставя сериозни въпроси за едно бъдещо очаквано и предвиждано трансформиране на политическия спектър вляво от центъра. А именно това преразпределение на гласовете, които  СИРИЗА набра след 2010 г. към други партии, които са тази част на политическия спектър“, посочва журналистът.

Забелязва се увеличаване на дела на Гръцката комунистическа партия с около 2%, също така се засилва и влиянието на евроскептичната партия "Плевси елефтериас“ (Курс на свободата) на Зои Костандопулу, която се отцепи от СИРИЗА още след приемането на меморандумите на кредиторите. 

 Ако Нова демокрация повтори на 25 юни същия изборен резултат, той би ѝ осигурил сигурно и стабилно абсолютно мнозинство в парламента.

Чуйте подробности в звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Виртуални игри: Наистина ли са вредни?

В рубриката "Време за наука“ на предаването "Нашият ден" Никола Кереков подчерта някои неочаквани ползи от компютърните игри, като постави в центъра на вниманието си широкия спектър от аспекти, които обхваща тази индустрия. Подчертавайки, че гейминг индустрията е истински мастодонт, Кереков изтъква значителните печалби, които тя генерира...

обновено на 23.04.24 в 13:24

Стоян Ставру: Близостта до човека формира мнението за правата на даден вид животно

Нашият вид Homo sapiens има невероятно влияние върху биомасата на планетата. При това, докато човешката популация съставлява само 0,01% от общата биомаса на Земята, е впечатляващо как той е оказал толкова голямо влияние върху екосистемата. Според последните изследвания, водени от международни научни екипи, човешкият вид е причинил значително..

обновено на 23.04.24 в 12:27
Александър Кашъмов

Свободата на словото и достъпът до информация – какво е новото?

Световният ден на книгата и авторското право е повод за сериозно размисляне за свободата на словото и достъпа до информация . В ефира на "Нашият ден" гостува адв. Александър Кашъмов, чийто ангажимент по отношение на правата на човека и свободата на изразяване е безспорен. Кашъмов подчертава значението на свободния достъп до информация за..

обновено на 23.04.24 в 11:08

Антон Митов представя: българския диджей Dr. Feelgroove

Dr. Feelgroove (д-р Фийлгрув) е диджей и продуцент. Той започва да миксира музика през 1993 г. и от тогава тя играе ключова роля в живота му, а партитата в клубове и работата в студио са неговата сцена за изява. Антон Митов за по-кратко и по-пряко преминава през Мианмар, Индия и Куба, за да попита своя гост може ли диджейството, освен да забавлява,..

публикувано на 23.04.24 в 10:03

Конкурсът "Граждански будилник" – среща между екоактивизма и изкуството

Според тревожните данни днес над 55% от хората на планетата живеят в  градове, като превръщат градската среда в основен свой хабитат. Очаква се до 2050 г. този процент да се увеличи до 68%. България не прави изключение от тази тенденция. С бързото застрояване и липсата на устойчиви решения природата в градовете все повече остава на заден план,..

публикувано на 23.04.24 в 09:18