Книга за психотерапията, която самите психотерапевти харесват - така сбито и по журналистически можем да опишем книгата "А може би трябва да поговвориш с някого" на американската авторка и психотерапевт Лори Готлиб.
Книгата далеч не е само за специалисти. Готлиб разказва увлекателно, честно и с уважение за пациентите си – реални хора, а не невротичните интелектуалци, травмираните красавици или мафиотските босове, които сме свикнали да гледаме във филмите. Готлиб прави и още една крачка напред и разкрива пред читателите своите проблеми и чувства, книгата носи подзаглавието "Терапевтът като пациент и скритото в нашия живот".
Психотерапията е професия, която смятаме, че познаваме от киното и попкултурата. Обикновено вниманието е съсредоточено вълху човека на психоаналитичната кушетка, а не върху терапевта - той според канона е зад кадър, нещо като екран, върху който пациентът проектира.
В "А може би трябва..." Лори Готлиб, подобно на актьор в театъра, "чупи четвъртата стена" и ни прави съпричастни на собствените си проблеми и драми. Това дава допълнително гориво на тази четивна и интригуваща книга и ни кара да си зададем отново въпроса, (който беше много актуален по време на локдауна): има ли койда помогне на помагащите?
В днешната култура на широко практикуван ексхибионизъм в социалните мрежи, книгата на Лори Готлиб съумява да бъде искрена и изповедна и да ни направи една идея по-емпатични и състрадателни.
Чуйте д-р Светлозар Василев, психоаналитик и научен редактор на "А може би трябва да поговориш с някого" на Лори Готлиб.
Проф. Сергей Герджиков за нравите и светогледа в Страната на изгряващото слънце. Проф. Сергей Герджиков има близо 150 забележителни трудове по философия, но в "Покана за пътуване" разговаряме с него като автор на две книги за Страната на изгряващото слънце – "Японски дневник" и "Японски загадки", резултат от двете му посещения там. Той..
"Науката е поезията на реалността", казва Ричард Докинс, един от най-изявените учени на съвремието. В духа на това разбиране за научното познание протича и Европейската Нощ на учените - инициатива, чиято програма се обогатява и развива с всяка изминала година. На 29 септември Нощта настъпва с програма в 30 града - от Асеновград до Белоградчик,..
Учените, философите и поетите векове наред са се питали за какво служи сънят? Винаги е имало личности, които са гледали на съня како на вид слабост, на изгубено, непродуктивно време. В последните години науката напредна доста и откри, че по време на сън мозъкът ни извършва забележителна по обем и интензивност работа, за да пречисти натрупаната през..
105 години от Войнишкото въстание – първото, което поставя рязко изкарва наяве проблема за вътрешното разслоение и слага началото на социалните борби в Царство България. След пробива при Добро поле отчаяните от мизерия, глад, студ и безкрайни сражения български войници тръгват на поход към София, за да попитат управляващите защо за пореден път..
Замъкът Хайлигенберг се намира южно от Франкфурт на Майн и близо до Дармщат. Но не само природните красоти и архитектурата са интересни за българите, посетили провинция Хесен и отскочили до Хайлигенберг. В имението там е роден първият български владетел след освобождението през 1878 година – княз Александър фон Батенберг. Д-р Зигрун Комати е..
През последната седмица се наслушахме на това как държавата гони православието, как чужди сили се опитват да унищожат Църквата, някои свещеници дори си..
С нова театрална инициатива започва новия си творчески сезон Театралната работилница "Сфумато". Програмата ще премине под мотото "Театър за младите" и е..
Кои отношения между медии, журналисти и политици рушат доверието на гражданите и към едните, и към другите, коментира в "Мрежата" по програма "Христо..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg