Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

35 години от полета на втория български космонавт Александър Александров на "Съюз ТМ-5"

Снимка: БГНЕС

Преди 35 години на 7 юни от космодрума в Байконур излита космическият кораб “Съюз ТМ-5” с екипаж българина Александър Александров и руснаците Анатолий Соловьов и Виктор Савиних. Но на километър и половина от орбиталния комплекс “Мир”, с който трябва да се скачат, космонавтите се сблъскват с изпитание, изправящо ги пред опасността преждевременно да се завърнат на Земята. Антената за стиковка се откача и поради тази причина информацията, която получава екипажът на екрана, е с прекъсвания. 

България е единствената държава, която изпраща по международната космическа програма "Интеркосмос“ не един, а двама космонавти. Страната ни е шеста в света космическа нация. През 80-те години на XX век ставаме третата страна след САЩ и Русия, производител на храна за космонавти.

Златният фонд на БНР разполага със запис с подготовката на кацане и приземяването на "Съюз ТМ-5“, осъществено малко след 13 ч. (българско време) на 13 юни 1988 г., както и със записи от скачването на станциите от 9 юни 1988 г. Част от тях са директни телевизионни включвания, в които звукът на космоса надвишава човешкия, а връзката на моменти прекъсва изреченията. 

На пресконференция от борда на "Съюз ТМ-5" с екипажа Александър Александров говори за общото между първия си полет във ВНВУ "Г. Бенковски“ и настоящия космически полет, така той отговаря на въпрос на журналист, поздравява и децата, които ще участват в поредната Международна асамблея "Знаме на мира“ в София и коментира кой момент от този полет смята за сбъдната мечта.

Чуйте повече в звуковия файл. 



По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В очакване на третото издание на Technovation

Третото издание на "Техновейшън" (Technovation) се очаква да стартира скоро, събирайки вниманието на иноваторите и ентусиастите в технологичния сектор. Рубриката “Денят делово“ на предаването е посветена на предстоящото събитие, гост е Таня Кръстева, главен редактор на списание "Мениджър“. Кръстева подчертава важността на технологичния сектор за..

обновено на 18.04.24 в 15:12

Симеон Ананиев: Увеличението на цените в БДЖ е оправдано, но услугата си остава некачествена

Националният железопътен превозвач БДЖ обяви, че се налага промяна в цените на билетите за пътуване с влак. Причината за това е драстичното увеличение на разходите на дружеството през последните няколко години. Според официално изявление от държавните железници, увеличението ще бъде средно от около 20% и ще влезе в сила от 7 май 2024 година ...

обновено на 18.04.24 в 12:38

Започва кариерен форум за бъдещи енергетици

Кариерният форум "Презареди кариерата си" 2024 представлява изключително значимо събитие в България, целящо да представи възможностите за професионално развитие във възобновяемата енергетика. Организиран от сдружение "Соларна Академия България" и M3 Communications Group, Inc., този форум събира водещи представители от енергийния сектор, държавната..

обновено на 18.04.24 в 12:14

Защо децата трябва да започват четенето със съвременни автори и теми?

В ефира на "Нашият ден, Виктория Бешлийска , известна писателка и авторка на два обичани български романа  "Глина" и "Сърце" , сподели своето мнение по няколко актуални теми.  Тя изрази загрижеността си относно програмата, особено в областта на литературата и другите разказвателни предмети в училищата, като отбеляза, че децата се чувстват..

обновено на 18.04.24 в 11:38

Да рециклираш "ценната пластмаса" в домашни условия

Свикнали сме да възприемаме пластмасата като вредител, който задушава природата. Организацията "Ценна пластмаса" има за цел да промени тази представа. Как битовите пластмасови отпадъци и натрупаните вкъщи найлонови торбички могат да заживеят нов живот – в "Нашият ден" разказва Георги Балинов . "Гледах на пластмасата като на нещо много..

публикувано на 18.04.24 в 10:49