Световният ден за безопасност на храните се отбелязва всяка година на 7 юни с цел да подчертае важността на предотвратяването, откриването и управлението на рисковете, свързани с хранителната безопасност. Този ден има за цел да допринесе за осигуряването на продоволствена сигурност, здраве, икономическо благосъстояние, устойчиво развитие и достъп до пазара.
Богомил Николов, изпълнителен директор на Асоциация "Активни потребители", сподели мнение и препоръки към потребителите в ефира на "Нашият ден". Той посочи, че проблемът с доверието в храните е налице, за което има множество обяснения.
“В миналото хората се хранеха с продукти, достигащи до тях от максимум 50-километрово разстояние, произведени от познати хора и купувани от местния пазар, където търговците бяха запознати с потребителите“, казва той.
Според него в днешно време нещата са по-сложни. Храната пътува на десетки хиляди километри, за да достигне до нас. Връзката между производителите, търговците и потребителите е заменена от нормативни правила и регулации, които изискват ефективен контрол от страна на контролни органи. Богомил Николов посочи в предаването, че голямото предизвикателство в наши дни е да се възстанови доверието в работата на контролните органи.
Той обясни още, че за да се продължи напред, се нуждаем от възможно най-ефективен контрол върху всички продукти, които достигат до нашите маси. “На теория имаме всички необходими знания за осъществяване на такъв контрол, но в практиката все още съществуват предизвикателства, които зависят от нас всички“, казва той.
Световният ден за безопасност на храните служи като напомняне за важността на продоволствената сигурност и необходимостта от мерките за предпазване от рисковете, свързани с хранителната безопасност. Той ни призовава да се съсредоточим върху ефективния контрол на храните, които консумираме, за да се гарантира безопасността и качеството им.
Чуйте разговора в звуковия файл.
С наближаването на пика на грипната вълна в края на януари, все повече пациенти се обръщат към личните си лекари със симптоми на респираторни заболявания. Според д-р Гергана Николова, ситуацията в кабинета ѝ е показателна за сезона – наблюдава се увеличение на пациенти с оплаквания като висока температура, кашлица и главоболие. "Типично за този период..
Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е дълбоко вкоренена в българската народна култура. За нея разказва Милка Петрова в запис от 4 януари 1990 г., съхранен в Златния фонд на БНР. Слушайте!
В рубриката "Времето на редактора" на Бабинден, разговаряхме с Надежда Янкова , докторант в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Нейният дисертационен труд е фокусиран върху дулите – професионалистки, които подкрепят жените по време на раждане. В ефира на "Нашият ден" тя разказа за изследването си, което разглежда трансформацията на..
В началото на новата година Росица Петрова от Движението на българските майки споделя в ефира на „Нашият ден“ размисли за бъдещето, което ни е необходимо, и за уроците, извлечени през последните две десетилетия. Движението, създадено преди 20 години, продължава да е пример за обединение, грижа и отдаденост. "Искам да благодаря на всички..
Неотдавна в Сливен се проведоха два граждански протеста срещу намаляването на територията на природния парк "Сините камъни". Организаторите изразиха твърдо мнение, че е необходимо да се запази целостта на парка, да се прекрати текущата процедура за изключване на определени площи от него и да се защитят местностите Карандила и Даулите. В ефира..
Неотдавна в Сливен се проведоха два граждански протеста срещу намаляването на територията на природния парк "Сините камъни". Организаторите изразиха..
Всичко в живота е въпрос на избор. Ето например Кире Гьоревски е избрал да се превъплъщава в различни персонажи. Да пресъздава животи на сцената и на..
Как да разбера този свят? 10 000 снежинки* се топят върху перваза – Из книгата с хайку и хайбун "Бели Петна" "Terra Култура" преминава в новата..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg