Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Богомил Николов от "Активни потребители":

Безопасност на храните – как да върнем доверието на потребителите?

| обновено на 07.06.23 в 10:08
Снимка: bulgaria.representation.ec.europa.eu

Световният ден за безопасност на храните се отбелязва всяка година на 7 юни с цел да подчертае важността на предотвратяването, откриването и управлението на рисковете, свързани с хранителната безопасност. Този ден има за цел да допринесе за осигуряването на продоволствена сигурност, здраве, икономическо благосъстояние, устойчиво развитие и достъп до пазара.

Богомил Николов, изпълнителен директор на Асоциация "Активни потребители", сподели мнение и препоръки към потребителите  в ефира на "Нашият ден". Той посочи, че проблемът с доверието в храните е налице, за което има множество обяснения.

“В миналото хората се хранеха с продукти, достигащи до тях от максимум 50-километрово разстояние, произведени от познати хора и купувани от местния пазар, където търговците бяха запознати с потребителите“, казва той.

Според него в днешно време нещата са по-сложни. Храната пътува на десетки хиляди километри, за да достигне до нас. Връзката между производителите, търговците и потребителите е заменена от нормативни правила и регулации, които изискват ефективен контрол от страна на контролни органи. Богомил Николов посочи в предаването, че голямото предизвикателство в наши дни е да се възстанови доверието в работата на контролните органи.

Той обясни още, че за да се продължи напред, се нуждаем от възможно най-ефективен контрол върху всички продукти, които достигат до нашите маси. “На теория имаме всички необходими знания за осъществяване на такъв контрол, но в практиката все още съществуват предизвикателства, които зависят от нас всички“, казва той. 

Световният ден за безопасност на храните служи като напомняне за важността на продоволствената сигурност и необходимостта от мерките за предпазване от рисковете, свързани с хранителната безопасност. Той ни призовава да се съсредоточим върху ефективния контрол на храните, които консумираме, за да се гарантира безопасността и качеството им.

Чуйте разговора в звуковия файл.

Чуйте в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Терапевтичната комуникация – нова ера в детското здравеопазване

Фондация "За Доброто", Нов български университет и специализирана болница за активно лечение по детски болести "Проф. д-р Иван Митев" поставят началото на нова ера в детското здравеопазване с първата по рода си следдипломна квалификация по терапевтична комуникация в педиатрията. Едно дете никога не забравя престоя си в болница. В болничната..

публикувано на 04.07.25 в 17:25

Дял от земеделска земя – производство по делба

В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Стоянка Стайнова, гр. Свети Влас:  Наследница съм на малко земеделска земя от моя дядо, но не мога да получа дяла си поради следните пречки:  Дядо ми имаше пет деца. Единият от синовете му е емигрирал в Русия преди 85 години, през..

публикувано на 04.07.25 в 14:45
адв. Йорданка Бекирска

Споделеното родителство и правата на децата

Защо са необходими промени в Семейния кодекс?  Съвместно упражняване на родителските права – равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота на детето. Защо е важно за детето? Какви са положителните и дали има отрицателни страни? Споделеното родителство и правата на децата е темата на предаването "Законът и Темида". Йорданка Бекирска –..

публикувано на 04.07.25 в 12:50

Любов, кожени изделия и индийска табла: Афганистанецът, който намери дом в България

В "Мигранти с таланти" днес ви срещаме с Мохамад Шариф Хемат от Кабул, Афганистан.  Той идва в България през вече далечната 1982 г. като студент, след като печели стипендия за отличен успех в Кабул. Тук Шариф завършва днешния Технически университет, специалност "Медицинска апаратура и електроника", и работи по специалността около две години след..

публикувано на 04.07.25 в 10:10