Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Весела Петрова:

Защо ефектът от стреса влияе на чернодробната функуция?

Психичното здраве оказва огромен ефект върху физическото състояние

Снимката е илюстративна.
Снимка: @pixabay

Как изглежда животът след 15 дни в стъклена клетка? Какви са отраженията върху психиката и общото здравословно състояние след доброволната изолация на ултрамаратонеца Красимир Георгиев?

Повече за резултатите от медицинските изследвания, оказали влияние както върху физическото, така и психическото състояние на ултрамаратонеца, коментира в студиото на "Нашият ден“ д-р Весела Петрова от Клиниката по анестезиология и реанимация в УМБАЛ "Александровска".

"Психичното здраве оказва огромен ефект върху физическото състояние и въобще върху лабораторните резултати. Ние проследявахме пълна кръвна картина с кръвни захари, невроендокринен отговор, т.е. как реагират спрямо стреса нашите жлези. Както и какво се случва с биохимично ниво“, посочва тя.

Предизвикателството, което Красимир Георгиев прие, е провокирано от все по-силно задълбочаващата се изолация на съвременния човек, следствие на множество зависимости.

"Кортизолът, който е хормонът на стреса, беше три пъти над нормата при Краси“, казва д-р Весела Петрова.

В рамките на експеримента са били проследявани кръвното налягане и сърдечната честота. Финалните изводи са, че е много важно да се избягва стресът, но това е твърде сложно в забързаното ежедневие на всеки. Необходимо е да се спортува, да се храним добре и да се разхождаме сред природата, допълва д-р Весела Петрова.

Чуйте подробности в звуковия файл.



По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

От военно училище във Виетнам до сцената на "Арабеск" – пътят на Чан Тхе Чунг

В рубриката "Мигранти с таланти" ви разказваме за пътя на един балетист от Виетнам до България – историята на Чан Тхе Чунг , солист на балет "Арабеск" , който открива своята втора родина у нас и любовта на своя живот – певицата Светлана Захариева . Чан е роден в Ханой и завършва военно балетно училище в родината си. През 80-те години,..

публикувано на 10.10.25 в 14:48
Снимката е илюстративна

Документ с невярно съдържание при наследствени имотни казуси

В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Камен Петков, Велико Търново: Бях заличен от списъка с наследници на фамилен имот чрез документ с невярно съдържание, съставен от мой родственик, който впоследствие е издействал пред нотариус нотариален акт за имота на свое име...

публикувано на 10.10.25 в 14:10
адв. Йорданка Бекирска

Неизпълнение на съдебните решения за родителската отговорност – задължения и санкции

Неизпълнението на съдебните решения за родителски права и личните отношения дете – родител са и нтересна тема, която сама по себе си въвежда колизия. Какво точно означава да не се изпълняват съдебните решения, не са ли задължителни?  Коментар в новата рубрика "Параграф семейство" на "Законът и Темида" на програма "Христо Ботев" прави Йорданка..

публикувано на 10.10.25 в 13:30

Вейповете – новата заплаха за младото поколение

Повдигаме една изключително важна и актуална социална тема – вредата от употребата на вейпове сред подрастващите и влиянието им върху психическото и физическото здраве на младите хора. Според последния глобален доклад на Световната здравна организация , публикуван само преди дни, най-малко 15 милиона тийнейджъри между 13 и 15 години по..

обновено на 10.10.25 в 09:55

Историята на пощите оживява в книгата на Цвети Пчелински

Днес отбелязваме Световния ден на пощите . За него разговаряме с автора на единствената книга, посветена на историята на пощите и телекомуникациите у нас – г-н Цвети Пчелински. Той е автор и издател на книгата "Извори за историята на пощите и телекомуникациите по българските земи", издадена от издателството на БАН. Попитахме го защо точно на..

публикувано на 09.10.25 в 09:02