Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Есетри-Ветрен": Как се развива защитената местност година след обявяването?

| обновено на 08.06.23 в 10:31
есетри
Снимка: evropea.com

На Световния ден на океаните в предаването "Нашият ден" бе повдигната темата за защитената зона "Есетрите - Ветрен", която беше обявена за такава миналата година. По инициатива на природозащитната организация WWF, Министерството на околната среда и водите (МОСВ) обяви нова защитена местност в участък от река Дунав с името "Есетрите - Ветрен". Целта на тази инициатива е опазването на местообитанията на критично застрашени и уязвими видове риби. "Есетрите - Ветрен" е първата защитена територия в България, посветена на оцелелите десетки милиони години есетри.

Освен есетрите в този малък участък на реката са забелязани и други 40 вида риби, като 21 от тях са включени в Червената книга на България.


В ефира на "Нашият ден" темата коментира Стоян Михов, ръководител на програма "Води" на WWF.

Той посочва, че през изминалата година не се случват значителни промени в защитената местност. И посочва, че целта на този проект е да се запазят условията, в които есетровите риби могат да живеят и да се хранят в тази област. “Липсата на големи новини е положително събитие“, казва той и подчертава, че често местата, където се извършват големи промени в природата, се увеличават, а това не е добре за видовете, които ги обитават.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

С любов към животните: Нидерландка с призвание в България

Днес в "Мигранти с таланти" ви представяме ветеринарния лекар д-р Мелинда де Мул – нидерландка, която от 16 години живее и работи в България. Д-р де Мул е родена и израснала в Нидерландия. Още от малка мечтаела да работи с животни и, вдъхновена от Джейн Гудол, започва да учи биология в Утрехт (Нидерландия) през 2000 г. Две години по-късно се..

обновено на 09.05.25 в 11:06

"Гласът на Родопите" на 9 години – Радио Кърджали празнува своя юбилей

Днес – на 9 май, се навършват 9 години от началото на излъчванията на Радио Кърджали "Гласът на Родопите" – деветата поред регионална станция в структурата на Българското национално радио. Станцията покрива област Кърджали и голяма част от съседните области Смолян и Хасково, както и части от Родопите на територията на Република Гърция и Одрин в..

обновено на 09.05.25 в 10:04

Фотографии и видеа от пещери – нова изложба в Чепеларе

Музеят на родопския карст в Чепеларе, в сътрудничество с пещерния клуб "Под ръбъ" от село Церово, представя новия проект "Тайните на подземния свят". Изложбата включва впечатляващи фотографии и видеа от различни пещери в България и по света, които разкриват красотата и мистиката на подземния свят . Посетителите ще имат възможност не само да..

обновено на 09.05.25 в 09:48
Папа Лъв Четиринадесети

Светът се събуди с нов папа

Светът се събуди с новина, която ще остане в историята на Католическата църква – избран е нов папа и за първи път той е американец. Това е Робърт Франсис Превост, почетен архиепископ на Чиклайо, който прие папското име Лъв XIV . Специалният пратеник на Българското национално радио в Рим, Надежда Московска, предаде директно от Ватикана подробности..

обновено на 09.05.25 в 09:29

"Лабораторията за слава FameLab" – най-големият конкурс по комуникация на науката в света

След пет подборни кръга из страната и дори на остров Ливингстън на 11 май (неделя) в "София Тех Парк" ще се състои закриващото събитие на XV Фестивал на науката, в което 12-те финалисти ще разкажат своите триминутни истории от различни научни области.  Един от участниците ще представи България на международния финал на конкурса..

публикувано на 08.05.25 в 11:45