Книгата на Хенинг Ритер, германския журналист от "Франкфуртер алгемайне цайтунг", която Стоян Гяуров преведе на български със заглавието "Камъните на мисълта", носи жанровото определение "Записки". Представлява хрумнали му на Ритер мисли и догадки, докато чете произведенията на големи световни мислители – Паскал, Шамфор, Ларошфуко, Монтен, Гибън, Ницше, Шопенхауер, Карл Шмит, Теодор Адорно…
Но в литературата и философията съществуват и други записки, също важни: българските "Записки по българските въстания" на Захарий Стоянов, японските "Записки под възглавката" на Сей Шонагон, "Записките на Малтис Лауридс Бриге" на Райнер Мария Рилке, маргиналиите по страниците на средновековните ръкописи…
Всички те са израз на едно проблясване на мисълта и тъкмо посоката и същността на тези проблясъци коментираме с преводача на Хенинг Ритер Стоян Гяуров, с професора по философия Георги Каприев и с главната асистентка по книгоиздаване и доктор по литература Юлия Йорданова.
Чуйте предаването от звуковия файл.
Снимка – изд. Сонм и Гьоте институт - София
В ноемврийското издание на рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" се обсъжда социалният модел на увреждането и идеята за грижа. Гост на предаването беше д-р Гергана Мирчева от Института за философски изследвания (ИФС) към БАН, която разгледа етическите измерения на грижата и тяхната социална значимост. Според д-р Мирчева е..
В студените зимни месеци темата за бездомните хора става особено актуална. Липсата на подслон, храна и здравни грижи често поставя живота на тези хора в риск. В ефира на "Нашият ден" Евгений Радушев, ръководител на мобилна група за бездомни към организацията "Каритас", сподели предизвикателствата, пред които се изправят бездомните, както и..
За "местните агенти", които преодоляват недостатъците на градския и обществен живот, в "Нашият ден" разговаряме Марина Кисьова , която събира около себе си активните граждани на Пловдив . Преди 15 години Кисьова заминава за Ирландия, където по европейска доброволческа програма се занимава с благотворителност. След завръщането си в България..
Михаил Мишев е журналист на свободна практика, който работи върху дезинформационните наративи, разпространени в ромските общности на България. Мишев се включва в "Нашият ден" от Сливен, където е една от най-големите ромски махали у нас. "Страхът води хората към някакви действия, той е универсален инструмент за влияние" , казва..
"Моята борба за дете и процедурата стартира през ноември-декември 2006, а дъщеря ми се роди през 2019 година след много усилия и борба. През този период видях проблеми в обществото ни, за които не предполагах, че съществуват, а именно за проблемите на бездетните двойки в България, които са над 200 000 в момента. Над 50 000 семейства у..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Точка Илиева е артист на свободна практика с дълбок интерес към уличното изкуство, което използва като платформа за социални и екологични послания. Нейни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg