"Момчето, което обича да създава неща с ръцете си", така мога да представя Тони Борисов. Той е курсант в Националния военен университет "Васил Левски“ в Шумен, запален е по точните науки и в същото време се интересува от дърворезба и 3D моделиране. Обича да работи с ръцете си, чете много научна литература, стипендиант е на фондация "Еврика" и казва за себе си, че има много хобита. Но като че ли най-важното е, че светът му се струва пълен с възможности и в същото време Тони Борисов казва, че е попаднал на точното място.
"Моята специалност е свързана с компютърното проектиране и това не само ми е много интересно, но и ми доставя удоволствие, защото обичам да създавам неща. Намирам си допълнителна работа, чета, непрекъснато уча нови неща, изработвам най-различни неща на 3D принтери“, казва Тони Борисов. В същото време разказва, че решението да стане войник взема още когато е съвсем малък, а семейството му го подкрепя и затова сега той има чувството, че в Националния военен университет "Васил Левски“ е попаднал на точното място.
Разбира се, по думите му, курсантският живот не е лесен, понякога има и трудни моменти, но има и много неща, за които Тони Борисов казва, че е благодарен. "Да бъдеш тук е предизвикателство, но също така тук имаме и много възможности, като факта, че спечелих стипендията на фондация "Еврика“, но също и участията ми и пътуванията по програма "Еразъм Плюс“. Университетът предоставя много възможности, но трябва да се трудим за тях“, разказва курсантът.
"Мога да кажа, че Тони Борисов беше един от най-добрите ми подчинени, тъй като бях назначен на младши командна длъжност на неговия курс. Наблюдавах цялостното му поведение – и в академичната, и във военната сфера, и мога да кажа, че той е амбициозен, силно мотивиран. Мога дори да кажа, че се гордея с това, че един от моите подчинени е постигнал толкова висок успех“, казва Димитър Димов, също курсант в Националния военен университет "Васил Левски“ и също носител на награда "Еврика".
Чуйте разговора на Оля Стоянова с Тони Борисов.
Снимки – личен архив
"Чрез участието си в 33-тата полярна експедиция тази година успях да реализирам една от своите мечти – да работя на едно от най-труднодостъпните места на остров Ливингстън, където е българската полярна база, нос Барнард", разказва в предаването "Следобед за любопитните" гл. ас. д-р Стефан Велев. "Там, заедно с моя адаш и колега Стефан, прекарахме 11..
Студентът по медицина в пети курс на Медицинския университет Пловдив Пламен Пенчев публикува в международното научно списание Journal of Clinical Neuroscience метаанализ, в който е първи автор. Това не е стандартна научна статия, а най-високата форма на академична публикация – резултат от задълбочен анализ на световната литература, статистическа..
Многобройни черни кратери, върху които не расте нищо, а земята е е покрита с потоци застинала лава и тъмна вулканична пепел. Това са част от пейзажите, които могат да се видят в геоложкия парк Кула-Салихли в провинция Маниса в Западна Турция. Геопаркът обхващаща площ от близо 300 кв. км., като интересното е, че природният парк все още не е много..
Повече от 1200 ученици ще участват във финалното състезание на 12-ото издание на Международния турнир "Математика без граници", което ще се проведе в Несебър. Подробности разказва организаторът на турнира Любомир Любенов в предаването "Следобед за любопитните". "Сред претендентите за медали са 758 финалисти от над 150 училища в България. В Несебър..
На 26 юни София отново е домакин на едно от най-очакваните събития в света на иновациите – Webit 2025: Web3 and Human-centered AI Edition . Това е ден, посветен на бъдещето, който събира на сцената едни от най-ярките умове в бизнеса и представители на водещи компании в света, политици, медии и предприемачи, които ще обсъдят последните новости в..
Студентът по медицина в пети курс на Медицинския университет Пловдив Пламен Пенчев публикува в международното научно списание Journal of Clinical..
В предаването "Български изпълнители" на 30 юни 2025 ще ви представим изключителната оперна певица Станислава Момекова. Тя притежава неподражаема харизма..
В България съществува един-единствен исторически доказан и документиран поклоннически път "Светият път". Той върви по точния маршрут, по който са преминали..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg