Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Андрю Лорънс-Кинг и ранната музика за арфа

Арфистът, диригент и басо континуо изпълнител Андрю Лорънс-Кинг е един от доайените на исторически информираните изпълнителски практики, който освен активен музикант е и международно признат изследовател на ранната западноевропейска музика.

Роден е през 1959 година на остров Гърнзи – втория по големина от Нормандските острови, разположени в Ламанша. След като известно време е главен хорист в катедралата в град Сейнт Питър Порт, печели стипендия за Кеймбридж. В последствие Лорънс-Кинг учи и орган и пеене в Лондонския център за ранна музика. Започва да свири на арфа, след като по случайност се сдобива с копие на средновековен ирландски инструмент. Поради липсата на преподаватели сам се обучава на техниката на свирене чрез изучаване на исторически източници – както писмени, така и иконографски.

Изпълнителят е и създател и ръководител на Арфовият консорт (The Harp Consort), за който той казва следното: „Ансамбълът не се определя толкова от конкретен репертоар или фиксирана група изпълнители. Той се характеризира по-скоро с начин на мислене, като най-важната част се състои в това, че се опитваме едновременно да сме възможно най-исторически информирани и абсолютно потопени в музиката по време на изпълнение. Основният начин, по който постигаме това, не е чрез модернизиране на музиката, така че тя да кореспондира на съвременния слушател, а чрез подчертаване именно на най-исторически автентичните неща в нея, които, смятам, са и най-интересни за публиката“.

Андрю Лорънс-Кинг е също така директор и на продуцентския екип за осъществяване на исторически информирани постановки на ранни опери Il Corago, както и на Международното бароково оперно студио. Като солист и басо континуо изпълнител Андрю Лорънс-Кинг често колаборира с множество състави като Gothic Voices, консорт "Нюбери", вокален ансамбъл "Аламире", Есперион XX, камерен хор "Утопия", ансамбъл The King’s Noyse, Anonymous 4 и още много други.

Този вторник (13 юни от 23 часа) в предаването "Музика хисторика" слушаме записи с участие на Андрю Лорънс-Кинг на произведения от Дитрих Букстехуде, Търлах O’Каролан, Франческо Ландини, Готие дьо Коаси, Йохан Себастиан Бах, Джон Дауланд, Хуан Идалго и Якопо Пери.

Снимка: ФС на Андрю Лорънс-Кинг

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Станчо Стоилов

Разкази по ноти – историята на Станчо Стоилов

Едно от изданията на предаването "Портрети" посветихме на един, бих казала, истински будител на народната музика в Граово. Това е Станчо Стоилов – стилен певец с оригинален авторски репертоар, педагог, прочут майстор на традиционни инструменти и акордьор. Името му свързваме и с първото музикално училище за фолклор у нас. През октомври 2024 г. се..

публикувано на 05.01.25 в 12:50

Метрополитън отваря архивите си: "Хензел и Гретел"

В последната събота за 2024 година, на 28 декември, Метрополитън опера отвори архивите си и така в прочутите съботни радиоматинета прозвуча празничен спектакъл от Коледа през 1982 г. Едно възхитителното ретро предаване от Ню Йорк ви поднасяме и ние на 4 януари от 20 часа : "Хензел и Гретел" от Енгелберт Хумпердинк . В любимата приказка,..

публикувано на 04.01.25 в 08:05

"Хензел и Гретел", опера-приказка в три действия от Енгелберт Хумпердинк

Музика: Енгелберт Хумпердинк Либрето: Аделхайд Ветте по приказката на братята Якоб Лудвиг Грим и Вилхелм Карл Грим Първо изпълнение: Ваймар, 23 декември 1893 г. Действащи лица: • Петер, майстор на метли – баритон • Гертруд, негова съпруга – мецосопран • Хензел, техен син – мецосопран • Гретел, тяхна дъщеря – сопран • Вещицата – тенор или..

публикувано на 03.01.25 в 17:22
Торд Густавсен

Торд Густавсен за най-хубавите неща в живота

В първия ден на годината от 23 ч. "Джаз+" ни връща във вечерта на концерта на Торд Густавсен в столичната зала "България". Само тук публикуваме пълния запис на разговора ни минути след саундчека:

публикувано на 01.01.25 в 18:50

Светлина Стоянова и Виви Василева са солистки на тазгодишния празничен Новогодишен концерт в НДК

Традиционният и чакан от публиката Празничен новогодишен концерт отново ще се проведе в първия ден от новата година в зала 1 на НДК, от 19.30 часа. На сцената със солистките застава Фестивалният симфоничен оркестър с диригент Емил Табаков в партньорство със Coфийcĸaта филхармония. Маестро Емил Табаков споделя, че не търси прилики с празничния..

публикувано на 01.01.25 в 08:05