За втори път на Женския пазар, и по точно в неговия "културен пъп“ – галерия "Сердика“, ще се чете поезия и ще се слушат разкази и музика, посветени на този многообразен и разнолик район, където хората споделят опит, храна и фрази от цял свят. Причината е повече от ясна –– на трапезата на езика и поезията всички сме равни, както казват организаторите, и е хубаво, когато можем да си го припомним.
Датата е 15 юни, а часът – 18:30.
"По този начин искаме да затвърдим културния облик на пазара"“, каза в "Артефир“ поетът Александър Иванов, който е в основата на литературно-музикалното четене. "Искаме той да се превърне в едно културно средище, не само в тържище, каквото е установено отдавана, че е."
Във второто си издание "Пазарът е поезия" ще покаже каква е плътта на думите и как именно с тях можем да преодолеем всяко различие, да премахнем дистанцията и да се помирим с другите, а и със самите себе си.
"Думите имат своята тежест и плътност, съответно трябва да имат плът, която – за разлика от зеленчуците и доматите, които ежедневно се продават на пазара – те нямат свойството да гният, а точно обратното. Думите нямат тленност, а по-скоро могат да преминат през времето", допълва Александър Иванов, който живее именно в района на Женския пазар и приема съдбата му като средище на културата и толерантността лично. Целта му е четенето да се превърне в регулярно събитие, което да привлича хората в естествения хабитат на вкусните думи.
Всичко в "Пазарът е поезия" сега ще бъде различно, защото хората, които ще четат своите стихове, ще са други – Петър Чухов, Виолета Кунева, Диляна Георгиева, Преслава Виденова, Цветозар Цаков и Вяра Кольовска. Специално участие обаче отново ще имат учениците от НГДЕК, чиито стихове силно вълнуват публиката. И музикалното оформление пак ще бъде на Георги Павлов от Synaesthesia Collective.
Пазарът не спира да кани хората в своята зона на толерантност, където кипят постоянни езиково-културни игри. Първият път, когато беше домакин на поетичното четене, той доказа, че динамичният обмен на думи, езици и истории в мултикултурния район ражда поезия всекидневно. Второто издание ще затвърди това.
Александър Иванов разказва подробностите в звуковия файл.
"Безсъдбовност" е най-известният роман на унгарския писател от еврейски произход Имре Кертес. Това е първата книга от неговата трилогия за Холокоста, наградена с Нобелова награда за литература през 2002 година за "книгите на писателя, които подкрепят крехкия опит на индивида срещу варварския произвол на историята". За първи път романът е публикуван..
Плевенският театър "Иван Радоев" гостува на софийската публика с един от най-новите си спектакли – "Есенна соната" от Ингмар Бергман. Постановката по прочутата пиеса на големия шведски режисьор и драматург е дело на режисьорката Детелина Станева, която е сред най-младите творци в българския театър. Текстът на Ингмар Бергман е в превод наВаса Ганчева...
Срещаме ви с едно от най-смелите пространства за съвременно изкуство в София – галерия "Пунта". Открита през 2022 г. на улица "Дунав", галерията е основана от куратора Бояна Джикова и художниците Аарон Рот и Викенти Комитски. Тя е посветена на пост-интернет естетиката и на така наречения "траш арт" – художествена практика, която експериментира с..
90-годишнината на петима от големите артисти на Сатирата – Васил Попов, Петър Пейков, Димитър Манчев, Вели Чаушев и Хиндо Касимов – ще бъде отбелязана в спектакъл под режисурата на Николай Младенов, със съдействието на БНР и БНТ. Участват актьорите Йорданка Стефанова, Александър Григоров, Ивайло Калоянчев, Мартин Желанков, Михаил Сървански, Николай..
"Антология Съвременна българска поезия" има официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на книгата е послание за бъдещите поколения, към които е адресирано най-доброто от българската поезия. Сред авторите, редом с известни поети като Бойко Ламбовски, Иван Ланджев, Маргарита Петкова, Палми..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември),..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg