"Темповете, с които изчезват такносомите са по-бързи от тези, с които се развива молекулярната биология, и стигаме до парадокс, при който имаме насищане на научното поле с молекулярни биолози, които обаче не могат да различат един вид муха от друг и не са наясно как да прилагат молекулярните методи, защото не знаят кой вид изследват, просто защото им липсва метод. Очертава се сериозна необходимост от обучени таксономи, от хора, които ходят на терен, познават анатомията на животните и умеят да определят кой е видът, едва после вече в екип с молекулярните биолози, могат да надградят знанието, да изградят еволюционни хипотези или да се върви към консервационни, опазващи проекти", изтъква проф. Павел Стоев, директор на Националният природонаучен музей при БАН, единствената национална институция, пряко ангажирана със съхраняването на научни колекции от живата и нежива природа.
Работата по събирането и съхраняването на научни колекции и експозиции в един природонаучен музей изисква отлично познаване на класификацията, затова обикновено в музеите работят най-добрите таксономи. Таксономичният процес е бавен и разпознаването, описването и наименоването на един вид може да отнеме години. Същевременно без таксономичното познание, наблюдението на видовете, борбата по опазване им и по съхранението на природата, би било доста трудно. А част от причините за недостига им е в изместването на акцента върху молекулярните и генетичните изследвания.
Тъжна ли е професията на таксономите, които са сред първите, регистриращи изчезването на даден вид или има и положителни тенденции като възстановяване на видове и дори откриване на нови - разказва проф. Стоев.
За първи път тази година Националният природо-научен музей ще участва на фестивала "Пловдив чете" на 23 и 24 юни с представянето работилницата по палеоарт "Да нарисуваме велоцираптор" с Владимир Николов.
Ще бъде представена и книгата на Вл. Николов "Песента на титаните: история за динозаври" . В книгата Владимир Николов проследява всекидневието на учените и работата им по време на третата експедиция до Трънското находище на динозаври, провела се през 2020 година. Включени са биографични профили на участниците в експедицията и са описани методите, които използват, за да осветят историята, нашепвана им от древните кости през дълбините на времето.
В рамките на "Пловдив чете" ще бъде представено и и ново издание на книгата на Николай Боев "Докато пеят чучулигите". Изданието включва седемнадесет есета и авторовия предговор, публикувани в първото издание през 1971 г., към които е добавен и нов предговор от редактора, проф. д.б.н. Златозар Боев, син на автора. В него той отбелязва с удивление, че и след половин век "идеите в тези кратки, пропити с любов към природата разкази са актуални и днес, въпреки няколкото ни нови и по-широкообхватни природозащитни закони, въпреки "Натура 2000", двете издания на Червената ни книга, значително разширената ни мрежа от национални паркове и природни резервати, и дузината университети, обучаващи студенти в опазването на природата…".
Снимки: Зорница Гъркова, БГНЕС
Риторичен въпрос към специалистите и към всеки от нас. Защото в основата му са поставени огромното недоверие и "анатемосване" на ваксините. Въпреки напредъка на медицинската наука, "изчезнали" уж болести отново се появяват, страдат децата, преживяват го родителите. Какви са причините, как да се справим със съмненията към ваксините? – въпроси към..
В периода 16–20 май 2025 г. в Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ), София ще се проведе международна среща под надслов Heritage in Action: Revive&Thrive2BG насочена към студенти и преподаватели, с акцент върху културното наследство и спорта като взаимосвързани елементи на съвременното образование. "Основната цел е на..
Даниел Симеонов завършва кинорежисура в Нов български университет. Следвал е също философия в Софийския университет и световно кино в Биркбекския университет в Лондон. През 2018 г. завършва лидерската програма за учители на фондация "Заедно в час", както и педагогика в Пловдивския университет. През 2022 г. е стипендиант по медийна грамотност на..
Предаването разказва за куклите и по-специално за историята на кукления театър – част от историята на човешката цивилизация. Припомня и българския принос натрупал вече повече от стогодишен опит в тази сфера. С доцент Мирослав Цветанов, преподавател в НАТФИЗ и режисьор на куклени спектакли, с известния ни театрален и куклен режисьор Катя Петрова, и с..
Уважаваният преподавател и учен споделя позицията си по повод разгорещилия се спор за или против въвеждането на задължително избираем предмет "Добродетели и религия" в средното училище. Сюжетът не е нов, но беше скандално актуализиран от недобре обоснованото намерение на МОН за спешно въвеждане на нов учебен предмет. В предложението се преплетоха..
В Деня на Европа посланичката на Украйна в България Олеся Илашчук коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" бъдещето на Украйна в Европа,..
Българският културен институт във Варшава, съвместно с посолството на България, Археологическия музей в Познан и Историческия музей град Свищов..
Риторичен въпрос към специалистите и към всеки от нас. Защото в основата му са поставени огромното недоверие и "анатемосване" на ваксините. Въпреки..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg