Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Скулптура и живопис съжителстват в галерия "88 Камен Попов"

Художниците Илия Иванов и Валентин Топалов са от едно поколение. Те завършват заедно Художествената гимназия и по-късно и Художествената академия и не за първи път организират съвместна изложба, основана на взаимното допълване и на контрапункта. 

Илия Иванов е завършил скулптура при проф. Величко Минеков. А Валентин Топалов принадлежи към пернишката група художници и е завършил специалност резба. 

В момента съвместната им експозиция скулптура и живопис може да се види в столичната галерия "88 Камен Попов". Въпреки че принципно живопис и скулптура трудно съжителстват в една експозиция, творчеството им носи и общите черти на абстрактното, усещането за ефирност и лекота, динамиката във възприятието на образа. 

Валентин Топалов е деликатен, нежен и романтичен художник, чиито творби са ориентирани все повече към знаково-символен тип изразяване в сферата на абстрактното, далеч от сюжетното начало. А в тази изложба предпочитанията му са като че ли към студените гами, но колоритът му обикновено се движи между топлите и студените багри, нежните пастелни цветове и малки деликатни акценти. 

А Илия Иванов сам се определя като съвременен лиричен експресионист. Пластиките му излизат от традиционното разбиране за тримерната скулптура, отчетливо отделена от околното пространство, и търсят взаимодействие с заобикалящата ги среда. Три основни тематични цикъла ни представяте Илия Иванов в тази изложба, като акцентът е върху "Галактическите пейзажи". 

Чуйте повече в разговора с двамата художници.

Снимки –  галерия "88 Камен Попов"

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Първо издание на фестивала U.L.I.C.A. – Street Fest в Стара Загора

Програмата на първия по рода си уличен фестивал в сърцето на Стара Загора е вече ясна. U.L.I.C.A. – Street Fest има за цел да превърне централната градска част в оживено и артистично място за срещи, забавления и добро настроение. Фестивалът започна на 13 септември с базар U.L.I.C.A., където посетителите могат да разгледат и закупят произведения..

публикувано на 13.09.25 в 16:35

Български фестивал с номинация "Нов европейски Баухаус"

Фестивалът "Горе/Долу" е единственият български проект с номинация за "Нов европейски Баухаус". Той е съвместна инициатива на "Резиденция Белиш" и Фондация "Колективът" и цели трансформирането на публични пространства в Троян. Кандидатстващи тази година са около 5000 проекта. Според Дарина Бончева, дипломантка по архитектура в УАСГ, дори само..

публикувано на 13.09.25 в 14:02

ИСИ - София представя изложбата на Виктор Петров "Подът е лава"

Играта "Подът е лава" превръща опасността и сигурността в топография на въображението. Инсталацията на Виктор Петров е изградена върху принципите на тази игра, които важат само в границите на четирите стени: наивните и разрушителни импулси могат да се разгърнат с пълна сила, физиката може да бъде пренебрегната, реалността и разумът са освободени от..

публикувано на 12.09.25 в 18:48
Моника Игаренска, Канатица, 2023, папиемаше, акрил

Противоположности и сходства – Зоя Лекова и Моника Игаренска в галерия "Васка Емануилова"

Галерия "Васка Емануилова", филиал на Софийската градска художествена галерия  откри изложба на две съвременни скулпторки от едно поколение, чийто подход към изучаване, изграждане и обработване на формата е различен.  “Противоположности и сходства” е озаглавена експозицията на Зоя Лекова и Моника Игаренска  в галерия "Васка Емануилова", която до 19..

публикувано на 12.09.25 в 17:29

Може би така трябва

В редакция "Хумор и сатира" също се дразним от "хвърчащите" по улици, тротоари, градинки и паркове тротинетки, но доброто ни възпитание възпира някои наши пориви. На хората по света обаче явно им е дошло до гуша, защото са подхванали борба с тротинеткохулиганите, която ще наречем "експериментална". Подробности за това и за друго в неделя веднага след..

публикувано на 12.09.25 в 16:48