Българският Закон за защита на лицата, подаващи сигнали или публично оповестяващи информация за нарушения, влезе в сила неотдавна. След дългогодишна работа по него и многократно отхвърляне от парламента, докато не се постигна консенсус по сегашната му версия.
"Необходимостта от регламентация и правна защита на лицата, които подават сигнали или публично оповестяващи информация, стои на дневен ред доста дълги години не само в България, но и в целия ЕС."
Това казва в интервю за БНР Надежда Йорданова, бивш министър на правосъдието, депутат от 49-ото Народно събрание, понастоящем член на комисията по правни въпроси.
Важно е тези лица да имат защита, защото много често нарушенията, особено в чувствителни сектори като обществените поръчки, разходването на европейски средства, защита качеството на храните, опазването на околната среда, се случват в рамките на администрации или в рамките на предприятия, където има една йерархична подчиненост", допълва тя.
Този закон е важен и положителен за бизнеса, защото предоставя ново средство за ефективно противодействие на измамите, избягване на вреди за репутацията, предотвратяване ескалация на проблемите извън компанията, ограничаване на загубите, повишаване на информираността и създаване култура на откритост. Дори само като превенция на бъдещи процесуални действия срещу компаниите спазването на новия закон може да спести огромни разходи на бизнесите."Всеки има право да подаде сигнал, когато стане свидетел на съответно нарушение. Спецификата на закона, така както сме го приели в България, е, че всяко лице може да прецени дали да ползва външен канал за подаване на сигнали или вътрешен“, казва още Надежда Йорданова.
Това, което дава като възможност законът, е на лицата, които се занимават със защита на личните данни, да им бъдат възложени и тези функции, за да се облекчат работодателите и администрациите от допълнителни назначаване на персонал.
Новият закон е огромна крачка за България в посока за изсветляване на бизнеса и евентуалните нарушения в частния и публичния сектор. Неслучайно този закон бе сред няколкото основни законодателни акта, които бяха настойчиво изисквани от Европейската комисия за отпускането на средства на България по редица европейски програмиЦелия разговор можете да чуете в звуковия файл.
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..
Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg