Концерт на ансамбъл La Compagnia del Madrigale представяме в предаването "Музика хисторика" благодарение на Европейския съюз за радио и телевизия. Рециталът, състоял се в Лиеж през септември миналата година, представя италиански мадригали от края на XVI и началото на XVII век, като акцентът попада върху творчеството на Карло Джезуалдо – една несъмнено колоритна фигура в историята на музиката, в чийто живот се преплитат убийства и прелюбодейства, вещици и религия, аристокрация и прегрешение. В някаква степен историята на автора се е превърнала в мит, но преди всичко той е един от най-великите мадригалисти на своето време, който тласка полифоничното изкуство до неговите крайности и който повлиява на много от своите съвременници. Тези връзки между неговото творчество и това на други композитори от епохата изследва вокалният състав La Compagnia del Madrigale в своята програма.
Ансамбълът е носител на някои от най-големите отличия за звукозаписната си дейност. Музикантите неколкократно получават наградата "Златен диапазон", освен това са им връчени и Наградата на немската музикална критика и отличието "Грамофон". За състава музикологът Фабрис Фитч казва, че "певците успяват да демонстрират по-голям лиризъм от своите конкуренти и мнозина биха предпочели техните интерпретации само поради тази причина".
От този вторник (20 юни) предаването "Музика хисторика" ще се излъчва по време на следобедната музикална линия на програма "Христо Ботев" от 14 до 15 часа, като тази седмица слушаме концерта на La Compagnia del Madrigale с мадригали от Карло Джезуалдо, Луцаско Луцаски, Сиджизмондо д’Индия, Джузепе Паладзото Талявиа, Помпонио Нена и Клаудио Монтеверди.
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през 1922 година. Маестро Георги Атанасов ръководи премиерния спектакъл. А ние поглеждаме към друг спектакъл на "Бохеми" от 1955, съхранен в Златния фонд на БНР. В ролята на Рудолфо публиката възторжено..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят с авангардни композиции от последните няколко години, както и от последните петдесетилетия. Във фестивала ще вземат участие млади и утвърдени наши и чуждестранни изпълнители. В три вечери на три..
Третият концерт от настоящия сезон 2024/2025 на Симфоничния оркестър на БНР, озаглавен "Тембри и нюанси", представя композицията на Иван Спасов "Епизоди за четири групи тембри", Концерта за виолончело и оркестър в ла минор, оп.129 от Роберт Шуман и Симфония № 5 в ми минор, оп.64 от Пьотр Чайковски. В аванс ви предлагаме да чуете разговора на..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски. Често се сещам за това негово твърдение, и когато слушам композициите му, и когато съм част от публиката му и проследявам вдъхновеното музициране и безспорния професионализъм. Наскоро Ангел..
Музикантите от "Кварто" (Quarto) с пианиста Емануил Иванов ще представят две емблематични творби на Йоханес Брамс и Дмитрий Шостакович – клавирни квинтети от двамата композитори. Емануил Иванов за първи път ще свири двата квинтета. В произведенията на Брамс и Шостакович се открива стремеж за духовен полет и борба за свобода на човешкия дух...
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят..
Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg