Модерна академия на изкуствата "Синдикат" приключи успешно своята 12-а учебна година. В какви програми се обучаваха през тази учебна година момичетата и момчетата, и с какви нови знания продължават напред, в "Нашият ден“ разказва Анета Русковска, директор на академията.
Преди броени дни 120 прекрасни, умни и вдъхновени момичета и момчета получиха своите сертификати в голямата зала на Общински съвет – Пловдив. Програмите, в които младежите от 8-и до 12-и клас специализираха, са осем – "Творческо писане”, "Графичен дизайн“, "Модерна музика”, "Екранни изкуства”, "Модерни методи на мислене”, "PR и реклама в областта на изкуствата“. На голям интерес са радваха двете нови програми "Фотография и фотопроцеси“ и “Артмениджмънт и културен туризъм“ .
„Направихме едно проектно базирано обучение, като свързахме няколко програми, които да са посветени на една тема. Милата година беше "Тялото на града“, където изследвахме запустели места, включително и в центъра на които може да се даде нов живот. Тази година темата бе "Геометрията на реката“. Идеята бе да се изследват районите около река Марица, като културни локации, на които могат да се провеждат различни събития“, казва Анета Русковска.
Проектът се реализира от 2011 г. с подкрепата на Община Пловдив. През времето на съществуване на Академията са завършили 1560 ученици, а събитията са достигнали до над 1 500 000 души в Пловдив и страната. Занятията в академията са напълно безплатни и се провеждат през месеците март, април и май. През юни обикновено участниците имат и допълнителни занимания, свързани с програмите.
Чуйте повече в звуковия файл.
Семейството Тони и Надежда Йорданови от Мездра са собственици на млада винарна тип "шато" в близост до града. Любовта към виното е първият импулс на Тони Йорданов да прави вино и дълги години това занимание е само хоби, финансирано от другите дейности на семейството – зеленчукова ферма, хотел в гр. Мездра, създаване и управление на ВЕЦ. Днес..
Неделното евангелско четиво за Петата неделя от Великия пост на пръв поглед няма нищо общо с честваната на този ден светица — преподобна Мария Египетска. Вгледаме ли се обаче по-обстойно ще намерим един общ елемент. И в текста от св. евангелист Марк, и в житието на светицата са разкрити човешките слабости. Заедно с доц. Венцислав Каравълчев,..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо техните съдебни системи са причината, за да излязат хората на улиците . Когато една съдебна система е превзета, можем да видим как може да бъде използвана. В Турция, например, една журналистка, с..
Село Глава се намира в община Червен бряг, плевенска област. Селото е създадено в края на XIV в. и носи името от това време. Една от легендите за името е, че поради благоприятните условия в местността, хората изкарвали на паша добитъка си там и поставили на кол череп на животно, който да служи като ориентир. Главата на животното се превърнала в..
В разговор с Ивайло Стефанов за предаването "Аларма" по Програма "Христо Ботев", Виктор Лилов, правозащитник и издател говори обстойно за случаят на саудитския дисидент и журналист Абдулрахман Ал-Халиди, намиращ се вече четвърта година затворен в центъра за задържане на чужденци в софийският квартал Бусманци. Абдулрахман Ал-Халиди е дисидент и..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо..
Целебната сила на вълшебната приказка не е мит, осъзнали са го психотерапевтите от Фройд насам, особено Юнг, който насочва вниманието към архетипите в..
В столичната галерия DOZA се открива изложбата "Дизайн срещу съвременно изкуство". Авторите на проекта са познатите на публиката визуални артисти,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg