Филмът "Не те харесвам" на режисьора Борислав Костов получи редица международни награди. Сред тях са "Златна вълчица" в Рим за най- добра драма и "Златен венец" от Канада, с акредитация за Оскар. В сюжета на филма е темата за войната и са използвани реални случки и факти. Режисьорът посещава Сирия, откъдето събира реални впечатления и кадри от разговори с местните. Главният персонаж Азад е сирийски бежанец, опитващ се да стигне до Германия. Помага му сърбинът Зарко. Минавайки през България, Азад попада в затвора, обвинен в опит за непредумишлено убийство на дете. В затвора Азад се запознава с Боса – Коко. Приятелството между тях променя съдбите им, разказват режисьора Борислав Костов и делегирания продуцент Каролина Димитрова на филма "Не те харесвам":
"Видях, че няма истории за клоуни и за затвори. Открих тази ниша. Мен акъла ми ме е спасил. Мисля, че нашата професия не е неблагодарна. Има саможертва, близките ни понякога страдат, защото понякога сме обсебени от това, което правим. Имам нужда да давам много от себе си, защото чувствам, че не съм дал на най- близките си. Първия си филм "Нощта на мечтите" го посвещавам на сина си. "Не те харесвам" посвещавам на всички жертви на войната, не само в Сирия, по принцип, защото така се разбиват мечти и животи."
Три лични истории на реални личности са залегнали в драматургията на филма. Първата е за семейство от Сирия от малко градче близо до Алеппо. Тръгват да се изнасят от обсаденото градче и пред тях обезглавяват дъщеричката им, която е забравила своята играчка в къщата, докато се изнасят. Този филм Ви провокира към равносметка за личния живот и кариерния Борислав Костов. В момента предстои заснемането на трета част от новелата "Мимикрия", чието име е "Пауза". Той води към друга равносметка и към други реални истории.
След много изследвания и работа с историята, с факти и сведения от Иван Тренев, Макгахан, Борислав в момента завършва и драматургията на последния си филм, свързан с българската история и един много тежък период за българите – турското робство:
"Направи ми впечатление, че се обръща много малко внимание на българската история, потресох се от изказвания на млади хора, че не ги интересува историята ни, че искат да правят "модерни неща", не бива да си забравяме историята, защото това ще ни унищожи като нация тотално. Провокирах се от една история от тефтерчето на Левски, бях провокиран от историята на Макгахан. Впечатлен съм от Левски, Раковски, Бобеков."
Борислав работи с много млади хора, които обучава в своите школи. Сред неговите ученици е и Мария Бакалова, във филма на Борислав е една и от първите ѝ роли. Режисьор на филма е Борислав Костов, сценарият е на Любен Чаталов, Борислав Костов. Оператор е Христо Генков, Димитър Розов. Музиката е на Климент Дичев, Димо P.I.F. В главните роли са Калин Пачеръзки, Любен Чаталов, Дими Димчев, Васко Драганов, Мария Бакалова и други. Продуцентите са Валерий Костов, Яница Лазарова, Борислав Костов. Други награди за филма са от Москва – "Нови хоризонти за най-добра драма", "Златен венец" от Мадрид.
Пиесата "Муа у тупан" от Боян Папазов е първата премиера за новата година във Варненския драматичен театър "Стоян Бъчваров". Постановката по комедията на големия български драматург, сценарист и режисьор е дело на режисьора Николай Кенаров, когото познаваме и като актьор във варненската трупа. "Тази пиеса е много актуална, според мен. Ние в..
Литературният клуб на Столична библиотека навърши десет години, а на 16 януари е представянето на известния писател Деян Енев в новия формат "По следите на изгубената поезия". Досега Елена Алексиева, Владимир Зарев и Цанко Лалев бяха гости в поредицата. На срещата с Деян Енев тази вечер ще бъде и приятелят и колегата му Бойко Ламбовски – двамата..
"Добро утро! Книжарницата е мъртва! Да живее книжарницата!" Така шеговито в стила си Дани Радичков е огласил промяната, която претърпява книжарницата една книга One Book Bookstore и от днес се превръща в One Book Bookstore – няколко книги. Ето какво пише той в обявата си: "След четири години риене в калта и безсмислени движения се превръщаме в..
"Твоя е истината –/ и моя, и наша, и капка/ не остана от нея", пише в едно от неозаглавените си стихотворения Александър Христов, кръстил новата си стихосбирка "Не". Читателят ще се сблъска с поезия, която не спестява отрицанията си на "древната игра/ на глашатаи и придворни", на фалша и грубостта, които ни обграждат, на обезценяването на думите,..
Изложбата "Фотографът Цочо Бояджиев" се открива днес (15 януари) в Музея на фотографията в Казанлък . Николай Трейман и Александър Иванов ще говорят за фотографското творчество на проф. Бояджиев. След Пловдив 24-те черно-бели фотографии, сред които и една цветна, ще останат в изложбеното пространство до 5 февруари. След това те ще гостуват в..
"Началото на 17 век в Холандия започват първите търгове на изкуство, продажбите там не са случайни, твърде често хората, които купуват имат връзка...
Първи частен музей на изкуството и порцелана отвори врати в дома на художници във великотърновското Ново село. Всъщност това е колекцията на Даниела и..
На днешния 16 януари, в ефира на "Нашият ден" отдаваме почит на една от най-ярките фигури в българската литература – Алек Попов. Роден на тази дата през..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg