Фотографският експеримент "Мехури, издишване“ на художничката Нели Гаврилова представя реакциите на хора потопени във вода, които са борят за глътка въздух. Тя документира именно онзи момент на рязко издишване. Акцентира върху стойността на човешкия дъх и търси ориентация там някъде между полюсите на илюзорния и реалния свят.
"Това е една колекция, която включва експеримента веднъж с хората, но съм включила няколко кукли и цветя. Именно цветята са един контрапункт за един по-спокоен оазис в цялата тази динамична цветност и много излъчващи фигури. Куклите са огледало на героите, които съм вкарала в цялата тази система“, споделя в "Нашият ден“ фотограф-художникът Нели Гаврилова.
Издишаните въздушни мехури представят изчистеният вариант на алтернативата на днешния живот. Мехури, пълни с цветни сънища и удовлетворение, или с невъзможни битки и посредствена умора.
Около нас има толкова интересни и разнообразни неща. Въпросът е човек да има сетивност да ги усети, да ги види и най-вече да може да ги интерпретира през собствената призма, допълва тя.
Подобни експерименти, свързвани с изкуството, понякога могат да дадат доста любопитна информация, която не може да се събере по друг начин и за някои научни изследвания, която са в пряка връзка с медицината.
"Хората реагират много специфично на всичко това. Някои реагират по-спокойно, все едно са на кино. Наблюдават се отстрани, докато при други се отваря едно вратичка на една философия, на едно потопяване в цялата тази тема“, казва още фотографката.
Изложбата "Мехури, издишване“ ще бъде експонирана в Галерия Vivacom Art Hall на улица "Оборище" 5, от 19 до 30 юни 2023 г.
Целия разговор с Нели Гаврилова можете да чуете в звуковия файл.
В епизод 567 "Трамвай по желание" среща своята публика с универсалния сценичен талант Атанас Палюшев. Кой е Палюшев? В своя творчески профил Атанас е лирико-драматичен тенор, школуван в класическото пеене. Завършва първо ВИТИЗ, а после и Консерваторията със специалност оперно пеене. Специализира в прочутото Миланско оперно училище към..
Живеем насред бързо развиващи се технологии, крайни социални нагласи, влияния на глобални тенденции, променящи възприятията и взаимодействието ни със света. За културата на младите българи, за живота на сцената и извън нея и за влиянието върху следващото поколение в "Нашият ден" разговаряме с актьора Филип Буков . Буков е познато лице от..
Как се създава достъпна театрална среда за деца в неравностойно положение – разговор с режисьора и сценограф Олег Степанов и с актьора Владимир Богданов от театралната компания The Balkan Theatre Factory . The Balkan Theatre Factory подкрепя достъпа на деца в неравностойно положение до театъра чрез инициативата "60 от сърце", която..
Гергина Иванова Дворецка e журналистка и поетеса, родена в София. Завършва Софийската гимназия с преподаване на френски език и българска филология в Софийския университет "Свети Климент Охридски”. Още като студентка започва работа в тогавашната "Младежка редакция" на програма "Христо Ботев". Целият ѝ професионален път е свързан с БНР. Още през 1990..
В нашата история, но и в световната такава, артбохемството е особен фактор. Соцбохемството беше и проява на стихиен хедонизъм в творческите среди, но и акт, понякога, на свободомислие и еманципация от идеологическите канони. Говорим за всичко това въз основа на културния и творческия живот във Варна през десетилетията на социализма. Повод е и книгата..
Жителите на троянското село Черни Осъм са обезпокоени от развитието на проекта за изграждане на язовир в близост до населеното място. В "Нашият..
Световноизвестният гръден хирург проф. Валтер Клепетко, който до пенсионирането си бе ръководител на катедрата по хирургия в Университетската болница..
"Какво отлагате на ежедневна база?", пита психотерапевтът Алис Русева и съветва това да бъде първият въпрос към себе си при симптоми на тревожност, които..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg