21 юни е обявен за Световен ден на скейтбординга. Скейтборд представлява платформа, най-често слепени пластове тънко дърво, които представляват гъвкава дъска, поставена върху четири колела. Задвижва се с един крак на земята, докато другият остава върху платформата или се засилва по наклон. Много важен елемент от скейта е дъската, която най-често е от канадско кленово дърво. Първият скейтборд е направен 30-те години на XX век. Той е бил изработен в Америка и е представлявал сърф, прикачен към 4 колела. Добил популярност сред младите хора през 60-те на XX век, започва масово производство.
Скейтбордингът е олимпийска дисциплина от 2019 г. Но повече за това кой е той, какви са неговите постижения и какви са традициите на България в този екстремен спорт – в "Нашият ден“ разказва Борис Атанасов, председател на Българска скейтборд федерация.
"Няма дете, което да не иска да стъпи на скейтборд. Така че от тази гледна точка ние сме едни от най-желаните спортове по света“, казва Борис Атанасов.
В страната има 13 действащи клуба, като до края на годината се очаква те да стават 15. От 4 години скейтбордингът е олимпийски спорт, поради законови пречки Българската скейтборд федерация е без нито един лев финансиране. Мартин Атанасов е един от най-добрите състезатели, който може да спори както на европейско, така и на световно ниво за призови места. В момента той е в Рим и се бори за олимпийска квота за олимпиадата в Париж.
Чуйте подробности в звуковия файл.
В кюстендилското село Слокощица се намира семейната занаятчийска работилница на Искра и Антон Стоилови. Преди години семейството решава да заживее на село. Съпругът Антон до тогава е работил в дърводелски фирми, бил и крояч на обувки, а Искра – в цехове за производство на кожени изделия. След това решили да не работят за други, а да се опитат..
Тази година на 30 април беше обнародван един нов Регламент 1183 на ЕП и на Съвета, който влезе в сила и с него се измени регламентът относно електронната идентификация и удостоверителните услуги при електронни трансакции на вътрешния пазар . Именно с този нов регламент беше въведена правната рамка на т.нар. "европейски дигитален портфейл за цифрова..
Днешният гост в рубриката „Мигранти с таланти“ е Анна Кузнецова от Москва, Русия, която успешно развива иновативен сладкарски бизнес в София. За първи път Анна посещава България на 5-годишна възраст, след като е диагностицирана с астма. Майка ѝ научава за благоприятния климат в Сандански и решават да прекарват по няколко месеца годишно там. Именно..
Рубриката "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз" на предаването "Законът и Темида" се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз . Можете да я слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа по програма "Христо Ботев". Шестата рубрика ще посветим основно на личните данни в правото на Европейския съюз..
През декември 2015 г. бе основано Сдружението на българите на остров Крит с амбициозната цел да защитава правата на българските граждани на острова и да съхранява родните традиции и култура. Под ръководството на Петър Анастасов, който живее в Гърция повече от две десетилетия, организацията изиграва ключова роля за укрепването на българската общност в..
Усмихнат, непринуден, дружелюбен, безкрайно земен и джентълмен – такъв видяхме Начо Герерос по време в първата му публична поява у нас. Известният испански..
Бубакар Траоре (р.1942, Кайи) е истинска легенда на музиката в Мали, а оттам – и в световен мащаб. Името му нареждаме до тези на Али Фарка Туре ,..
Във внушителния том са публикувани 27 разказа, неиздавани досега. Както каза на представянето Росица Чернокожева: "Талантът на Палми Ранчев е, че от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg