"Обичам музиката! Тя е моят живот", възкликна Роберто Аланя след грандиозния успех в София в края на май. Прочутият френски тенор със сицилиански корени дойде за пръв път у нас десетина дни преди да навърши 60 години. Заедно със съпругата си, полското сопрано Александра Кужак, възпламениха публиката в НДК и доказаха за пореден път с впечатляващо майсторство и щедро бликаща емоция, че са артисти от световна класа.
Очакват ги за концерти в Австрия и Германия, а сетне и в спектакли на "Тоска" и "Мадам Бътерфлай" на най-престижната открита сцена Арена ди Верона.
Кариерата на Аланя продължава да удивлява специалистите и самия него: "Никога не съм очаквал, че ще изиграя толкова много роли, вероятно повече от 60, в толкова пъстър репертоар.
Не блестя с особени физически качества – нямам за жалост фигура на киноартист, но на сцената съм бил и крал, и Отело, Ромео, Канио, Сирано дьо Бержерак… Наистина невероятно е усещането да се преобразиш в герой, толкова различен от теб. Това може да ти даде само операта, която за мен е най-прекрасната илюзия на този свят", сподели Роберто Аланя след концерта си в София.
Славата го връхлита, когато е на 25. Оставя всички след себе си на конкурса на името на Павароти във Филаделфия, а неговият идол му предрича световна кариера. В началото на 90-те години Роберто Аланя покорява три от най-реномираните сцени в Милано, Лондон и Ню Йорк. Съвършено изваяните образи на Алфредо, Рудолфо, Каварадоси… печелят възторга и на публиката, и на критиците.
В оперната вечер на програма "Христо Ботев" си припомняме някои от коронните роли на знаменития тенор в шедьоври на Бизе, Пучини, Масне, Верди, Гуно и Доницети.
Снимки: ФС на Роберто Аланя
В Страстната седмица маестро Григор Паликаров ще отведе публиката с "Немски реквием" от Йоханес Брамс към върховно съпреживяване на Тайната вечеря, в която Христос отправя посланието си за всемирна любов и предсказва смъртта си. Концертът е връхната точка на 24-тия Великденски музикален фестивал в морската ни столица. Григор Паликаров каза в..
16 април Свири Германският симфоничен оркестър, Берлин с диригент Стефан Денев. 3.00 часа – Пол Дюка (1865-1935), Симфонично скерцо "Чиракът магьосник". 3.13 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Концерт за пиано № 2 в до минор, оп. 18. Солист: Николай Лугански (пиано). 3.48 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Етюд-картина, оп. 39 № 8. Изпълнява..
Басистът Даниеле Феббо носи джаза в душата си, въпреки че не би се ограничил в стиловете и експериментите с тях. Първият му досег с музиката е случаен и на шега, но се превръща в любов за цял живот. Тази му любов го води до двете му музикални образования – това в Италиански колеж в Рим и това – в Националната музикална академия в София. Неговият основен..
Въпреки, че не живее в България, не лишава българската сцена от своята музика. Jullzie е автор на песни, продуцент и певица в поп, джаз и електронен стил, докосващ със своята искреност и актуален звук. Това обаче, не ограничава нейните интереси и стилове в музиката, които са широко скроени. През последните месеци Jullzie привлече вниманието на..
"Ние сме заедно в това. И ще преминем през него. Докато стоим заедно!" , е простото, но силно верую, което музикантите от "Елейн" (Eleine) следват при записите на актуалния си студиен албум We Shall Remain, сътворен от прекрасни разрушителни сили. Шведската дарк симфоник метъл сензация "Елейн" (Eleine) най-сетне пристига у нас за хедлайн..
Преди малко повече от година семействата на българските ученици получиха възможност да извиняват отсъствията им "до 15 учебни дни в една учебна..
Журналистката Ан Апълбаум става известна с изследванията си за съветската диктатура, като преведените у нас нейни книги са "Гулаг: лагерите на смъртта",..
Прекрасен филм с основен сюжет вечната битка между добро и зло, с уникални актьории творчески екип. Как да не "посегнеш" към това заглавие, след като на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg