Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Роберто Аланя на 60

7
Снимка: @RobertoAlagna.Tenor

"Обичам музиката! Тя е моят живот", възкликна Роберто Аланя след грандиозния успех в София в края на май. Прочутият френски тенор със сицилиански корени дойде за пръв път у нас десетина дни преди да навърши 60 години. Заедно със съпругата си, полското сопрано Александра Кужак, възпламениха публиката в НДК и доказаха за пореден път с впечатляващо майсторство и щедро бликаща емоция, че са артисти от световна класа.

Очакват ги за концерти в Австрия и Германия, а сетне и в спектакли на "Тоска" и "Мадам Бътерфлай" на най-престижната открита сцена Арена ди Верона.


Кариерата на Аланя продължава да удивлява специалистите и самия него: "Никога не съм очаквал, че ще изиграя толкова много роли, вероятно повече от 60, в толкова пъстър репертоар.

Не блестя с особени физически качества – нямам за жалост фигура на киноартист, но на сцената съм бил и крал, и Отело, Ромео, Канио, Сирано дьо Бержерак… Наистина невероятно е усещането да се преобразиш в герой, толкова различен от теб. Това може да ти даде само операта, която за мен е най-прекрасната илюзия на този свят", сподели Роберто Аланя след концерта си в София.


Славата го връхлита, когато е на 25. Оставя всички след себе си на конкурса на името на Павароти във Филаделфия, а неговият идол му предрича световна кариера. В началото на 90-те години Роберто Аланя покорява три от най-реномираните сцени в Милано, Лондон и Ню Йорк. Съвършено изваяните образи на Алфредо, Рудолфо, Каварадоси… печелят възторга и на публиката, и на критиците.

В оперната вечер на програма "Христо Ботев" си припомняме някои от коронните роли на знаменития тенор в шедьоври на Бизе, Пучини, Масне, Верди, Гуно и Доницети.

Снимки: ФС на Роберто Аланя

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Станислав Почекански и Аделина Александрова в студиото на програма „Христо Ботев“

Станислав Почекански: Успехите на моите ученици са двигател, който ме кара да вървя напред

"Общуването с младите хора не само ме зарежда, но и ме обогатява – казва Станислав Почекански. Вече девет години той е Председател на Съюза на българските музикални и танцови дейци, но освен това е и великолепен цугтромбонист и преподавател, който заслужено се гордее с постиженията на своите ученици от класа по камерна музика. – Със своя мироглед и..

публикувано на 17.05.24 в 15:45
Гергей Мадараш, гост-диригент

Томас Аунер и Гергей Мадараш в дебют със Симфоничния радиооркестър

Интригуваща и стилно подбрана програма предлага Симфоничният оркестър на Националното радио на 17 май, петък, от 19.00 часа , който ще бъде излъчен в пряко предаване на вълните на програма "Христо Ботев". Концертът в столичната зала "България" под надслов "Симфонични контрасти" под палката на унгарския гост-диригент Гергей Мадараш, който..

публикувано на 17.05.24 в 08:58

"Княз Игор", опера в 4 действия и пролог от Александър Бородин

Либрето: Александър Бородин (по мотиви от руската епическа поема от ХІІ век "Слово за похода на Игор" и материали от исторически летописи) Първо изпълнение: 23 октомври 1890 година, Мариински театър, Санкт-Петербург Първо изпълнение в България: 29 септември 1922 година, София Действащи лица: • Игор Святославич - Северски княз – баритон •..

публикувано на 17.05.24 в 08:50
Бомбино (в средата) с Джакраве Юба Диа (бас) и Кори Уилхелм (барабани) на първото им гостуване в България (ноември, 2023 г.)

Омара "Бомбино" Моктар с два камерни концерта в София

След фурора си на голяма клубна сцена у нас в началото на миналия ноември Бомбино реши да повтори и потрети с два концерта във формат "limited edition"за по 180 човека всеки – на 22 май, сряда , и на следващия ден – 23 май, четвъртък, в зала "Сингълс" на НДК (вход А4). Поканата, както и миналия път, идва от платформата "Афровизия" и..

публикувано на 16.05.24 в 21:36

"Бенджамин Бътън" на сцената на Областния музикален театър Линц

През 1860 година в Балтимор се ражда Бенджамин Бътън, но не като малко, сладко бебе, а като брадясал старец. Съдбата му е предначертана: той ще изживее живота си в обратен ход и от ден на ден ще става… все по-млад. Когато на 50-годишна възраст Бътън се запознава с почти 30 години по-младата от него Хилдегарде, главният герой трябва всичко да заложи..

публикувано на 16.05.24 в 18:21