В четири поредни епизода ще се опитаме да повдигнем завесата на една интересна история, която предизвиква гордост, но и много въпроси, на които отговорите не са еднозначни. Това е разказ за съвместното хилядолетно живеене на евреи и българи по нашите земи.
Ще се опитаме да събудим интереса ви, да увеличим познанията ви и най-важното е, че ще се постараем да ви провокираме да потърсите проверени извори, с които да попълните знанията си за тази история. Ще потърсим корените, ще се опитаме да си отговорим на въпроса: "Кои са евреите?", ще проследим тяхното появяване тук, ще говорим за лоялността към България и проявите им на героизъм, ще припомним мястото им като строители на общата ни държава, ще отправим поглед към мрачните епизоди на Втората световна война и ще разкажем за спасителите и спасените.
Посвещаваме този разказ на дълбоката връзка между двата ни народа.
Наричат евреите "народът на Книгата". А Книгата е тази, която показва кое е добро и лошо, която изгражда здрави морални ценности и помага както на отделния човек, така и на цялото общество да стане по-добро и по-мъдро. Тя е Книгата, в която намираме отговорите на своите въпроси. Към тези отговори ни водят Ева Машиах, изследовател на еврейска история, и Максим Делчев, председател на Централния израилтянски духовен съвет.
Думата полимери, произлиза от гръцките думи – "много" и "част", т.е. полимерите са нещо, което съдържа много части. Самата структура е една дълга молекула. Германецът Хермант Щаузингер, който е лауреат на Нобелова награда, за първи път обяснява, че може би има вещества, които са с огромна молекула, която нарича макромолекула. Години наред..
Риторичен въпрос към специалистите и към всеки от нас. Защото в основата му са поставени огромното недоверие и "анатемосване" на ваксините. Въпреки напредъка на медицинската наука, "изчезнали" уж болести отново се появяват, страдат децата, преживяват го родителите. Какви са причините, как да се справим със съмненията към ваксините? – въпроси към..
В периода 16–20 май 2025 г. в Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ), София ще се проведе международна среща под надслов Heritage in Action: Revive&Thrive2BG насочена към студенти и преподаватели, с акцент върху културното наследство и спорта като взаимосвързани елементи на съвременното образование. "Основната цел е на..
Даниел Симеонов завършва кинорежисура в Нов български университет. Следвал е също философия в Софийския университет и световно кино в Биркбекския университет в Лондон. През 2018 г. завършва лидерската програма за учители на фондация "Заедно в час", както и педагогика в Пловдивския университет. През 2022 г. е стипендиант по медийна грамотност на..
Предаването разказва за куклите и по-специално за историята на кукления театър – част от историята на човешката цивилизация. Припомня и българския принос натрупал вече повече от стогодишен опит в тази сфера. С доцент Мирослав Цветанов, преподавател в НАТФИЗ и режисьор на куклени спектакли, с известния ни театрален и куклен режисьор Катя Петрова, и с..
Френският институт в България започва честванията на 120-годишнината от рождението на писателя-нобелист Елиас Канети с едно мащабно събитие на 12, 13 и 14..
Студовете през февруари и през април се оказаха помитащи за вече напъпилите и разцъфтели трайни насаждения, но пострадаха и едногодишни култури...
След новия доклад на "Репортери без граници", защо "в България свободата на словото не е никаква ценност", коментира в "Мрежата" по програма "Христо..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg