Израелската изпълнителка на блокфлейта Тамар Лало издаде дебютния си солистичен албум за лейбъла Pan Classics. Макар и досега музикантката да е участвала в не един и два звукозаписни проекта с ансамбли като La Ritirata, Forma Antiqva и Fontegara, сега тя представя първия си солистичен компактдиск, посветен на сонатите за блокфлейта на къснобароковия композитор и обоист Джузепе Самартини. Италианец по произход, Самартини реализира по-голямата част от кариерата си в Лондон и макар да създава и известно количество вокални творби, е останал в историята предимно като композитор на инструментална музика. Авторът освен това е бил сред най-търсените обоисти на времето си, като неговото име присъства до немалък брой сола за инструмента в опери от Хендел.
През последните години Тамар Лало изнася концерти в цяла Европа, както и в Япония, Китай, Мексико, Чили, Коста Рика, Боливия, Колумбия и др. В родния си Израел изпълнителката солира на различни състави включително Израелския филхармоничен оркестър под палката на маестро Зубин Мета. Тамар Лало има няколко бакалавърски и магистърски степени, както по класическа, така и по ранна музика, от Кралската консерватория в Хага, Висшето музикално училище на Каталуния, Кралската консерватория в Брюксел и Йерусалимската академия за музика и танц. Преподавала е в Кралската консерватория в Мадрид, а в момента води часове в Университета в Саламанка, както и е редовен гост-лектор на Международния семинар за ранна музика в Тел Авив, организиран от Израелската консерватория.
Този вторник (27 май от 14 часа) в предаването "Музика хисторика" слушаме изпълненията на Тамар Лало на сонати № 14, 17, 25 и 27 от Джузепе Самартини, в които ѝ партнират Даниел Ойарсабал – клавесин и орган, Ядран Дънкъм – лютня, Еял Стрийт – фагот, Хосетсу Обрегон – виолончело, и Измаел Кампанеро – виолоне.
Снимки: tamarlalo.com
На 14 май 1885 е роден знаменитият майстор на диригентската палка. Повече от 60 години бе властелин на пулта. Държеше в магнетичен транс публиката в огромни зали, при това без каквито и да било сценични трикове. Онези, които са имали шанс да го слушат на живо разказват легенди за мъжа с огромен (почти двуметров) ръст, гъсти коси и трескав поглед на..
Днес (15 май) от 19 часа в Конферентен център "Възраждане" хор "Нуша" с диригент Нели Андреева ще представи концерт-премиерата на проекта "Из ръкописите на Стефка Кушлева: Първи интерпретации за хор". "В самото събитието ще има четири хора: младежкият хор към "Нуша" с диригент Калина Андреева, като това ще е първа нейна изява като диригент, ще..
След незабравимите концерти на Ревърънд Бийт Ман, Кинг Аутоматик, The Monsters и Дилейни Дейвидсън през последните няколко години, серията "Аларма Пънк Джаз" ще има удоволсtвието да ви срещне с още един не по-малко даровит и заслужил артист от кръга на най-сериозния рокендрол-траш-блус лейбъл в Европа – Voodoo Rhythm Records (Берн, Швейцария)...
16 май Свири оркестър "Скола канторум Базилиенсис" с диригент Вацлав Лукс. 3.00 часа – Балтазаре Галупи (1706-1785), Концерт № 4 в до минор. 3.13 часа – Антонио Вивалди (1678-1741), Nisi Dominum в сол минор, RV 608. Солист Флавио Фери-Бенедети (контратенор). 3.34 часа – Георг Фридрих Хендел (1685-1759), Йохан Георг Пизендел (аранжимент), Сюита из..
Концертна програма “Мирослава и Мирослав” само глас и пиано, с подзаглавие Both Sides Now ("Двете страни сега"), има на 17 май, събота, в столичния In The Mood Jazz Club . За ценителите на смислената и фина музика, производна на джаза, имената на Мирослава Кацарова и Мирослав Турийски в нея са красноречиви. През 2015 година те изпълниха за първи..
Евроскептичните гласове казват, че гражданите ще обеднеят, ако бъде прието еврото у нас. Допълват, че България не е готова, че Европейският съюз е..
Проф. Момчил Методиев, преподавател в НБУ, ръководител на Института за изследване на близкото минало и главен редактор на сп. "Християнство и култура",..
"Човеците на Пловдив" – така се нарича нова рубрика, посветена на личности, които застават зад граждански инициативи, благодарение на които Пловдив се..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg