Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

1130 години Велики Преслав – история на цял един народ

15
Снимка: Димитрина Кюркчиева

Под този наслов старопрестолната българска столица Велики Преслав наскоро беше домакин на престижен международен културен форум. Шестото му издание завърши на 23 юни с церемония по награждаване в подножието на Златната църква на цар Симеон Велики от Х век. Тържеството бе под патронажа на вицепрезидента на България Илияна Йотова.

Културният форум за талантливи деца и ученици е посветен на 1130-годишнината от обявяването на Велики Преслав за столица на България и се осъществи с международно участие – гостуваха представители на Австрия, Канада, Италия, Испания. Бяха наградени млади творци в различни арткатегории. Журито обедини специалисти от Министерството на образованието и науката, от Съюза на българските журналисти, от Софийския университет, доказани фотографи и художници, музейни работници и др.

Идеята за престижното артсъбитие е на началния педагог Славка Савова от преславското училище "Св. Св. Кирил и Методий“". Нейният ентусиазъм за организирането на международен културен младежки форум във Велики Преслав радва организатори и участници вече шеста година.

В "Артефир" можете да чуете репортаж, който носи атмосферата от церемонията и награждаването на Шестия международен културен форум "1130 години Велики Преслав". Тържеството започва с химна на старата столица и завършва с покана за предстоящия фолклорен събор "Петровска китка", който ще бъде център на народното творчество на 30 юни, 1 и 2 юли тази година в боровата гора, близо до старопрестолните руини.

А на 29 юни пак там ще има празник в храма "Св. св. Кирил и Методий" – поводът е 1130 години от обявяването на Велики Преслав за столица на България.

Чуйте репортаж на Димитрина Кюркчиева в звуковия файл.

Снимки – Димитрина Кюркчиева

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Седемте смъртни гряха в седем платна на Албино Пити

Италианският майстор на абстрактното изкуство Албино Пити, който вече близо десет години живее и работи в България, подготвя нова артистична изява със студенти от Нов български университет. Темата на творческата среща е "Европа в хватката на смъртните грехове – война, негодувание, безразличие". Световноизвестният италиански художник ще..

публикувано на 10.05.25 в 09:45
Джими Тюрел, ДЕСЕТ, 2025 – кадър Fred Moon

Навътре в града, навън от системата

В центъра на София могат да бъдат открити две все още нови артистични пространства. Освен че се намират в непосредствена близост едно до друго, те имат и други общи характерни черти. Те са независими от фондове и фондации, с млади галеристи, които същевременно са и автори на художествени произведения. Дали и доколко това е белег за промяна в..

публикувано на 09.05.25 в 17:25
 Димитър Узунов (вляво) и Емил Янев

Един ренесансов персонаж от XXI век

В епизод 589 "Трамвай по желание" среща своята публика с мултифункционалния театрал и популяризатор на науката Димитър Узунов. Може да се каже, че Митко е една ренесансова личност насред XXI век. Притежава бакалавърски и магистърски степени по приложни театрални науки от Университета Париж и по геология от Софийския университет. Учил е също..

публикувано на 09.05.25 в 16:25

Какво е чудо станало в Япония

В редакция "Хумор и сатира" държим под око какво става не само у нас, но и по света. Тази седмица окото ни хвана истинска новина от Япония, която насочи вниманието ни към България. Освен нея в неделя веднага след новините в 18 часа можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", по стихотворения на..

публикувано на 09.05.25 в 15:20

Пловдив се обогатява с уникално културно пространство – "Ателие 47"

Ново културно пространство отвори врати в Пловдив преди дни. Мястото се казва "Ателие 47" и програмата включва курсове по импровизационен театър, театрална школа, събития с лектори от различни сфери на изкуството, науката и духовното развитие, както и вдъхновяващи събития за себеразвитие. Чуйте интервюто на Юлия Владимирова със създателите на..

обновено на 09.05.25 в 11:32