Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Подписка за културна промяна: Идея за Дом на културата в квартал “Младост“

Снимка: БГНЕС

Инициативата за изграждане на Дом на културата в квартал "Младост" е в пълен разгар. Гражданска мобилизация и подписка на жителите на квартала са в процес на събиране, с цел представяне пред Столична община. Асен Асенов, един от инициаторите, призовава за активно участие и дейност от страна на жителите. Той разкрива детайли в ефира на предаването "Нашият ден".

Идеята за изграждане на Дом на културата в "Младост" е изцяло гражданска и възниква от необходимостта от прогрес и развитие в квартала. Въпреки че изграждането на такъв културен център е било обещавано от всички кандидат-кметове през последните 10 години, конкретни стъпки все още не са предприети. Затова е решено да се предприеме гражданска подписка, която да се представи пред Столичен общински съвет, с надеждата да се покаже, че "Младост" иска и се нуждае от такъв център.

В момента в "Младост" се провеждат няколко културни мероприятия на различни места. Те включват предимно малки читалища и организирани събития на открити площадки, паркове и градинки, които обаче имат ограничен капацитет. Например, най-голямото читалище в "Младост 1" има капацитет до 120 души, а в Горубляне има едно с капацитет до 100 души, което е недостатъчно за голямото население на квартала.

Изграждането на Дом на културата в "Младост" ще допринесе не само за наличието на повече култура в квартала, но и за провеждането на по-мащабни и големи културни събития, както и привличането на артисти и творци от други места. Тази инициатива би допринесла за разнообразие и обогатяване на културния живот в квартала.

Асен Асенов изрази надеждата си, че подписката на гражданите на "Младост" ще събере необходимия брой подписи и ще бъде представена пред Столичен общински съвет. Той подчерта, че въпросът за изграждането на Дом на културата вече попада в компетенциите на общината, която трябва да изработи план за реализация на проекта. Самият Асенов вижда визията за изграждането на културен център в следващите два мандата, като се надява на конкретен прогрес в тази посока.

След събирането на подписите, усилията на инициативната група се фокусират върху събирането на информация и контакти с артисти и творци, които подкрепят инициативата. Основната цел е да се създаде целенасочена подкрепа от страна на обществото и да се насочат усилията към представянето на инициативата пред Столичен общински съвет.

Изграждането на Дом на културата в квартал "Младост" представлява важна стъпка към обогатяване на културния живот и създаване на място, където хората от квартала могат да се събират, създават и споделят културни преживявания. 

Чуйте пълния разговор в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Отговорността да бъдеш наследник на Васил Левски

Дни преди датата 19 февруари, когато българите честват годишнината от обесването на Апостола на свободата, отдаваме почит на неговите живот и дело. За отговорността да си наследник на Васил Левски в "Нашият ден" говори Христина Богданова , една от наследниците му, която прави много да не бъде делото му забравено, а паметта за него изкривена...

публикувано на 06.02.25 в 10:14

Акъл за всички

В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме за всички, че и ще остане.  Ето например достатъчно акъл как да бъде изградена бързо и без особени вложения от наша страна стратегическата магистрала до Видин.  Отговорните за това фактори, разните там магистралостроители и давачите на обещания да взимат по лист и химикалка и да си водят записки. Чуйте за..

публикувано на 05.02.25 в 16:45
д-р Цветеслава Гълъбова

Изписани, но изоставени: Психично болните и проблемите на системата

На вчерашния 4 февруари 2024 г. 22-годишна жена намушка няколко души в центъра на София.  В ефира на "Lege Atris" психиатърът Цветеслава Гълъбова коментира случая и постави акцент върху проблемите в системата за психично здраве в България. Жена намушка с нож трима души на столичния булевард "Витоша" (ОБНОВЕНА) Според д-р Гълъбова жената е..

обновено на 05.02.25 в 13:33

Открито заседание по сигнал за дискриминация на Наредба № 2 и Закона за здравето

Тема с продължение: Какво се случва с наредбите, засягащи парантерално хранене, какво дело в Административния съд на София предстои на 7 февруари – интервю в Lege Artis с д-р Антоанета Тончева , генетик и член на сдружението "Общност Мостове". Предстои открито съдебно заседание по сигнала за дискриминация на Наредба № 2 и Закона за здравето...

публикувано на 05.02.25 в 12:47
Доц. Жана Попова

Училищните медии на фокус: Академична инициатива обединява младите журналисти

Катедра "Радио и телевизия" към Факултета по журналистика и масова комуникация на Софийския университет "Св. Климент Охридски" организира среща с училищните медии в страната в рамките на своя годишен фестивал. Това обяви доц. Жана Попова в ефира на предаването "Нашият ден" . Според нея инициативата цели да обедини всички форми на училищна..

обновено на 05.02.25 в 11:57