При словосъчетанието "чаена церемония", веднага се сещаме за японки като статуетки, които с изящни движения наливат тънки струйки. Оказва се, че и чаят, както май всичко останало са го "измислили" китайците. Бойка Михайлова е страстен любител на втората по популярност напитка в света след водата. В продължение на 5 години Тя живее в Южен Китай, пътува из известни чаени райони из цялата страна и изучава различните видове чай, техните характеристики, вплитането им в местните обичаи и влиянието им върху културата на различните етнически групи.
А у нас, в Китайския културен център, тя провежда курсове по чаена церемония. Логично бе да я попитам как е започнала нейната любовта история с чая – преди 8 години на най-голямото изложение за чай.
Днес Бойка е член на Чаената асоциация в град Шънджън. Няколко поредни години тя участва Международното състезание за чаена церемония Гонг Фу и е единствената не-азиатка достигнала до финал.
След успешно положен държавен изпит тя се дипломира в Китай като специалист по китайска чаена култура и церемония.
С Бойка Михайлова се опитахме да представим малка частичка от магията на "Лекарството за 10 000 болести", както е известен чаят от времето на династия Танг.
Снимки: личен архив на Бойка Михайлова
За донорството, трансплантациите, обществените и институционални нагласи към този процес разговаряхме с акад. Чавдар Славов. Всъщност, урологът по специалност акад. Славов, хирург, учен и преподавател, поиска продължението на темата, която бе в центъра на обсъжданията, още през месец юли тази година. И екип "За здравето" откликна на тази идея, защото..
Осреднено приблизително 50% от питейната вода у нас изтича и се губи по водопреносната мрежа. На някои места се стига до 80%. Това означава, че от наличен 1 литър вода до потребителите достигат едва 200 мл. За сравнение, средно в ЕС се губят 23% от водата. За това какви са причините и какво трябва да се направи, е разговорът с проф. Емил..
"Най-големият въпрос, на който вероятно ние след 10-15 години ще имаме отговор, е дали животът на Земята е уникален. Последните вълнуващи открития от нашия съсед Марс – червената планета, според публикация от средата на септември, се говори за интересни находки, които биха могли да са от наличие на микроорганизми там. Става въпрос за..
Историята се гради от личности, литературата – също. А литературната история особено и тъкмо на ролята на личностите в нея обръщаме внимание в поредното издание на предаването "Премълчаната история". Говорим с проф. Михаил Неделчев, с проф. Пламен Дойнов и с доц. Морис Фадел за това какво е литературен персонализъм, как се става радикален..
Страх ли те е от еврото? Пречи ли ти гей парада? Какво мислиш за Halloween и народните будители? А за хорото пред Народния? Познаваш ли хора, които не мислят като теб? А представяш ли си ни всички на масата… с всичко на масата. На 27 септември от 19.30 в Топлоцентрала в София ще се проведе социално-театрален експеримент на театър..
На 25 октомври сцената на Културен център "Стара Загора" ще се превърне в пространство, в което деца и младежи със специални потребности ще изявят своите..
По инициатива на Асоциацията на европейските журналисти (AEJ), "Репортери без граници" (RSF) и Европейския съюз за радио и телевизия (EBU), два дни..
Само дни след като получи наградата за главна женска роля на фестивала "Златна роза" във Варна за превъплъщението си в образа на Ива във филма..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg