Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

127 години Национална художествена академия

Лято със студентските изложби на Националната художествена академия

Годишни изложби на дипломираните студенти от НХА

4
Изложба на дипломираните бакалаври и магистри, от специалност "Сценография" в Галерия ONE
Снимка: nha.bg

14 галерии и пространства за култура и изкуство в София и Бургас представят годишните изложби на дипломираните студенти от Националната художествена академия.

В този мащабен проект партньори на НХА са Столична община, "Топлоцентрала" – регионален център за съвременни изкуства, Регионален исторически музей - София, Съюз на българските художници, Сатиричен театър "Алеко Константинов", Национална гимназия за приложни изкуства "Свети Лука", галерия ONE, галерия "Интро", арт център "Банкя", УниКредит студио – пространство за съвременно изкуство.

В различните галерийни и културни пространства в София и в Бургас произведенията на дипломираните бакалаври и магистри от всички специалности на Националната художествена академия може да се разглеждат до края на месец юли 2023 г.

Вече 127 години НХА активно участва в развитието на българската художествена култура и образование, като нейният основен приоритет неизменно е формирането на професионални художници в различните области на изящните и приложните изкуства, дизайна, изкуствознанието и реставрацията.

"Изложбеното представяне на младите артисти и специалностите в НХА, в разнообразни зони за изкуство и култура, е възможност всеки един от творческите проекти да се разгърне и представи адекватно пред различните публики. Това е и начин, по който НХА разкрива ролята на обучението по изобразително изкуство и неговото многообразие, възможностите и потенциала, който специалностите в Академията генерират към всички сфери на обществения живот.

Началото на поредицата от изложбени събития започна на 14 юни във фоайето на Сатиричния театър "Алеко Константинов" с откриването на изложбата на бакалаврите от специалност "Плакат и визуална комуникация", сподели изкуствоведът проф. Свилен Стефанов, зам.-ректор на НХА.

В галерия "Топлоцентрала – Куб" се открива изложбата на дипломниците от специалност "Текстил – изкуство и дизайн", където публиката ще се запознае с работи на студенти в двете основни направления, преподавани в рамките на специалността – "Текстилно изкуство" и "Текстилен дизайн".

Галерията към СБХ на ул. "Шипка" 6 е пространството за изложбите на дипломираните бакалаври и магистри от специалностите "Дизайн за детската среда", "Резба" и "Метал".

В пространствата на НХА на ул. "Шипка" 1 – ателиетата в Северната сграда и Новия учебен корпус, и в галерия "Академия" – се показват работите на бакалаврите и магистрите от специалностите "Живопис", "Стенопис", "Скулптура", "Рекламен дизайн", "Индустриален дизайн" и "Моден дизайн". Специалност "Индустриален дизайн" представя проектите на своите дипломници и в галерията на открито "Градина Кристал".

Галерия "Интро" е домакинът на изложбите на магистрите от специалностите "Плакат и визуална комуникация" и "Книга, илюстрация, печатна графика", а галерия ONE показва произведенията на дипломниците от "Сценография" и "Графика".

Специалностите "Керамика" и "Дизайн на порцелан и стъкло" и магистърските програми "Фотография" и "Дигитални изкуства" разполагат творенията на своите възпитаници в Арт център "Банкя". Специалност "Реставрация", която тази година отбеляза своята 50-годишнина, е представена в галерийното пространство при Триъгълната кула на Сердика, филиал на Регионален исторически музей – София.

Изложбата на бакалаврите от специалност "Книга, илюстрация, печатна графика" се намира в галерията на Националната гимназия за приложни изкуства "Свети Лука".

През 2023 г. се дипломира и вторият випуск бакалаври от Филиала на НХА в Бургас. Студентите показват своите творби в галерия "Ателие", "Магазия 1", Пристанищен комплекс Бургас.

Годишните изложби на дипломираните от НХА са важна част от цялостната дейност на Националната художествена академия, тъй като представят творческите търсения на завършващите студенти и техните интерпретации на актуални теми и проблеми.

Проект "Изложби на дипломираните от НХА" е част от Календара на културните събития на Столична община.


Програма на изложбите

Сатиричен театър "Алеко Константинов"
"Плакат и визуална комуникация" – бакалаври
14.06 − 30.06. 2023

Галерия "Топлоцентрала – Куб"
"Текстил – изкуство и дизайн" – бакалаври и магистри
14.06 − 30.06. 2023

Галерия "Академия", ул. "Шипка" 1
"Живопис" – магистри
"Моден дизайн" – бакалаври и магистри

16.06 − 24.06. 2023

Съюз на българските художници
"Дизайн за детската среда" – бакалаври и магистри
16.06 − 23.06. 2023

НХА, Северна сграда и Нов учебен корпус
"Живопис" – бакалаври
"Стенопис" – бакалаври и магистри
"Скулптура" – бакалаври и магистри
"Индустриален дизайн" – бакалаври и магистри

20.06 − 28.06. 2023

Галерия НГПИ "Св. Лука"
"Книга, илюстрация, печатна графика" – бакалаври
21.06 − 30.06. 2023

Галерия Intro
"Плакат и визуална комуникация" – магистри
21.06 − 09.07. 2023

Арт център "Банкя"
"Керамика" – бакалаври и магистри
"Дизайн на порцелан и стъкло" – бакалаври и магистри
"фотография" – магистри
"Дигитални изкуства" – магистри

22.06 − 15.07.2023

Галерия "Ателие"
Филиал Бургас – бакалаври
23.06 − 07.07.2023

Съюз на българските художници
"Резба" – бакалаври и магистри
"Метал" – бакалаври и магистри

26.06 − 01.07.2023

Галерия на открито "Градина "Кристал"
"Индустриален дизайн" – бакалаври и магистри
26.06 − 09.07.2023

Галерия "Академия"
"Рекламен дизайн" – бакалаври и магистри
27.06 − 07.07. 2023

Галерия ONE
"Сценография" – бакалаври и магистри
29.06 − 11.07. 2023


Предстоящи изложби

Галерия "Intro"
"Книга, илюстрация, печатна графика" – магистри
11.07 − 21.07.2023
Откриване: 11.07.2023, 18 часа

Галерийно пространство при Триъгълната кула на Сердика
"Реставрация" – магистри
12.07 − 30.07.2023
Откриване: 12.07.2023, 18 часа

Галерия ONE
"Графика" – бакалаври и магистри
13.07 −2 7.07. 2023
Откриване: 13.07.2023, 18 часа
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Усещането за кино на Александър Трифонов

Трябва да харесваш това, което правиш, да си му отдаден, а и да имаш доза талант. Когато обаче те позиционират в кадър, ти остава само едно – да вярваш в човека, когото си в този момент. Така Александър Трифонов вижда актьорската игра. Според него има два варианта за пресъздаване на един образ – при единия, обличайки си костюма – актьорът става..

публикувано на 26.12.24 в 17:40

Японска калиграфия и абстрактен експресионизъм в изложбата "Състояния" на Венелина Петкова и Богдан Богдев

"Състояния" е изложба на Венелина Петкова и Богдан Богдев, която съчетава японска калиграфия и монохромен абстрактен експресионизъм. Авторите представят своите вътрешни светове чрез търсения, заредени с лични психологически подпластове. Това са изкуства на "потока", "танца на четката" и "танца на ума", чиято дълбочина може да бъде магична, а..

публикувано на 26.12.24 в 13:35

Софроний – грешник, светец или екшън герой?

"Да откриеш Софроний. Грешник, светец или екшън герой" е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Тя идва след дебюта "Да убиеш Ботев. Мистерии, спомени, лъжи" и "Да предадеш Левски. Конспирации, издайници, пари". Авторът проследява живота и делото на Софроний в опит да го постави на..

публикувано на 25.12.24 в 11:09
Георги Тошев

Георги Тошев посвети книга на Лили Иванова

Дни след големия концерт на Лили Иванова излезе книгата "Лили" – истинско полиграфическо бижу, документален разказ на журналиста Георги Тошев, посветен на българската естрада и специално на Лили Иванова. С непреклонна амбиция и стремеж към съвършенство малката Лили се превръща в голяма- напуска родния си град Кубрат, за да застане под..

публикувано на 24.12.24 в 16:12

Коледа и Ханука – тази година ще празнуваме в един ден

Чудото на Ханука за древните евреи се е случило през 164 г. пр. н. е. в храма на Ерусалим. По това време еврейската земя е управлявана от нашествениците от Елада. Те ограбили храма и принудили евреите да се срамуват от своите вярвания. Ханука се родее и с думата "освобождаване". И това ѝ придава специално значение, защото този празник символизира..

публикувано на 24.12.24 в 15:28