Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Любомир Стойков представя "Публична комуникация и медиаморфози"

Снимка: личен архив

Проф. Любомир Стойков представя книгата си "Публична комуникация и медиаморфози". Проф. д.н. Любомир Стойков ни представя пъстър и задълбочен паноптикум на световния и българския политически и медиен свят от средата на ХХ век до втората декада на XXI век. Неговата монография ще бъде етаблирана като класика в почетния раздел на българското медиазнание, разказва проф. Любомир Стойков:

"Важно е да обърнем внимание на политеймънта и инфотеймънта като понятия. Политеймънт е постмодерна форма на политическа комуникация, която интегрира политика, лайфстайл и развлечение с цел достигането до максимален брой хора." 

Проф. д.н. Любомир Стойков отбелязва: "Посланието на новата ми книга не е строго рамкирано и монотонно, а е многопластово, полифонично и мозаично. То съдържа анализи, прогнози и коментари за динамиката на медиите и комуникациите през последните години. Стремил съм се в книгата да интегрирам централни и значими масиви за медийната и комуникационна динамика през последните десетилетия. Целта ми е да представя водещи характеристики и ключови промени във връзките с обществеността и медийния свят, осъществени в резултат на разместванията на социалните тектонични плочи, както и благодарение на социалните мрежи, социалните медии и присъщия им дигитален инструментариум…“


В книгата се разглежда политеймънтът, като постмодерен феномен в политическата комуникация, прави се анализ и на бизнес комуникацията в пандемия – предимства и недостатъци на хоум офиса. Обръща се внимание и на дигиталния ПР и дигиталните техники за привличане на внимание и влияние на публиката. 

Проф. Стойков пише и за свободата на словото и правото на личен живот. За последната година България се изкачи с 20 места в индекса на свободната на словото и вече сме на 91-во. Анализира се и комуникационният мениджмънт в критична ситуация.

Аргументирано са обяснени емблематични поведенчески грешки на световни лидери и държавници като Доналд Тръмп, Джо Байдън, Владимир Путин, Борис Джонсън, Себастиан Курц, Йошихиде Суга, Сана Марин, Джордж Уокър Буш, Никола Саркози, Силвио Берлускони и др.

Теоретичната конструкция на монографията на проф. Стойков е изградена и върху анализ на малко известни казуси от публичния и личен живот на редица политически знаменитости в човешката история – Уинстън Чърчил, Адолф Хитлер, Й. В. Сталин, Елизабет ІІ, Маргарет Тачър, Дж. Ф. Кенеди, Франсоа Митеран, Бил Клинтън, Франсоа Оланд, Ангела Меркел и др.

Повече чуйте в интервюто с автора проф. Любомир Стойков.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Петя Дубарова

Изкуството в мен: Петя Дубарова

Вярваме, че "Тийн Тайм" не е просто предаване или награда – това е началото на традиция, която ще продължи да дава сцена на новото поколение, на неговата енергия и глас. Може би с ред многото талантливи тийнейджъри, които участваха в конкурса, са някои от бъдещите големи имена в литературата, изкуството и науката. Пожелаваме на будните хора от..

публикувано на 20.10.25 в 12:19
Кин Стоянов

Тийнейджърът в мен: Кин Стоянов

Кин Стоянов е журналист с остро перо и живо слово. Директор е на програма "Христо Ботев" на БНР, където културата звучи на живо и без извинение.  Кин е син на Радой Ралин, но притежава свой почерк, по-приглушен, но също свободолюбив и с неподправено чувство за ирония. Автор е на книги, документални проекти, които пазят живата памет за личности,..

публикувано на 20.10.25 в 11:44
Александра Лашкова

Кино, amore mio!

“Искам да говоря чрез ролите си”, казва Александра Лашкова. Това и прави – първо, с образа си на Макрена във “Войната на буквите”, а сега и с този на Юлия в новия филм на Антонио Пису “България, amore mio”. Истинските преживявания на двама италианци през 90-те днес отвежда зрителите до филмова история, която изгражда мост между Италия, България и..

публикувано на 20.10.25 в 11:05
Доц. д-р Веселин Тенев

Музиката в Америка – преди и сега

От блуса и рока до съвременните жанрове – музиката отвъд Океана винаги е била огледало на духа и времето. Доц. д-р Веселин Тенев – клиничен психиатър и преподавател в Университета на Айова, но и човек, който носи музиката в сърцето си. Той е бил басист на групата "Мъртви поети", създател на проекта Crocs In Tears и водещ на музикално предаване в..

публикувано на 20.10.25 в 10:26

"Есенни театрални срещи" събират отново публиката в Русе

Днес е официалното откриване на Международния фестивал "Есенни театрални срещи в Русе" . Програмата включва представления от България , Унгария и Република Северна Македония , а организаторите очакват зрители от цяла България и Румъния , както се е случвало и през изминалите издания. Подробности за откриващия спектакъл, който ще се играе тази..

публикувано на 20.10.25 в 10:06