Енциклопедията "Лечебните растения" представя над 270 растения, като акцент е тяхната практическата приложимост и употреба в домашни условия. Подбрани са растения, разпространени в българската флора, които се използват в народната медицина от векове, както и някои чуждестранни видове, които могат да се намерят на българския пазар или са привнесени и виреят добре в нашите природни условия.
В книгата са включени и "бабини рецепти", които са изпитани във всекидневието. Описани са точни пропорции и може съвсем безопасно човек да се обърне към този вид медицина. Главен научен редактор на енциклопедия е проф. Илина Кръстева от МУ - София, доктор на науките по фармакогнозия и фитохимия, автор на множество иновативни изследвания върху лечебни растения с редки биологичноактивни вещества.
"Имаме едно издание, което съдържа най-новите научни разработки и открития в областта на лечебните растения и съдържа много ценна, проверена и достоверна научна информация, която е селектирана от екипа разработила енциклопедията."
Това каза пред БНР Виктория Лазова, директор на Научноинформационния център "Българска енциклопедия" към БАН.
Тя допълва, че в изданието са включени определен брой чуждестранни растения, които намират голямо приложение в България, като куркума, джинджифил и палмата джудже Сао Палмето.
По думите ѝ, това е издание за масовия читател, въпреки че тя може да се ползва от студенти, учени, лекари, фармацевти и други заинтересовани специалисти. В книгата не са включени лечебни растения с много силно действие, които трябва да се приемат под лекарско предписание.
В края на книгата читателят може да получи информация за действието на лечебните растения върху отделните органи и системи в човешкото тяло.
Чуйте повече в звуковия файл.
Около 40% от хората в Източна Европа и Централна Азия, които са заразени с HIV, не знаят за това. Това сочи доклад, оповестен във връзка със Световния ден за борба със СПИН, който отбелязахме на 1 декември. Има спешна нужда от стратегии за подновяване на тестването за HIV в 53-те държави, за които отговаря Европейския офис на Световната..
Генетикът доц. д-р Мария Левкова , специалист по медицинска генетика от Медицинския университет и УМБАЛ "Св. Марина" във Варна, е една от носителките на приза "За жените в науката" за 2024 година. В Lege Artis доц. Левкова разказва за своята научна разработка, свързана с изследване на генетичния и епигенетичен профил на рака на дебелото..
В дните преди Деветата годишна изложба на Дружеството на анималисти, флористи и научни илюстратори (ДАФНИ), Христина Грозданова – изкуствовед и един от двигателите на организацията, сподели пред "Нашият ден" за смисъла и успехите на сдружението. "Неочаквано за мен и за приятелите, които създадохме тази организация, ДАФНИ вече съществува..
За оралната грижа при децата и при възрастните в Lege Artis говори д-р Борислав Миланов , главен секретар на Българския зъболекарски съюз. Днес се провежда годишната кръгла маса с цел отчитане на постигнатите резултати и очертаване на стратегия, информира д-р Миланов. Специалистът изразява благодарност към присъстващите представители на МЗ,..
Илияна Семерджиева, посланик на Европейския климатичен пакт, споделя в ефира на "Нашият ден" своето виждане за важността на климатичната тема и начините, по които тя я превръща в част от ежедневието и мисията си. Според нея климатичните промени вече не са просто тема за конференции или доклади – това е реален проблем, който засяга всички и който..
Представлението "Апокриф" на театрална работилница "Сфумато" задава въпроси за живота между този и онзи свят, за срама, за битката между доброто и злото...
Когато викаш, за да бъдеш чут, всъщност пречиш на другия да те чуе. А когато искаш да разбереш повече за себе си и отношенията си с човека, с когото си..
В стилистиката на любимия филм "Неочаквана ваканция" зададохме въпроса към д-р Антония Първанова, която за пръв път гостува в седмичното издание "За..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg