Есета по злободневни поводи, истории за неволни рекордьори, за един по-обичащ рибояд, а и за един Щастливец, ескизи на любими поети и писатели, джаз музиканти и спортисти, художествени текстове, маскирани като публицистика, афоризми, фрагменти и всякакви парчета време – накратко, еклектична смес в сборник "За неизбежната случайност" ни предлага поетът, есеист и философ Иван Ланджев.
Книгата съществува като такава от сравнително скоро време, но текстовете в нея вече си имат история. Някои от тях са публикувани в различни списания, вестници, сайтове и сборници, съществували са като предговори и послеслови на книги, други излизат за първи път. Публични четения на откъси от "За неизбежната случайност" също имаше. Първите бяха в САЩ – в Чикаго, където Ланджев прекара шест месеца в Чикагския университет по програмата "Фулбрайт", и в Ню Йорк. У нас сборникът беше представен на "Пловдив чете". София засега чака своята среща с неизбежната случайност.
Когато денят се движи като влак, а ти все още не знаеш вълнуваш ли се, че пристига, или съвсем не те интересува; когато се оказва, че свободата понякога е да не си научиш урока, но ти държиш да го преговаряш; когато ти убегне фактът, че всичко се случва за втори път и няма страшно да простиш повторението; когато живееш в блус, а може дори да не слушаш такъв – тогава ти се иска да има кой да ти ги каже тези работи: с чувство за хумор, но с мярка за смеха, с аргументи и безупречна логика, та и с малко (или много) скепсис. И Иван Ланджев го прави. Върши си работата и казва истината.
Да четеш обобщение на времето, с което живеем, без то изобщо да има намерение да остава в историята, но по неизбежност да го прави – ти действа отрезвяващо. Защото като част от народ, който не спира да е на въпреки – когато трябва и още повече когато не трябва, – някак си не можеш да изгубиш надежда. Затова просто си оставаш вертикален на света, не и на политиката в него, и не спираш разходката си. Поне така би трябвало да бъде.
Как е всъщност – можете да прочетете в сборника "За неизбежната случайност". А ако искате и да разберете:
• какво означа въобще историята да е блус;
• кой е Рой Съливан и защо именно той и неговият неумишлен рекорд поставят началото и края на една наистина неизбежна книга;
• и как Иван Ланджев оборва опонентите си в спора за (не)нужното изкуство;
пуснете си звуковия файл!
Филмът е документален и се нарича Butterflies on Everest ("Пеперуди на Еверест " ). Той е дело на мексиканския режисьор Октавио Майя Роча и е посветен на известния американски художник – хиперреалист с български произход Рос Росин, съобщава Андрей Янев за "Артефир". Заедно с него, с музика за същата продукция са се ангажирали Матео Куарон и..
Вече втора седмица продължава сеизмичната активност на о. Санторини. Наскоро на българския книжен пазар излезе "Мистерията на мумията" – новият роман на норвежкия писател Том Егеланд , автор на заглавията "Проектът Метусал", "Очите на демона", "Ефектът на Лазар". Интересен факт е, че в "Мистерията на мумията" Егеланд предсказва изригването..
Книгата "Приключения за летящи, пълзящи и четящи" на Деница Кючукова ще бъде представена премиерно днес от 17:30 в Художествена галерия – Добрич. Това е поредното събитие от инициативата на културния институт "Четвъртък вечер – време за срещи". Новата книга на Деница Кючукова ни среща с магични истории, разказани с удивително умение и тънко..
Личността, която ще представим днес е Димитър Еленов – актьор, режисьор и театрален педагог! Вълнението за нас е особено този път, чудехме се как точно да го направим и се спряхме на неговите лични изповеди, както и на неговия ученик Димитър Рачков. Ето какво казва той в книгата за Еленов "Свободен, по-свободен, Димитър": За Митко..
След броени дни актьорите от Драматичния театър "Сава Огнянов" заминават за Истанбул, където от 7 до 16 февруари се провежда Международният театрален фестивал на жените драматурзи. Това е третото издание на театралния форум, организиран от държавните театри в Турция. Освен България, в него ще участват театри от Сърбия, Република Северна..
Неотдавна, при посещението ми в новото ателие на Живка, с удивление разбрах, че това място всъщност е било родният ѝ дом. Да, в София – днес вече..
През 2023 г. Софийска градска художествена галерия получава голямо дарение от Юлия Банкова и нейни близки – наследници на големия художник и скулптор..
С два концерта на 14 и 17 февруари в зала " Катя Попова " в Плевен и в зала " България " в София, Плевенската филхармония ще представи..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg