Във вчерашния ден се проведе поредната дискусия в рамките на поредицата “Философски вечери“, организирана от “Гьоте Институт“. Литературоведът д-р Богдана Паскалева разговаря с проф. Стилиян Йотов, Александър Кьосев и доц. Петър Горанов от Софийския университет. Основната цел на събитието беше да се изследва начинът, по който Кафка, въпреки че е литературен автор, задълбочено влияе върху философите, както и да се направи кратък преглед на различни философски интерпретации на неговите произведения. Специално беше отбелязан въпросът за четенето на Кафка като литература.
Във връзка с това д-р Паскалева посочи две основни теми, които свързват Кафка със съвремието ни. Първият въпрос, който предизвика интереса на всички присъстващи, е как този “странен и кошмарен свят“, който Кафка ни представя, наистина отразява опита ни – опита на съвременния човек.
Това включва преживяванията на страх, подозрение и абсурд, “усещането, че живеем в един абсурден свят“, в който не разбираме какво се случва и не сме наясно със силите, които управляват събитията в живота ни.
Въпросът, който се поставя, е как една литература може да бъде радикално нереалистична, но в същото време да бъде изключително реалистична, тъй като пресъздава един аспект от нашето съвремие - усещането за света и в света, което не може да бъде предадено реалистично. Това е една от най-големите загадки на Кафка - как той постига това чисто литературно.
Интересът към Кафка произтича от факта, че той създава литературен свят, който, въпреки своята нереалистичност, успява да отрази нашите вътрешни преживявания и състояния. Това е свят, в който сме загубили контрола, свят на бюрокрацията и самоотчуждение, където преследването и изолацията са част от ежедневието ни. Кафка предава един изкривен образ на реалността, но в същото време успява да задълбочи нашето разбиране за нея.
Втората тема, засегната от д-р Паскалева, е въпросът за прочитането на Кафка като литература. Това е съществен аспект, тъй като Кафка не е просто философ, а литературен творец, който изразява своите идеи през прозата си. Неговите произведения са преплетени със символика и метафори, които показват по-широки идеи и философски концепции.
В заключение, Кафка ни предоставя възможност да проникнем в тъмните уголеми на човешката психика и да се зададем въпроси за смисъла на живота, абсурдността на съществуването и взаимоотношенията в обществото. В тази светлина Кафка остава актуален и вдъхновяващ за съвременната ни философска и литературна общност.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
В рубриката "Разговорът" разговаряхме с арх. Ивайло Захариев от Българската асоциация за термално наследство. Темата на разговора е първата карта на минералните бани в България , липсата на стратегия за развитието на този ценен ресурс и бъдещата визия за термалното наследство у нас. Арх. Захариев подчертава, че към момента държавата не..
В навечерието на 152-рата годишнина от обесването на Васил Иванов Кунчев - Левски прозвучават откъси от радиоефира на "Terra Култура" от последното десетилетие – за делото и личността на Апостола на свободата. "Историческият образ на Апостола е завещан на днешните поколения, както и отговорността, с която тръгва към Голгота", казва през..
В рубриката "Епизоди от живота" представяме една вдъхновяваща инициатива, която цели да осигури подкрепа и социализация за деца и лица с увреждания. В Стара Загора, на улица Венера 9, в квартал Малък Железник, започна дейност творческа работилница, създадена по инициатива на сдружение "Заедно с теб можем". Създателят и председател на..
Комуникационната индустрия позволява много широк обхват от най-различни комуникационни форми – от съвсем стандартните материали, интервюта, статии, до всякакви по-странни и по-нетрадиционни идеи, творчески концепции, клипове, картини. На комуникацията това ѝ е хубавото, че умее да обединява от алгоритмичния стратегически подход до изумително богати..
Как едно съобщение в телевизия за това, че Делян Пеевски "вади средства" и ще спаси българските щанги, може да наруши Закона за радио и телевизия (ЗРТ), коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова, преподавателка във ФЖМК на СУ "Св. Климент Охридски". Какво не му е наред на съобщението, като жанр и съдържание "Няколко..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
Режисьорът и създател на една от най-успешните театрални формации "Кредо" Нина Димитрова е навъртяла стотици хиляди километри с турнета и фестивали по..
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg