Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Портрет на Луната в черно" от Misha Mar

"Портрет на Луната в черно" очаква своите зрители в атриума на "Квадрат 500". Автор на композицията е Михаела Михайлова, която тази година издаде и първата си фотокнига "MAR".

Художничката рисува портрета в продължение на повече от месец и чрез него представя осемте фази на Луната в черно и бяло. Самата тема обаче изследва в детайли от години. Същите тези детайли са видими и по повърхността на създадената от нея композиция.

Според Мартин Косташки, куратор и уредник на Националната галерия, Misha Mar, както всъщност е известна Михаела Михайлова, до някаква степен дори е обсебена от небесното тяло, което изобразява. С голям интерес и внимание тя всъщност се обяснява в любов на Луната. Техниката, която използва, е смесена и представлява интерес за зрителите.


Самата Михаела предизвиква любопитство като творец. Тя завършва "Иконопис" в Националната художествена гимназия "Цанко Лавренов" в Пловдив, а след това получава бакалавърска степен по "Живопис" в Националната художествената академия. През 2014-а отново там се дипломира и като магистър по "Фотография".

Портретът ѝ говори колкото за осемте лица на Луната, толкова и за Михаела като художник. В композицията ѝ, която ще бъде част от атриума на "Квадрат 500" до май 2024-та, пълният лунен цикъл "изгрява" на "Стената" в скулптурната градина.

"Стената" е монументално съоръжение, издигнато в обособено в сърцето на "Квадрат 500" пространство, което си поставя за цел в галерията да бъдат представяни и автори на стенопис и графити.

Проектът на Националната галерия започва през 2020 година, а Misha Mar е четвъртият артист, който участва в него. Преди това публиката имаше възможност да види работата на Николай Петров – GLOW, Алекси Иванов и BILOS.


"Стената" се осъществява с подкрепата на фондация "Лъчезар Цоцорков"
и възниква както от необходимост, така и от желание графити артистите и авторите на стенописи у нас да достигнат до по-широка публика.

С времето скулптурната градина на "Квадрат 500" се превърна в артистично пространство, което дава сцена на различни изкуства. Те често си взаимодействат и правят публиката съпричастна. Например по време на всеки един от нарисуваните на "Стената" проекти посетителите на галерията получават възможност да наблюдават работния процес, а в някои от случаите и да вземат участие в него.

А как възприемаме Луната и променя ли портретът на Михаела Михайлова представата ни за нея?

Мартин Косташки разказва в звуковия файл.

Снимки: Борислав Чернев / Национална галерия
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Софроний – грешник, светец или екшън герой?

"Да откриеш Софроний. Грешник, светец или екшън герой" е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Тя идва след дебюта "Да убиеш Ботев. Мистерии, спомени, лъжи" и "Да предадеш Левски. Конспирации, издайници, пари". Авторът проследява живота и делото на Софроний в опит да го постави на..

публикувано на 25.12.24 в 11:09
Георги Тошев

Георги Тошев посвети книга на Лили Иванова

Дни след големия концерт на Лили Иванова излезе книгата "Лили" – истинско полиграфическо бижу, документален разказ на журналиста Георги Тошев, посветен на българската естрада и специално на Лили Иванова. С непреклонна амбиция и стремеж към съвършенство малката Лили се превръща в голяма- напуска родния си град Кубрат, за да застане под..

публикувано на 24.12.24 в 16:12

Коледа и Ханука – тази година ще празнуваме в един ден

Чудото на Ханука за древните евреи се е случило през 164 г. пр. н. е. в храма на Ерусалим. По това време еврейската земя е управлявана от нашествениците от Елада. Те ограбили храма и принудили евреите да се срамуват от своите вярвания. Ханука се родее и с думата "освобождаване". И това ѝ придава специално значение, защото този празник символизира..

публикувано на 24.12.24 в 15:28

Националната галерия показва графични листа от Пабло Пикасо

Националната галерия поставя началото на цикъл от изложби, чиято цел е да запознае посетителите с богатия и разнообразен музеен фонд от чуждестранна графика. Началото е с 21 графични листа от Пабло Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Серията "Подвижни пясъци"..

публикувано на 24.12.24 в 13:25
Елена Петрова

Женският поглед към киното – актрисата Елена Петрова за киното като убежище

Изкуството има силата и привилегията да се съхранява, то оцелява въпреки нас, смята актрисата Елена Петрова. Идеята според нея е, докато човек е на тази земя - да дава. Да дава от таланта, уменията, опита и знанията си, от душевността и креативността си. Тъкмо тази индивидуалност допринася за пълнотата на изкуството, тя го съживява. Често обаче..

публикувано на 24.12.24 в 12:50