Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Родопи филм фест – акцентът е върху екологията

Над 50 заглавия от България и света представя кинофорумът

Международен Документален Родопи Филм Фест (RIFE) 2023
Снимка: rife.bg

На 6 юли 2023 г. в Смолян стартира третото издание на Международния документален Родопи филм фест. В рамките на тридневна състезателна програма до 9 юли ще бъде представена актуална селекция от повече от 50 заглавия  от 25 държави с вдъхновяващи теми. Входът е свободен.

"Големият акцент тази година е върху екологията, която присъства като сериозна линия в селекцията“, коментира Цветан Цветанов, журналист и водещ на предаването "Аларма“ по БНР.

Фестивалната програма стартира с филма "Любов, дойчмарки и смърт“ на германския режисьор Джем Кая. Лентата разказва за независимата музика на емигранти от Турция, техните деца и внуци в Германия. Документалното есе е силен социален коментар върху живота на "гастарбайтерите" от 60-те години на миналия век до ден-днешен. Филмовата лента е отличена с Наградата на публиката на Berlinale Panorama през 2022 година.

В конкурсната програма са включени филми от Непал, Малайзия, Израел, Украйна, Иран, Швеция, Исландия, Дания и др.

Международен Документален Родопи Филм Фест (RIFE) 2023

"Късометражната лента "Сирийският космонавт“, разказва за първият сириец в Космоса, който днес е принуден да живее извън страната си, защото застана на по-демократични  политически позиции“, допълва журналистът.

"На лов за боклук“ на режисьорa Филип Фенвик e заглавие от конкурсната късометражна програма, което се превърна в мото на Родопи филм фест. 

Организаторите на фестивала подкрепят кауза за решаването на различни екологични проблеми и се надяват да подтикнат обществото към по-съзнателна консумация и да обръща внимание на това къде изхвърля боклука си. Ето защо основателят на фестивала Христо Бакалски прикани всички гости и жители на Смолян да се включат в почистване на градската среда на 8 юли от от 10:00 до 12:30 ч.

Филмът "Една провинциална болница“ на режисьорите Илиян Метев, Иван Чертов и Златинa Тенева проследява ежедневието на пациентите и медицинските работници – лекари, сестри, санитари – в инфекциозното Covid отделение на Кюстендилската болница. Близо 70 дни режисьорите самоотвержено документират ежедневието в отделението в пика на пандемията. Чрез тях ставаме свидетели на житейските драми на участниците, на тихия героизъм на медицинските лица, но и на един парадоксален светъл хумор, който се прокрадва напук на умората, тъгата, непрестанните проблеми, неработещата здравна система и абсурдите на родното битие. 

Чуйте подробности в звуковия файл.



По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Изток/Запад" – художници задават остри въпроси към днешната демокрация

Обединени от активната си политическа позиция и острите въпроси, които задават към днешната демокрация, двама широко известни художници отправят сериозни провокации срещу общественото и политическо статукво днес чрез творби, понякога носещи рискове за самите автори. Изложбата "Изток/Запад" се открива на 26 ноември в Националната галерия "Квадрат..

публикувано на 26.11.24 в 08:50

Програмата DreamUp подкрепя уязвими деца и младежи

Рубриката "Епизоди от живота" запознава слушателите на "Нашият ден" с тригодишна програма DreamUp на фондация BCouse. Програмата подкрепя организации, предоставящи социални услуги за уязвими деца и младежи. Целта е да подпомогне развитието, потенциала и социализацията на деца и младежи без родителски грижи, деца, жертви на насилие, или..

публикувано на 26.11.24 в 08:34

"Лешникови градини" на Хайри Хамдан – пред читателите в Пловдив

Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят, който трябва да бъде изследван от читателя. Свят, създаден от автора – в случая каза писателят, поет и преводач Хайри Хамдан.  Самият той казва, че се пита постоянно защо героите му са взели..

публикувано на 25.11.24 в 17:25
Николай Генов, Надежда Московска и д-р Катерина Кокинова

За четенето на книги

Стратегии за прилагане при четене и изисквания за жанрове. Размисли за романа на Владимир Полеганов "Другият сън". Каква подготовка изисква четенето? Трябва ли читателят да е наясно с конвенциите на съответния жанр или с начините, по които работят литературните похвати, за да чете пълноценно? Какво "изискват" от нас литературните..

публикувано на 25.11.24 в 16:40
Стефан Данаилов

Пет години без Стефан Данаилов – спомен в звук

Архивите са живи в "Terra  Култура", за да отбележат чрез хроника в звук 5 години без Стефан Данаилов . Ламбо, Мастера, майор Деянов, българския Ален Делон… Какво остава след човек, когато отпътува отвъд този свят? Може би винаги е подходящо да питаме мечтите на човека. Малкият Стефан е мечтаел да стане моряк. Съдбата обаче го кани..

публикувано на 25.11.24 в 12:47