Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Людмила Дамянова: Художникът е ясновидец

Самостоятелна изложба живопис в СБХ "Шипка" 6

"Духовна светлина" – нова самостоятелна изложба живопис на Людмила Дамянова – се открива днес (7 юли) от 18 ч. в изложбеното пространство на СБХ на "Шипка" 6. Авторката навлиза в тази тематика още през 80-те години на ХХ век, като я изразява по изключително оригинален и неповторим начин – с една особена символика при различните сюжети. 

Ето какво разказва за платната си художничката Людмила Дамянова:

"Съществуват дух и материя – винаги има контраст на този свят. Всичко е така – добро и лошо, любов и омраза – те са във взаимна връзка. Всичко е изградено точно на този контраст. И когато са в хармония, те дават страхотни резултати. Тогава човек става по-благороден, по-добър и по-отзивчив, и по-обичлив. 

А когато допуснем тази безкрайна космична енергия да проникне в нас, тогава ние казваме, че ни е осенило вдъхновението. А вдъхновението е най-ценното качество на един творец. Тогава той вижда някаква връзка с отвъдни светове и не може даже да си обясни какво потича в него. Вижда изпод ръцете си нещо, което го изумява, и си казва: "Аз ли съм движещата сила, или Бог твори чрез мен? 

Започнах с образи, но впоследствие разбрах, че това ще бъде моят вътрешен изказ – да изразявам нещо духовно с образи. А то е по-скоро една светлина, която огрява този свят... Най-трудното е да изразиш духовна същност с материални изразни средства.

Художникът е ясновидец. Той изразява едни светове, непознати на този свят, той може да представи най-различни бъдещи събития на света. Изкуството е пътеводна звезда на човечеството. Бог неслучайно е заложил в човека творчество, за да можем да творим по Божие подобие. И в края на краищата, може би самият Бог твори чрез нас."

Изложбата може да бъде видяна до 29юли в изложбеното пространство на галерия СБХ "Шипка" 6.

Чуйте повече от звуковия файл.

Людмила Дамянова е родена през 1941 в София. Завър­шва Художествената гимназия през 1960 и веднага постъпва в Художествена­та академия, специалност „Стенопис“ при проф. Гочо Богданов. След завършването става уредник във Видинската художест­вена галерия. Започва да участва с живопис в окръжни изложби. През това време е построена сградата на Видинския окръжен съвет и за заседателната залаѝ възлагат да направи осем гоблена. Това е началото на нейното увлечение към гоблена. Участва с гоблени в колектив­ни изложби в Швеция и Западен Берлин, а през 1977 и в София. До 1980 работи в областта на декора­тивно-монументалната живопис и гоблена. Нейни гоблени има в резиденция „Бояна“, в българските посолства в Брюксел и Либия, в Ритуалната зала в Хасково. 

През 1980-те се връща към живописта и през 1987 представя самостоя­телна изложба „Отворено пространство“ на „Шипка“ 6. „Тъй като по душа съм християнка, в творчеството ми навлезе духовната тематика. По свой начин, далеч от канона, претворявам Светото писание и обливам фигурите си с духовна светлина, тържество на силите на Светлината над Мрака.“ През 1990-те тя си отправя ново предизвикателство и започва да рисува акварел върху коприна и представя творбите си в самостоятелна изложба на „Шипка“ 6 през 2003. „За мен рисуването върху ефирна материя е като да твориш лирика.“ 

В момента в зала 1А, СБХ – Шипка 6, до 29 юли 2023 е голямата юбилейна изложба „Монументално – кавалетно“, посветена на 45 години от създаването на секция „Монументално изкуство“ в СБХ, и в нея заедно с творбите на 60 автори са включени картини на Людмила Дамянова.

Снимки – СБХ "Шипка" 6

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Детска книга на Матю Макконъхи

Носителят на "Оскар" Матю Макконъхи предлага своя детска книга с напътствия и житейски уроци, наречена "Само защото". Актьорът е известен не само с ролите си, но и с работата си в своята фондация "Просто продължавай да живееш", която цели подпомагането на младежи. "Детските стихове са много леки на пръв поглед, като песен, римувани, но в тях се..

публикувано на 21.07.25 в 17:07

Появата, развитието и ролята на "Белият куб" – в кураторски проект на Христо Калоянов

"Белият куб" е кураторски проект на Христо Калоянов.   Терминът "Белият куб" идва от есето на Брайън О’Дохърти Inside the White Cube: The Ideology of the Gallery Space от 1976 година. Основните характеристики са бели стени, които символизират чистота, без прозорци в контролирана среда. Проектът на Калоянов разглежда темите за появата, развитието и..

публикувано на 21.07.25 в 15:50

Над 150 фотографии с Райна Кабаиванска, събрани в изложба

Жителите и гостите на Пловдив могат да се докоснат до вдъхновяващата история на оперната прима Райна Кабаиванска чрез изложбата "Моите будители". Експозицията представя над 150 фотографии и разкрива впечатляващия път на Кабаиванска на световните сцени – от дебюта ѝ до триумфите в "Ковънт Гардън", "Ла Скала", "Метрополитън опера" и други престижни..

публикувано на 21.07.25 в 15:46

Седмица на италианската култура в Балчик

Седмицата на италианската култура в Балчик ще се състои за осми път. Началото на 21 юли дава изложбата "Персонажите на Пучини – живо вдъхновение". Тя представлява колекция от творби живопис на участниците в предишното издание на форума. Може да се разгледа в Каменната зала на Културния център "Двореца". Вечерта на 21 юли ще се състои концерт на..

публикувано на 21.07.25 в 15:26
Радой Ралин

Изкуството в мен: Свободният Радой Ралин

В "Тийн Тайм" отбелязваме 21 години от кончината на Радой Ралин. Истинското име на поета, сатирик, дисидент, известен с творчество, защитаващо свободата на словото, е Димитър Стоянов.  Сатиричните творби на Ралин се радват на изключителна популярност, защото съумяват да бъдат справедливи , предусещайки взривоопасните зони в социалното пространство...

публикувано на 21.07.25 в 14:50