Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Панчугов: България трябва да се върне в смисления разговор за новата архитектура на сигурността в Европа

Какво разбра българското общество след посещението на украинския президент?

Буруджиева: Положението в страната е много тежко, за да трябва Зеленски да дойде, за да почнем някакви диалози

Снимка: БГНЕС

"По темата за Украйна се е подхождало винаги изключително колебливо от страна на българската политическа класа, която и към този момент е малко сложно да обясним причините, поради които България в същност подкрепя Украйна“.

Това мнение изказа пред БНР политологът и университетски преподавател Христо Панчугов.

Христо Панчугов

Общият разказ е за огромната част от българското общество, която не е на категорична позиция. В рамките на тази война ние видяхме доста разширяване на една сива зона, която не може даде ясна оценка на това дали да принадлежим към ЕС или не.

Политиците, трябва да създадат разказ не само защо помагаме на Украйна, а защо принадлежим там, където сме.

България трябва да се върне в смисления разговор за това как изглежда новата архитектура на сигурността в цяла Европа след края на тази война.

Посещението на президента Зеленски катализира процесите и българските политици да излезнат от зоната си на комфорт, в която са влезнали през последните години.

Необходимо е да продължим да мислим за реформиране на българската система за сигурност. Също така и да мислим за начина, по който ще се включим в следвоенното възстановяване на Украйна, опасявам се, че вероятно ще се наложи и на самата Руска федерация. 

"Онова, което ще продължи, според мен, за съжаление ще бъде пречупено през отношението и възможността да се заемат различни позиции спрямо президентската институция. Тази битка ще започне да прилича на битката срещу Гешев", посочва политологът Татяна Буруджиева.

Тя допълва, че този много важен за нас диалог за националния интерес и мястото на България в конструкцията на сигурността на Европа ще се пречупи и ще премине под егидата "за" или "против" това, което прави президентът Радев, и отношението му към войната и Украйна.

"За първи път дискурсът се обърна за това колко е важно за България това посещение. Това означава, че положението на политическия терен в страната е много тежко, за да трябва Зеленски да дойде, за да почнем някакви диалози", допълва тя. 

Според нея стратегията на правителството е грешна – да трупа дивиденти през външнополитически действия и ходове и да се обръща към вътрешната публика и да казва, ето, вижте, колко сме велики и колко ни харесват навън. Точно по същия начин няма как да направим националния си диалог и консенсус около нашия национален интерес, стимулирани единствено само отвън.

При вчерашното си посещение в България украинският президент е представил списък с необходими на украинската армия въоръжение и  боеприпаси. Този списък обаче не съответства на това, което ще предостави България. 
"На Украйна ще бъде изпратена само военна техника, която няма да застраши боеспособността на българската армия." Това заяви пред депутатите министър-председателят акад. Николай Денков по време на парламентарния контрол днес.

Интервюто на Александър Райчев с доц. д-р Татяна Буруджиева и Христо Панчугов в предаването "Нашият ден" можете да чуете от звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Световният ден на радиото ще бъде посветен на климатичните промени

По инициатива на ЮНЕСКО от 2012 година насам на 13 февруари се отбелязва Световният ден на радиото . Датата е рождена както за радиото, така и за ООН. В днешната турбулентна епоха на постистината радиото остава медията, на която се доверяват най-много хора.   Тази година организаторите от ЮНЕСКО призовават деня да бъде посветен на "Радиото и..

публикувано на 11.02.25 в 13:58

Традиционната кухня – част от безсмъртната фолклорна система

Екипът на Регионален исторически музей – Русе тръгва по следите на традиционната местна кухня с теренни проучвания в няколко села от областта. В "Нашият ден" разговаряме с Десислава Тихолова от отдел "Етнография" на РИМ – Русе. Проектът, който се предвижда да завърши с изложба, търси паметта за традиционните храни, кулинарни практики и..

публикувано на 11.02.25 в 10:05

Мрежата за женско предприемачество връчва своите годишни награди

Утре (12 февруари) Мрежата за женско предприемачество "Бизнес на високи токчета" ще връчи своите годишни награди . Почетният председател на най-голямата женска мрежа за бизнес в България Биляна Тончева е гостува в "Нашият ден", за да говори за мястото на жените в бизнеса и предстоящото награждаване. "Не сме феминистки, вървим с..

публикувано на 11.02.25 в 09:25

Конкурсът "Боклучко и магията на рециклирането" – екоавантюра за децата в Стара Загора

В какво могат да се превърнат ненужните отпадъци според децата – разговор в "Нашият ден" с директора на Девето ОУ "Веселин Ханчев" – Стара Загора Мария Горчева . Училището организира конкурса "Боклучко и магията на рециклирането" за деца от детските градини в града . По думите на Горчева целта е малките ученици да бъдат подготвени на тема..

публикувано на 11.02.25 в 09:05

Интелектът – бихме ли го преотстъпили на машината?

Съществува ли изкуствен интелект, или тази фраза е лъжа, повторена хиляди пъти? Откъде идва интелектът и как се развива? Защо хората имат по-ниско IQ вследствие на съвременните технологии?  По темата около понятието "интелект" в това издание на "Гласът на времето" дискутират главният редактор на сатиричния сайт "Не!Новините" Самуил..

публикувано на 10.02.25 в 18:05