От есента Дерида денс център има нова инициатива – Киноуикенд. Връзката между киното и танца е голяма, има различни жанрове в киното, които много си взаимодействат с танца, както и доста хореографи работят в тази посока, и затова Кино "Дерида" започва през септември, в началото на новия сезон да прожектира предимно независимо кино.
Изпълнителният директор на "Дерида" Атанас Маев каза, че се водят разговори с продуценти, режисьори и артисти от Германия и Израел. Предвижда се също така да бъде представена "Вечер на студентското кино", за което НАТФИЗ вече са дали съгласие. От "Дерида" се надяват през октомври при тях да се състои и украинският фестивал "Око".
"За нас е изключително важно да запазим независимостта си и да следваме естетиката, в която вярваме. Именно затова на сцената програмираме представления изцяло от независимия сектор, без никаква външна намеса", казва Атанас Маев.
Българското кино е много важен фактор в програмата, както и дискусиите след филмите. Прожекциите в "Дерида" ще бъдат в събота и неделя. В останалото време се показват спектакли и танцово изкуство. Програмата е разделена на четири фокуса – движение и танцово кино, българско кино, дебюти на български и световни автори, и премиери.
А до есента на сцена "Дерида" предстои на 22 юли за първи път пред българска публика да бъде представен спектакълът "Начало без край" на базираните в Ню Йорк световноизвестни артисти Тушрик Фредерикс и Ребека Марголик.
На 3 август ще гостува хореограф от Китай, а на 15 август – израелската хореографка Ор Марин.
Какво да очаквате още, можете да разберете от интервюто с Атанас Маев.
На официална церемония в Софийската градска художествена галерия бе връчена наградата "Роман на годината". Конкурсът е организиран от НДФ "13 века България“. Книгата на Красимир Димовски "Тезеят в своя лабиринт“ бе отличена с наградата "Роман на годината“ от жури с председател акад. Владимир Зарев в състав: проф. дфн Валери Стефанов,..
Антологията, която събра на премиера в Столична библиотека не само някои от авторите, но и ценителите на поезията, е съставяна в продължение на шест поредни издания на ежегодния Международен поетичен фестивал "Софийските метафори" – форум, чиито участници пишат, превеждат и четат пред публика стихотворения, посветени на емблематични за столицата на..
Антология билингва на съвременната българска поезия (на сръбски език) и на съвременната сръбска поезия (на български език) представиха в "Артефир" Боян Ангелов – председател на СБП, и Анжела Димчева – международен и прессекретар на съюза. Двуезичното издание е дело на издателство "Филип Вишнич" – Белград, българските автори са преведени на сръбски от..
Изложбата "Мощта на линиите" на художничката Гергана Попова може да бъде видяна в Регионалната библиотека в гр. Добрич от 20 май. Живописните платна ще бъдат показани за първи път пред българска публика, в съпровод с авторската музика на австрийското дуо "Цвилихт". Гергана Попова е родена в България, но от 1996 г. живее във Виена. Започва да рисува..
Кукленият театър – това магнетично и много старо изкуство, което ти позволява да управляваш пространството и да рисуваш картини в него, да вдъхваш живот на неживата материя и да създаваш нови светове, всъщност много наподобява истинския живот и взаимоотношенията, които изграждаме в него. В това ни убеждава една много интересна книга –..
Отбелязваме 60-годишнината от рождението на този голям български музикант и поет, белязал с творчеството си времето на прехода. Защо неговите послания..
На 21 май в Художествената галерия Колекция "Дарение Светлин Русев" в Плевен ще се състои камерен концерт на трио в състав: Татяна Майони (пиано), Евгени..
Чл.-кор. проф. Атанас Семов гостува в "Нашият ден", за да представи новоизлязлата си книга "Конституцията и Европейският съюз", както и да коментира..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg