Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какви са изводите от първото в България изследване на родителския активизъм?

Галина Маркова: Не само има родителски активизъм, но той е доста развит

Д-р Галина Маркова, ръководител на Центъра
Снимка: НОУ-ХАУ център за алтернативна грижа за деца, НБУ

"Изключването на родителите е присъщо за всички сектори. Те предпочитат да работят с детето и родителят да не е включен.“

Това споделя в ефира на "Нашият ден“ Галина Маркова – ръководител на Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца към Нов български университет и доктор по социална работа.

Родителите активисти, независимо дали боядисват класни стаи, или се борят за национална детска болница, са част от тези процеси и затова са наблюдавани с интерес от хората от Ноу-хау центъра.

Наскоро приключи изследване, което е и първото за страната ни изследване на родителския активизъм. То идентифицира 61 родителски организации, мрежи и отделни родители-активисти в областта на здравеопазването, на образованието и на социалните политики.

Родителският активизъм е важно съвременно социално явление, което представлява съществен, макар и подценяван, инструмент за постигане на промяна.

Чуйте подробности в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ива Иванова

Другият живот на плодовете

Натуралните плодови ликьори се приготвят в България предимно за домашна употреба, а това често е предпоставка рецептите да се загубят, знанието и уменията да не могат да преминат нататък. Това е поправимо, казва Ива Иванова от София, впуснала се преди няколко години в приключението да произвежда натурални плодови ликьори, в които плодовете и..

публикувано на 19.05.24 в 10:35

Радвайте се!

Протойерей Александър Шмеман пише: "Ето какъв е смисълът на неделята на жените-мироносици. Тя напомня, че тогава в безнадеждната тъмнина са светили единствено любовта и верността. Призовава ни да пазим любовта и верността, за да не умрат, да не изчезнат от този свят. Осъжда нашето малодушие, страх и вечното ни робско самооправдание. Тайнствените..

публикувано на 19.05.24 в 09:10
Георги Лозанов

Доц. Георги Лозанов: Контекстът е много по-важен от текста, който произвеждат политиците

Предизборните дебати, политиците като "кукувици от часовник" и журналистите като PR-и на политиците – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Георги Лозанов , преподавател във ФЖМК, бивш председател на СЕМ. Какво "грози" журналистите по време на предизборна кампания? "Съзнателно или неволна да станат съучастници в манипулации и..

публикувано на 19.05.24 в 08:45

Христо Даново залага на туризма

Карловското село Христо Даново се намира в подножието на Централен Балкан, на 120 километра от столицата и на 20-ина от общинския си център. Около него има полета с лавандулови насаждения и маслодайна роза. В населеното място живеят над 1700 човека, а в центъра му се намира паметникът на възрожденския учител, книжовник и родоначалник на книгоиздаването..

публикувано на 18.05.24 в 09:26
Серго Маркарян

Серго Маркарян: Протестиращите в Грузия казват – ако не сме свободни, по-добре да не сме живи

Въпреки продължаващите седмици масови протести парламентът в Грузия окончателно прие оспорвания закон за "чуждите агенти". Какво следва за Грузия, защо много анализатори предричат бъдеще за Грузия като това на Беларус и възможно ли е то? За влиянието на Русия в политиката на Грузия и не само там, има ли вина Западът за тежкото положение в Украйна..

публикувано на 17.05.24 в 16:45