Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Човекът, следи на фронта – рисунки на Борис Денев

Една бележита дата – 140 години от рождението на един от най-големите български художници Борис Денев се отбелязва тази година с няколко значителни събития. 

С голяма изложба Художествената галерия във Велико Търново – именувана "Борис Денев", постави началото на тези чествания. 

В галерията на "Шипка" 6 към Съюза на българските художници е подредена една експозиция, представяща една изключително стойностна страна от творчеството на бележития ни художник, назована: "Човек/ът, следи на фронта" – рисунки на Борис Денев, посветена също на 140-годишнината от неговото рождение. 

Автор на стотици пейзажи, голяма част от родния Велико Търново, портрети  и композиции с исторически, библейски и военни сюжети, създател на хиляди рисунки, Борис Денев е участвал в Балканската, Междусъюзническата и Първата световна война. Като военен кореспондент, той рисува човешките "стаени" моменти между затишията от сраженията, увековечава с ескизи, скици, рисунки бойната слава на България.

Как вижда войната Борис Денев и кое е "Човекът в Неговото творчество" – това е въпросът към Мартин Митев, директор на Художествената галерия във Велико Търново, куратор на изложбата.

Снимки – ХГ "Борис Денев" - Велико Търново

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Археологическият музей в Сандански в действителната и виртуална реалност

Най-старият музей в югозападна България - Археологическият музей в Сандански, е домакин на предаването "Семейно радио" в края на април.Изнесеното студио е над основите на раннохристиянска базилика от V в. – базиликата на епископ Йоан.  В съседните зали на втория етаж са изложени експонати от праисторията и античността. Музеят притежава ценна..

обновено на 03.05.25 в 15:59

Розенкранц и Гилденстерн оживяват в Народния театър

Режисьорският дебют на Боян Крачолов на Голяма сцена в Народения театър вдигна публиката на крака три поредни вечери. Причината са изумителните постановъчни решения, силното актьорско присъствие и усещането, че зад всяка дума на Том Стопард се крие въпрос, на който никой от нас все още няма ясен отговор, в премиерния спектакъл "Розенкранц и..

публикувано на 03.05.25 в 09:05
Алина Караханова, Тамер Левент, Александър Ал. Хаджихристов и Любомир Славков

Награда за българска книга в Турция

По повод Световния ден на изкуствата българският автор Александър Ал. Хаджихристов беше удостоен с почетна награда в Истанбул.  Турската Асоциация за изкуство и литература "Санатаевет" ("Да на изкуството"), която подпомага хора на изкуството, е присъдила отличието за книгата с поезия на Александър Ал. Хаджихристов "Писалката на Господ", преведена и..

публикувано на 02.05.25 в 16:04
Иво Милев и Емил Стойчев

Изложба на Иво Милев в галерия "Харта"

Ето какво пише в поканата за изложбата "Емил Стойчев. Срещи" авторът Иво Милев: "Причината за тази изложба са срещите ми с Емил Стойчев в един дълъг период от време през 2024 и 2025 г. Поводът беше организирането на неговата юбилейна изложба "Въображението е моята кръвна система" в СГХГ. …Срещите ни, обсъжданията на предстоящата изложба минаха през..

публикувано на 02.05.25 в 15:07

Литературният кораб на 90-те

Това е заглавието на предговора от Боряна Владимирова на "Литературни анкети – 13 поети от 90-те", които тя е направила. След "Сеч и меланхолия", както се нарича анкетата с Ани Илков, "Въглени и звезди" – с Едвин Сугарев, последва сборник с анкети с 18 поети от 80-те. Тази, последна засега книга от поредицата "Литературни анкети – 13 поети от 90-те"..

публикувано на 02.05.25 в 14:30