Името му отдавна се е превърнало в емблема. Наричат го "Кралят на цигулката", а интерпретациите му са любими на слушателите от цял свят. Забележителен музикант, носител на две награди "Грами", през изтеклия половин век Пинкас Цукерман се утвърди като феномен в цигулковото изкуствоКритиците и публиката не спират да възхваляват неговия звук, който е напълно неподражаем със своята изразителност, пластичност и техническа перфектност, а репертоарът му е изумителен – Цукерман се изявява не само като цигулар, но и като виолист и диригент. През последните сезони той не спира да концертира интензивно – както като солист, така и като камерен изпълнител. Успоредно с това отдава и много сили и енергия на преподавателската работа. За него музиката е нещо велико – тя е мощна сила, която обединява хората. А тайната на успеха е проста: "Всеотдайност, ежедневен усилен труд и малко късмет!".
Българската публика също добре познава Пинкас Цукерман – не само от многобройните записи, които красноречиво свидетелстват за неговия музикален гений и удивителна техника, но и от няколкото негови гостувания на наша сцена, последното от които беше през 2022, когато той изнесе концерти в София и Пловдив, заедно с оркестъра на Класик ФМ Радио. Възможността да бъде чут "на живо" един такъв изпълнител от световна класа за всички нас бе като сбъдната мечта – събитие, което се помни дълго.
На 16 юли Пинкас Цукерман, един от най-големите музикални интерпретатори на нашето време, става на 75 и това е един чудесен повод да се докоснем за пореден път до неговите забележителни интерпретации. В двата часа на неделната ни музикална вечер по програма "Христо Ботев" в негово изпълнение ще звучи музика от Вивалди, Хендел, Бах, Бетовен и Брамс. А партньори на Пинкас Цукерман ще бъдат: цигуларят Ицхак Пърлман, пианистът Марк Нейкруг, Камерният оркестър "Сейнт Пол", Английският камерен оркестър, дирижиран от Даниел Баренбойм и Филхармонията на Лос Анжелис, дирижирана от Зубин Мета.
O т 24 до 26 април в Националната музикална академия (НМА) в София ще се проведат Академичните пролетни четения (за петнадесети път) – едно важно събитие за музикалния свят и не само. Тази година темата е Музика и памет . За да разкаже повече, в " Метроном..
А то значи ангелогласната певица Ася Пинчева от "Мерудия", "Космическите гласове на България" и "Оратница", мултиинструменталистът Георги Маринов - Хорхе – но основно диджериду и гайда, в "Оратница", "Тъпани и гайди" и "Дъ Груувин Пайпърс", и електронният гуру, диджей, продуцент и програматор Иван Шопов, прочут още като Балкански, Куух или Дръм Кид...
В Страстната седмица маестро Григор Паликаров ще отведе публиката с "Немски реквием" от Йоханес Брамс към върховно съпреживяване на Тайната вечеря, в която Христос отправя посланието си за всемирна любов и предсказва смъртта си. Концертът е връхната точка на 24-тия Великденски музикален фестивал в морската ни столица. Григор Паликаров каза в..
16 април Свири Германският симфоничен оркестър, Берлин с диригент Стефан Денев. 3.00 часа – Пол Дюка (1865-1935), Симфонично скерцо "Чиракът магьосник". 3.13 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Концерт за пиано № 2 в до минор, оп. 18. Солист: Николай Лугански (пиано). 3.48 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Етюд-картина, оп. 39 № 8. Изпълнява..
Басистът Даниеле Феббо носи джаза в душата си, въпреки че не би се ограничил в стиловете и експериментите с тях. Първият му досег с музиката е случаен и на шега, но се превръща в любов за цял живот. Тази му любов го води до двете му музикални образования – това в Италиански колеж в Рим и това – в Националната музикална академия в София. Неговият основен..
Драматичният театър "Сава Огнянов" в Русе обяви финалистите в тазгодишното седмо издание на Конкурса за млад театрален режисьор "Слави Шкаров". Освен от..
На 23 април се навършват 103 години от рождението на Радой Ралин, който пророчески беше възкликнал: "Революцията е една премиера. После спектакълът пада."..
O т 24 до 26 април в Националната музикална академия (НМА) в София ще се проведат Академичните пролетни четения (за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg