Христина Атанасова е част от огромната българска емиграция в САЩ и дълги години живее в Лос Анжелис. Тя е преподавател по английски език и преводач. Автор е на 12 книги, посветени на българското изкуство. Тя организира много събития в САЩ и по конкретно в Лос Анжелис за популяризиране на ролята на България за спасяването на българските евреи.
Нейният свекър Боян Атанасов в началото 40-те години на миналия век е бил втори секретар в посолството на Царство България във Франция. Тогава той е едва 28-годишен, но въпреки това организира изтеглянето и закрилата на голяма част от български евреи от Париж в България. Настанява ги в легацията и след две седмици на трудни разговори с германски институции успява да ги качи на три специални пътнически вагона за София.
Христина Атанасова с болка споделя, че независимо от факта, че са известни имената 7 - 8 български дипломати, които са спасявали евреи Министерство на външните работи все още не може да постави паметен знак в тяхна памет. Тя настоява, че е важно за поколенията, че техните предци са помагали и са били човеколюбиви и са спасявали хора в беда.
Историята на Мери Натан
Мери Натан е родена в Полша и след като преминава през ада на няколко концлагера, тя успява да замине за САЩ, където и до сега живее.
Тя едно от онези 500 еврейски деца преживели ужасите на Холокоста и останали без родители, които съпругата на президента Рузвелт осиновява.
Книгата "Кошмари и усмивки" е поразителен, достоверен разказ за невъобразимите ужаси през Втората световна война. Фактът, че тези преживявания са описани от едно малко момиче, тогава едва десетгодишно, прави от тази история един от най-завладяващите и уникални документи за епохата. Това е завладяваща история да смразяващите нацистки деяния; на болезнени избори и неспирна скръб; но е и необичайно възвисяващ разказ за триумфиращия човешки дух във време на безумия. Финалната част на книгата описва вече мирния живот, като се редуват нови приключения, разказани искрено, с чувство за хумор и самоирония, достигащи до точни и мъдри изводи и обобщения.
Мери Натан подарява авторските права на книгата си на семейство Атанасови с амбицията, тя да може да се разпространява в българските училища, за да могат децата да се гордеят с това което България е направила за спасяването на евреи.
"Моята роля беше да бъда неин езиков редактор, а моят съпруг беше стилистичен редактор на книгата ѝ. И той написа предговора, който тя много хареса", посочва Христина Атанасова.
Това е първата част на разговора с Христина Атанасова. Продължението очаквайте в следващите издания на "Нашият ден“, за да научите как се развива съдбата на Мери Натан.
Чуйте подробности в звуковия файл.
В кюстендилското село Слокощица се намира семейната занаятчийска работилница на Искра и Антон Стоилови. Преди години семейството решава да заживее на село. Съпругът Антон до тогава е работил в дърводелски фирми, бил и крояч на обувки, а Искра – в цехове за производство на кожени изделия. След това решили да не работят за други, а да се опитат..
Тази година на 30 април беше обнародван един нов Регламент 1183 на ЕП и на Съвета, който влезе в сила и с него се измени регламентът относно електронната идентификация и удостоверителните услуги при електронни трансакции на вътрешния пазар . Именно с този нов регламент беше въведена правната рамка на т.нар. "европейски дигитален портфейл за цифрова..
Днешният гост в рубриката „Мигранти с таланти“ е Анна Кузнецова от Москва, Русия, която успешно развива иновативен сладкарски бизнес в София. За първи път Анна посещава България на 5-годишна възраст, след като е диагностицирана с астма. Майка ѝ научава за благоприятния климат в Сандански и решават да прекарват по няколко месеца годишно там. Именно..
Рубриката "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз" на предаването "Законът и Темида" се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз . Можете да я слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа по програма "Христо Ботев". Шестата рубрика ще посветим основно на личните данни в правото на Европейския съюз..
През декември 2015 г. бе основано Сдружението на българите на остров Крит с амбициозната цел да защитава правата на българските граждани на острова и да съхранява родните традиции и култура. Под ръководството на Петър Анастасов, който живее в Гърция повече от две десетилетия, организацията изиграва ключова роля за укрепването на българската общност в..
Усмихнат, непринуден, дружелюбен, безкрайно земен и джентълмен – такъв видяхме Начо Герерос по време в първата му публична поява у нас. Известният испански..
Бубакар Траоре (р.1942, Кайи) е истинска легенда на музиката в Мали, а оттам – и в световен мащаб. Името му нареждаме до тези на Али Фарка Туре ,..
Във внушителния том са публикувани 27 разказа, неиздавани досега. Както каза на представянето Росица Чернокожева: "Талантът на Палми Ранчев е, че от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg