Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Марина Славкова: Без аргументи всяка тема може да бъде направена такава, че да разделя обществото

Защо е важно младите хора да знаят, за да бъдат граждански активни, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев"  Марина Славкова от образователния портал "Царски Пищови", който има за цел да информира младата аудитория за различни аспекти от българската политика по интересен, разбираем и достъпен начин.

Гражданско участие

"То е свързано с информираността на гражданското общество. За да може човек да е активен гражданин и да участва активно в политическите процеси или социалната сфера в страната, преди всичко той трябва да е информиран. човек трябва да е наясно кой какво прави и какви права има."

Социалните мрежи и информираността

"Един от проблемите на социалните мрежи е липсата за възможност да се провери съдържанието. Поради което редица политически партии, хора и страници разпространяват невярно съдържание и всякаква информация, която те преценят за правилна. Това може да бъде с идеята да извлекат политически дивиденти, да продадат фалшив продукт или да подведат населението.

Затова ние през платформата "Царски пищови" обясняваме елементарни политически понятия, с които се спекулира или които се използват точно по този неправилен начин. Например нашумялата тема с референдума на ПП "Възраждане" за приемане на еврото. Голяма част от хората, с които ние работим са родени малко преди въвеждането на валутния борд или дори след това. Т.е. те не познават света, в който не сме били "вързани" към еврото. И те като чуят, че еврото е нещо лошо те незнаейки за какво става въпрос започват да се плашат и да се поддават на спекулации. Ако хората знаят какво е валутен борд, какво е еврото, по-трудно ще бъдат подведени от политически партии или личности, които целят да всяват хаос у нас."

Колко опасно е това

"Опасно е, защото не довежда до реална дискусия. Стига се до момента, в който уж има диалог и дискусия, но без реални аргументи, което не довежда до никъде. Затова и обществото ни особено през последните две години е много разделено и дори и по изключително елементарни теми. Но без аргументи всяка една тема може да бъде направена тава, че да разделя обществото и да доведе до опасни последици за гражданското общество като цяло, като хора, които трябва да съжителстват и да се приемат един друг. Сега сме като сбор от племена, които се замерват с камъни. За мен най-голямата опасност е да сме разединени като общество. Ако погледнем "Брекзит", сега британското общество съжалява, че излезе от ЕС, но видя аргументите, едва след като усети последиците. При тях причината да гласуват за "Брекзит" бе именно липсата на информираност."

Аргументиран диалог и факти

"Информацията в момента е много и по всякакви канали, което според мен е равносилно на липсата на информация. Когато човек няма структуриран начин, по който да приема информацията, той се обърква и решава, че няма да се занимава с дадена тема. Това е и нашият фокус, когато видим, че има важна тема, да се опитаме да намерим най-популярните понятия около тази тема и да ги обясним по максимално прост начин на хората. Ние напомняме "царски пищов" в училище. Отваряйки сайта ни или инстаграм страницата ни в рамките на няколко изречения са обяснени теми, които човек на някоя лекция може да слуша с часове. Идеята е човек да не мисли такива теми за сложни и да не бяга от тях, така и ще е много по-активен като гражданин. Защото в медиите и по-големите телевизии се дава трибуна на някакви хора и никой не им дава отпор, не се търси аргументация, а журналистите приемат всичко като чиста монета."

Чуйте повече от разговора с Марина Славкова в звуковия файл.

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Цитаделата на Анкара – животът тук не е спирал през вековете

Цитаделата на Анкара, или какви истории разказва камъкът

Като говорим за Анкара, може би още в началото трябва да кажем, че до 1930 г. градът е известен под името Ангора, а в античността като Анкира. Анкара е била културен и търговски център, както и важна спирка по Пътя на коприната. Столицата днес е вторият по големина град в страната, с население от близо 6 млн. души. А разказът за Анкара може да..

публикувано на 17.10.24 в 15:05
Църквата

София от Античността до края на XIX век – публична лекция

Насочваме вниманието на слушателите на "Нашият ден" към интересно събитие на тема културното и историческо наследство в столицата. Доц. д-р Боян Думанов ще проведе публична лекция на тема "Сердика – Средец – София: От Античността до края на XIX век". Доц. Думанов е ръководител на департамент "Археология" към НБУ, като   лекцията му ще..

публикувано на 17.10.24 в 11:26
Проект за паметник

Урок по родолюбие извън класната стая

Запознаваме слушателите на "Нашият ден" с един учител, който преподава урок по родолюбие извън класната стая. Разговаряме с младия преподавател по история и география Славчо Свиленов, решил да дава частни уроци, а всички получени от тях пари да дарява за изграждането на паметник на радомирските воини . Благородната инициатива, обединяваща в..

публикувано на 17.10.24 в 09:30

Талиите ни тежат на здравеопазването – какво предлага Великобритания

В Обединеното кралство безработните, страдащи от затлъстяване, ще бъдат подложени на терапия с инжекции против затлъстяване , обяви министърът на здравеопазването Уес Стрийтинг.   Новото поколение лекарства, към които спада и нашумелият "Оземпик", би могло да облекчи натиска върху националното здравеопазване на Великобритания, причинен от броя..

публикувано на 16.10.24 в 13:33

Днес отбелязваме Световния ден на анестезиолога

На 16 октомври отбелязваме Световния ден на анестезиолога – специалистът, който държи в ръцете си тънката граница между живота и смъртта. Ето защо тази година професионалният празник минава под мотото да бъде опазено психичното, емоционално и физическо здраве на работната сила в медицинската специалност. Гост в Lege Artis е анестезиологът..

публикувано на 16.10.24 в 11:39