"Много хора казват, че нашият град няма история, което не е така, просто тя трябва да бъде припомнена и припомняйки я, моята цел е първо, да възстановя тази родова памет в нашия град и второ, да изградя някакви граждански ценности и да предотвратя чешма, която е примерно на 150 години и повече, която се намира в центъра на града ни, хората да си хвърлят боклука в нея.", казва Адриана.
Ясни цели, решителност, упорство, много труд и любов към родното място – това говори за своята инициаторка и авторка проектът "Живо минало за живо бъдеще".
Всичко започва с издирването на архитектурна скица на старата семейна къща. Адриана е запленена от красотата на стотиците красиви градски къщи, повечето от които разрушени през 70-те години на ХХ век. Запазени са 59, но голямата част от тях са в окаяно състояние.
В продължение на две години момичето събира информация от изследванията на местни краеведи и от Държавния архив, Добрич. Така научава историята на сградите, но и на хората, живели в тях.
Силното желание да сподели наученото и да промени съдбата на застрашеното от изчезване наследство дават начало на проекта, подкрепен от Младежкия център Добрич, в който Адриана е доброволка и секретар на консултативния съвет. От полза са и уменията, придобити в Средно училище "Св. Климент Охридски" с профил графичен дизайн и усилено изучаване на английски език. Оформят се два маршрута на екскурзионни обиколки, в които ученичката запознава желаещите с историята на града и жителите му.
Проектът на Адриана печели уважението и високата оценка на журито на Националната олимпиада по гражданско образование за 2023 г.
Зрелостта и енергията на младата добричлийка не оставят никого безразличен, дори и когато се сблъсква с инертността и незаинтересоваността на собственици и чиновници.
Вярвам, че ще го почувствате и вие, когато чуете разказа на Адриана Парашкевова Уллах в звуковия файл.
Започнаха великденските кампании в помощ на хора в нужда. Една от организациите, които се занимават с благотворителност в Перник и региона, е фондацията "Не си сам". Нейната мисия е да направи деня на нуждаещите се по-светъл и радостен с хранителни дарения и емоционална подкрепа. Гости в предаването "Другият до мен" бяха Евелина Димитрова –..
Поканихме за разговор проф. Мария Малинова, нашият неофициален консултант по акушерство и гинекология. В седмицата на Благовещение опитният специалист отправи полезни съвети към дамите от всички възрасти. Поставихме част от акцентите върху тежките диагнози като рака на яйчниците и на маточната шийка, ендометриозата, но основната сюжетна..
Конкурс за гимназисти, студенти, докторанти и краеведи обявиха от Центъра по българистика с Лекторат по български език, литература и култура при Мелитополския университет, Украйна. Това стана по време на ежегодните Дни на България, които Центърът организира в периода между 14 февруари, Успение Кирилово, и 11 март, рождената дата на Софроний..
Условията в космоса са много различни от тези на земята, при които ние се раждаме и живеем целия си живот и към които целият ни организъм е силно приспособен. Безтегловността е първият фактор, който е различен и с огромно значение за цялостното човешко здраве и физиологическите и психологически функции. Вторият фактор е изолацията в едно..
Мечтая да пътувам толкова често, че служителите на летището да ме питат "Накъде този път". И с Александър Александров-Алекс е така. Той е певец, радио и телевизионен водещ и неуморим пътешественик. Музикалната му кариера започва благодарение на композитора Развигор Попов, който е автор на повечето му песни. Алекс има пет издадени албума,..
Гимназията по механизация на селското стопанство "Пейо Яворов" в гр. Гоце Делчев изглежда е едно от най-бързо развиващите се училища в страната. Дори ако..
През 1970 г. Международната организация за радиоразпръскване обявява 1 април за Международен ден на хумора и шегата по радиото, с цел да се напомни на..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" ви срещнахме с Ирена Методиева – жена, която води една от най-трудните битки: за живота си, за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg