Това е един разказ за говорещата фотография, която Мирослав Момински близо 13 години събира парченце по парченце минало и настояще в Родопа планина. Той споделя за движещата сила, за пътеките, за кадъра и за красотата. Автор е на фотоалбума "Родопа планина – една голяма любов“.
"Родопите имат до някъде тъжна красота, защото самото време което успявам да запечатам безвъзвратно си отива. За това направих тази книга, за да мога по някакъв начин тази частичка от това време да я превърна във вечност, за да може да остане за поколенията".
Това казва в интервю за БНР фотографът Мирослав Момински.
Книгата съдържа 263 фотографии, придружени с разкази. Как думите идват под определена фотография или те не стигат, за да изразят емоцията от кадъра?
"Със сигурност думите не стигат. Аз не съм писател, не съм литератор, но с някаква моя емоция съм се опитал да предам и с мои думи по някакъв начин изживяното", споделя фотографът.
Самите фотографии сами разказват, човек трябва да потъне в книгата и да разглежда бавно и внимателно, за да може да се потопи в атмосферата и в живота. Да усети емоцията, не само неговата, но и на хората, които е снимал.
Събира снимките в книга, защото тя е трайна, за разлика от публикуваното в социалните мрежи, което винаги може да се разпилее. Мирослав Момински посочва, че е много ценно, защото ние сме преходни, а след мен ще остане нещо за по-дълго време.
Преди 15 години за първи път посещава Родопите и от тогава знае, че не може без тях.
"Когато се сменят сезоните е много красиво. Пролетта има интересен контраст, зимата също, това е по - графичен сезон. Есента е неописуемо красива. Там багрите са вълшебни. Лятото е малко скучно, но пак е красиво. Хората имат работа и може да се снима бита. Родопа е многолика планина“, пояснява фотографът.
Хората са душата на тази планина. Те са своеобразен мост между миналото и съвремието. Планината е запазила хората с големи души, с отворени сърца, които са и много гостоприемни.
Мирослав Момински се надява малката му дъщеря да обикне Родопа планина, през есента й престои пътуване до там.
След 21 години прекарани в МВР, Мирослав Момински анализира хората и тяхното поведение. Споделя, че е до някъде е станал психолог, но същото така е прекалено внимателен към близките си, защото е видял доста нелепи неща. А за фотографията, твърди че е вродена. Тя е вътрешно усещане.
"Това е един своеобразен портрет на Родопите, който съм сглобил през годините", казва още фотографът.
През миналата година Мирослав Момински покрива всички критерии и е артист Excellence FIAP – Gold, най-високо звание, което присъжда Международната федерация за фотографско изкуство. Той е първият и единствен българин засега, който е постигнал това, а званието му беше връчено през юни месец на специална церемония в пловдивската Градска художествена галерия."Да си отворят очите и да виждат. Да виждат и да усещат", посочва Мирослав Момински.
"Безсъдбовност" е най-известният роман на унгарския писател от еврейски произход Имре Кертес. Това е първата книга от неговата трилогия за Холокоста, наградена с Нобелова награда за литература през 2002 година за "книгите на писателя, които подкрепят крехкия опит на индивида срещу варварския произвол на историята". За първи път романът е публикуван..
Плевенският театър "Иван Радоев" гостува на софийската публика с един от най-новите си спектакли – "Есенна соната" от Ингмар Бергман. Постановката по прочутата пиеса на големия шведски режисьор и драматург е дело на режисьорката Детелина Станева, която е сред най-младите творци в българския театър. Текстът на Ингмар Бергман е в превод наВаса Ганчева...
Срещаме ви с едно от най-смелите пространства за съвременно изкуство в София – галерия "Пунта". Открита през 2022 г. на улица "Дунав", галерията е основана от куратора Бояна Джикова и художниците Аарон Рот и Викенти Комитски. Тя е посветена на пост-интернет естетиката и на така наречения "траш арт" – художествена практика, която експериментира с..
90-годишнината на петима от големите артисти на Сатирата – Васил Попов, Петър Пейков, Димитър Манчев, Вели Чаушев и Хиндо Касимов – ще бъде отбелязана в спектакъл под режисурата на Николай Младенов, със съдействието на БНР и БНТ. Участват актьорите Йорданка Стефанова, Александър Григоров, Ивайло Калоянчев, Мартин Желанков, Михаил Сървански, Николай..
"Антология Съвременна българска поезия" има официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на книгата е послание за бъдещите поколения, към които е адресирано най-доброто от българската поезия. Сред авторите, редом с известни поети като Бойко Ламбовски, Иван Ланджев, Маргарита Петкова, Палми..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември),..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg