Кинофестивалът в Карлови Вари е един от най-престижните в Европа и тази година беше неговото 57-о издание. Продукцията на Стефан Командарев "Уроците на Блага" се конкурираше с още 10 филма от страни като Канада, САЩ, Швеция, Италия и Германия.
"Зад тези пет минути стоят пет години труд на изключително много хора, на целия екип и на много хора, които помогнаха да се случи този филм".
Това казва в интервю за БНР режисьорът Стефан Командарев.
Той допълва, че това ще помогне на съдбата на филма да бъде разпространен и да има продажби по цял свят. Както и да участва на още много фестивали, както ще помогне и на следващи наши проекти. Най-важната среща предстои. Тази с българската публика ще бъде през есента. Фестивалът "Киномания“ ще бъде открит на 16 ноември 2023 г. именно с филмовата лента "Уроците на Блага“.
"От гледна точка на това, че българските пари за кино не са достатъчни и с тази копродукция с наши дългогодишни партньори от Германия, филмът успя да се случи", казва още режисьорът.
Филмът "Уроците на Блага“
Филмът разказва историята на пенсионираната учителка Блага, която става жертва на телефонна измама и губи всичките си спестявания. Когато осъзнава, че няма шанс да си върне парите, тя получава примамливо, но подозрително предложение за работа. Някога стриктната и честна жена, бавно започва да погазва всичките си принципи.
"Нашата българска уникалност не е чак толкова уникална, важното е да бъдем автентични и да показваме нещата такива каквито са“, посочва режисьорът.
Той коментира, че идеята на продукцията е доста разпознаваема и в Европа, защото от една страна представя какво се случва с възрастното поколение от една страна и от друга страна са телефонните измами.
За дневния ред на обществотоТой припомни как преди пет години незнайно защо Изпълнителната агенция по трансплантациите беше закрита и обединена като дирекция към Изпълнителна агенция "Медицински надзор". Този проблем е част от филма. Допълва, че и до днес няма промяна, защото може би тази тема не е интересна.
"С новия филм говорим за поколението на нашите родители, на пенсионерите, които се оказаха най-голямата жертва на този преход. Отново с идеята да насочим прожекторите към тях", пояснява той.
Стефан Командарев заедно с неговия екип правят проучвания за следващ филм, който ще бъде посветен на проблемите на спешната помощ в София. Героизмът на тези хора, огромното текучество на хората, които са в линейките.
Трябва да дойде друго политическо поколение, което да си изпълнява обещанията и да се интересува от реалните неща.
Посланието"Всеки да работи на своята нива и да се опитва да прави възможно най-добре нещата", казва Стефан Командарев.
Чуйте целия разговор със Стефан Командарев в звуковия файл.
Стефан Командарев е български кинорежисьор, продуцент и сценарист. Създател на игрални и документални филми. Роден в София през 1966 г. Завършва френската езикова гимназия през 1985 г., Медицинска академия в София със специалност „медицина“ през 1993 г.. Работи пет години като лекар. През 1998 г. – филмова и телевизионна режисура в Нов български университет, след което завършва и филмово продуценство в EAVE. Филмът „Уроците на Блага“ (2023), на който той е продуцент и участва като актьор, печели голямата награда „Кристален глобус” на кинофестивала във Карлови Вари, а призът "Най-добра актриса" бе присъден на Ели Скорчева. Други негови филми са :Живот от Живота (2021), В кръг (2019), Посоки (2017), Съдилището (2014), Светът е голям и спасение дебне отвсякъде(2008),Азбука на надеждата (2003), Хляб над оградата(2002),Пътят на хармонията (2001), Пансион за кучета (2000) и др.
Той е провокирал зрителите да пътуват из всевъзможни светове. В началото беше идеята, ентусиазмът и бунтът на младия човек, който чрез “Ку-Ку” показа, че можеш да се противопоставиш на това, което не ти харесва, докато усмихваш хората и ги караш да се замислят. След това продължи и с “Каналето”, а оттам заговори и чрез музиката, защото тъкмо тя..
"Когато се стъмни, танцът на "Нашата хубава вечер" е най-приказен. Затова на 15 юли, от 19 до 21.30 ч , ще направим Вечер на отворените врати, в рамките на изложбата ми "Моите приказки със Светлината" – ръчно направени лампи от дърво на Иво Стаменов Отто. Ще покажем и Cello&Excavator – лампа с прелюбопитна история. Изложбата ще продължи до 19..
На 13-и октомври на Майдана в Киев Диан Костов и Милена Ташкова откриха своята изложба, озаглавена "Молитва за неразрушимото". Диан Костов и Милена Ташкова вече работят върху нов проект, който ще се осъществи през есента. Както подсказва името на проекта, той ще бъде фокусиран върху това, което никой никога не може да разруши – вярата, смелостта,..
Книгата " Европейско кино за нетрадиционалисти – кинорежисьорите "ЗА" дъгата" с автор Елица Матеева се занимава с филми със специфична тематика, създадени в периода от 1919 година до днес. По думите на актрисата Мартина Апостолова трудът е "единствено по рода си изследване до този момент в българската литература и кинокритика, хронологична..
Made in Leshten vol.4 e обща изложба с участието на петима художници от новото поколение в изкуството: Никола Цветанов, Боря Шапшалова - BoryaXYZ, Елеонора Едрева, Илджан Исметов - pilci ilci, и Тодор Рабаджийски. Експозицията идва след двуседмична резиденция в планинското село Лещен. Участниците са на възраст между 23 и 37 години. Куратори са Теодора..
"Нощта на Allegra" на 16 юли ще събере на една сцена изявени европейски музиканти и млади български таланти, които уверено вървят по своя път към големите..
Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната..
"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg