Как се създават, утвърждават и разширяват българските училища в чужбина след промените? Кой български дипломат застава пръв в тяхна подкрепа? Какво е да отдадеш на каузата да бъдеш учител в едно от българските училища в чужбина?
"Да си учител по България в чужбина, това е удоволствие и усилие. Предизвикателствата са много, отплатата е голяма и тя най-често се изразява в една дума – любов".
Това казва в интервю за БНР Снежина Мечева, дългогодишен директор на Българското училище "Иван Станчов" към Посолството на България в Лондон, Великобритания и говорител на Асоциацията на българските училища в чужбина (АБУЧ) от нейното създаване.
Тя прекарва над 35 години в българското училище в Лондон, като оставя ярка следа за българското образование зад граница и успява да обедини в обща кауза българските родители и българското общност. Споделя, че нейното голямо призвание е да бъде сред децата и да бъде учител.
"Чувствам се щастливка, защото имах възможност да се докосна и да живея с посланик Иван Станчов. Хора, които един път са го видели цял живот са признателни за този шанс“, посочва Снежина Мечева.
През 1991 г. Иван Станчов е назначен за посланик на Република България във Великобритания и за първи български посланик в Република Ирландия. Първото, което направи, когато дойде, е да възстанови затвореното от България училище за българчетата и то за всички, които желаят децата им да учат български в чужбина. Защото той беше 60 години емигрант и е мечтал за България, а децата му не знаеха български, защото не са имали възможност да ходят на училище, припомня тя.
"Всеки един посланик, дори да е имал съмнения в началото много бързо губи тези съмнения. И понеже моят ангажимент беше много стабилен, колегите с които създадохме колектива в същност почувстваха, тази отговорност. Човек има нужда от съдружие и ние направихме невероятен екип с колегите ми", пояснява тя.
След дълга и продължителна битка от 2011 г. мрежата от български училища в чужбина е част от българската образователна система. Днес училищата зад граница са 400 в 40 страни на 6 континента. Въпреки съфинансирането и методическата подкрепа от държавата, те съществуват основно благодарение на труда, средствата, енергията и ентусиазма на сънародниците ни, живеещи извън пределите на България.
"Ние защитаваме национална кауза, съхраняваме българи и българското извън България", казва още Снежина Мечева.
През тази година тя напуска българското училището в Лондон, защото е време да се пенсионира.
"Искам тези, който идват след нас да помнят какво сме направили ние. Да не замахват с ръка, че е било лесно и да продължат колкото се може по възрожденски. Защото ние от самото начало до последния си дъх сме работили с такава възрожденска дарителска кауза", твърди тя.
В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..
Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента? Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..
В навечерието на Деня на народните будители – 1 ноември Центърът за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев" към Софийския университет получи ценен дар – средновековен славянски ръкопис от края на XVI век. Дарението е направено от д-р Румен Манов, дългогодишен благодетел на центъра и всеотдаен събирач на българското културно наследство...
През 2025 г. се навършват 225 години от рождението на легендарния български майстор-строител Колю Фичето. По този повод в Дряново, родния му град, ще се проведе мащабна културна програма, която ще продължи през цялата година. За нея разказа Иван Христов, директор на Историческия музей в Дряново, в ефира на "Нашият ден". Иван Христов обясни, че..
През 2024 г. излезе от печат научният сборник "Белетристиката в архивите. Подборът на факти и документи в научното изследване", издаден от Издателски център "Боян Пенев" в София. Изданието представлява разширена версия на докладите, представени на едноименната конференция, проведена през 2023 г. Сборникът е плод на сътрудничеството между екипа на..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg