Как се създават, утвърждават и разширяват българските училища в чужбина след промените? Кой български дипломат застава пръв в тяхна подкрепа? Какво е да отдадеш на каузата да бъдеш учител в едно от българските училища в чужбина?
"Да си учител по България в чужбина, това е удоволствие и усилие. Предизвикателствата са много, отплатата е голяма и тя най-често се изразява в една дума – любов".
Това казва в интервю за БНР Снежина Мечева, дългогодишен директор на Българското училище "Иван Станчов" към Посолството на България в Лондон, Великобритания и говорител на Асоциацията на българските училища в чужбина (АБУЧ) от нейното създаване.
Тя прекарва над 35 години в българското училище в Лондон, като оставя ярка следа за българското образование зад граница и успява да обедини в обща кауза българските родители и българското общност. Споделя, че нейното голямо призвание е да бъде сред децата и да бъде учител.
"Чувствам се щастливка, защото имах възможност да се докосна и да живея с посланик Иван Станчов. Хора, които един път са го видели цял живот са признателни за този шанс“, посочва Снежина Мечева.
През 1991 г. Иван Станчов е назначен за посланик на Република България във Великобритания и за първи български посланик в Република Ирландия. Първото, което направи, когато дойде, е да възстанови затвореното от България училище за българчетата и то за всички, които желаят децата им да учат български в чужбина. Защото той беше 60 години емигрант и е мечтал за България, а децата му не знаеха български, защото не са имали възможност да ходят на училище, припомня тя.
"Всеки един посланик, дори да е имал съмнения в началото много бързо губи тези съмнения. И понеже моят ангажимент беше много стабилен, колегите с които създадохме колектива в същност почувстваха, тази отговорност. Човек има нужда от съдружие и ние направихме невероятен екип с колегите ми", пояснява тя.
След дълга и продължителна битка от 2011 г. мрежата от български училища в чужбина е част от българската образователна система. Днес училищата зад граница са 400 в 40 страни на 6 континента. Въпреки съфинансирането и методическата подкрепа от държавата, те съществуват основно благодарение на труда, средствата, енергията и ентусиазма на сънародниците ни, живеещи извън пределите на България.
"Ние защитаваме национална кауза, съхраняваме българи и българското извън България", казва още Снежина Мечева.
През тази година тя напуска българското училището в Лондон, защото е време да се пенсионира.
"Искам тези, който идват след нас да помнят какво сме направили ние. Да не замахват с ръка, че е било лесно и да продължат колкото се може по възрожденски. Защото ние от самото начало до последния си дъх сме работили с такава възрожденска дарителска кауза", твърди тя.
Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..
В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..
За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..
Fishlove е дългосрочен проект, посветен на опазването на моретата и океаните. Инициативата е стартирана през 2009 година по идея на Никълъс Рол, собственик на верига ресторанти за морска храна и партньорката му – актрисата Грета Скаки. На 18 февруари се състоя представянето на изложбата Fishlove със снимки на известни личности от кино и..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Глобалната среща за изкуствения интелект в Париж постави нови въпроси и предизвикателства пред света. Технологичните гиганти очертаха бъдещето на тази..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg