Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Арт-бохемството – политика и история зад феномена

Георги Божилов - Слона (вляво)
Снимка: @FondaciaGeorgiBogilovSlona

Бохемлъкът не е изобретение на новото време, да си спомним, например "Гощавката у Трималхион" на Петроний. Но в епохата на социализма явлението от една страна се опитваше да получи ореол на "несъгласие с канона", на хедонистичен бунт срещу догмата. А от друга – властта негласно го поощряваше, поради свойствата му на отдушник и по-лесното наблюдение над групите и компаниите по кръчмите.

В темата за арт-бохемството – къде, кои и как му създаваха митологията, събеседниците – поетът Васил Сотиров, литературният историк Никола Иванов, проф. Алберт Бенбасат и авторът на две книги за българската бохема Мариана Първанова, се обединяват зад идеята, че естетически, но и политически пристрастия стоят зад отделните групи.

Васил Сотиров ни припомня някои от групите, както и свои лични приятели, и поднася това с по някое четиристишие. Никола Иванов разказва за Иван Динков и Никола Радев, за пловдивските среди.

Мариана Първанова споделя наблюдения от своите книги, както и амбицията си да разшири обхвата на изследванията си с други български градове освен София и Бургас. Алберт Бенбасат пък ни припомня началото на клубния арт живот още от следосвобожденска София, и заведения като "Унион клуб", по-сетне "Видинска среща", "Бамбука", клубовете на писателите, преводачите, журналистите и др. по социалистическо време.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За терапевтичната сила на конете

Фондация "Пейнт и Куортър хорс България" се посвещава на тези две американски породи коне, наследници на мустангите, на тяхното отглеждане и разпространяване. С времето прозрението, че конете могат да бъдат в услуга на обществото, разширява мащабите на мисията. Днес Екипът провежда терапевтична езда, рехабилитация за деца и хора с физически и умствени..

публикувано на 12.05.25 в 15:23
проф. Иван Шопов

Проф. Иван Шопов: България има своето бъдеще в науката за полимерите

Думата полимери, произлиза от гръцките думи – "много" и "част", т.е. полимерите са нещо, което съдържа много части. Самата структура е една дълга молекула. Германецът Хермант Щаузингер, който е лауреат на Нобелова награда, за първи път обяснява, че може би има вещества, които са с огромна молекула, която нарича макромолекула. Години наред..

публикувано на 12.05.25 в 10:35
Доц. д-р Атанас Мангъров

Защо сами си го причиняваме?

Риторичен въпрос към специалистите и към всеки от нас. Защото в основата му са поставени огромното недоверие и "анатемосване" на ваксините. Въпреки напредъка на медицинската наука, "изчезнали" уж болести отново се появяват, страдат децата, преживяват го родителите. Какви са причините, как да се справим със съмненията към ваксините? – въпроси към..

публикувано на 09.05.25 в 10:47

Съчетаването на архитектурно наследство и спорт е тема на международна среща в УАСГ

В периода 16–20 май 2025 г. в Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ), София ще се проведе международна среща под надслов Heritage in Action: Revive&Thrive2BG насочена към студенти и преподаватели, с акцент върху културното наследство и спорта като взаимосвързани елементи на съвременното образование. "Основната цел е на..

публикувано на 09.05.25 в 10:15

Даниел Симеонов: Изкуството е изключително важно за развитието на всеки млад човек

Даниел Симеонов завършва кинорежисура в Нов български университет. Следвал е също философия в Софийския университет и световно кино в Биркбекския университет в Лондон. През 2018 г. завършва лидерската програма за учители на фондация "Заедно в час", както и педагогика в Пловдивския университет. През 2022 г. е стипендиант по медийна грамотност на..

публикувано на 08.05.25 в 16:25