Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Техниките на Фройдовата психоанализа

Снимка: @CritiqueAndHumanism

В превод на Елица Цигорийна излезе нова книга "Техники на психоанализата" от поредицата текстове на Зигмунд Фройд, последователно подбирани от издателката Антоанета Колева. Подредбата на текстовете в тома е хронологична спрямо момента на написването им, което дава възможност да се проследи развитието на метода на Фройд и техническия аспект на психоаналитичната работа.

В своя послеслов "Съзнаваното" на Зигмунд Фройд, или за психоаналитичната техника" Давид Иерохам пише: "В тези текстове може да се прочетат всички открития на Фройд: свързаните с терапевтичната рамка, с времетраенето на сесиите, с тяхната честота, проблемът за заплащането и ред други, които не са се променили и до днес и са намерили своя път в други, свързани с класическата психоанализа методи".

Книгата представлява интерес не само за специалисти от областта на психоанализата, психотерапията и психологията, но и от всеки, "изкушен от хуманитарна рефлексия и саморефлексия", защото, както пише Давид Иерохам: "Фройд е велик творец, принадлежащ не толкова на науката, колкото на изкуството".

Чуйте Нина Николова, редактор на книгата.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Изток/Запад" – художници задават остри въпроси към днешната демокрация

Обединени от активната си политическа позиция и острите въпроси, които задават към днешната демокрация, двама широко известни художници отправят сериозни провокации срещу общественото и политическо статукво днес чрез творби, понякога носещи рискове за самите автори. Изложбата "Изток/Запад" се открива на 26 ноември в Националната галерия "Квадрат..

публикувано на 26.11.24 в 08:50

Програмата DreamUp подкрепя уязвими деца и младежи

Рубриката "Епизоди от живота" запознава слушателите на "Нашият ден" с тригодишна програма DreamUp на фондация BCouse. Програмата подкрепя организации, предоставящи социални услуги за уязвими деца и младежи. Целта е да подпомогне развитието, потенциала и социализацията на деца и младежи без родителски грижи, деца, жертви на насилие, или..

публикувано на 26.11.24 в 08:34

"Лешникови градини" на Хайри Хамдан – пред читателите в Пловдив

Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят, който трябва да бъде изследван от читателя. Свят, създаден от автора – в случая каза писателят, поет и преводач Хайри Хамдан.  Самият той казва, че се пита постоянно защо героите му са взели..

публикувано на 25.11.24 в 17:25
Николай Генов, Надежда Московска и д-р Катерина Кокинова

За четенето на книги

Стратегии за прилагане при четене и изисквания за жанрове. Размисли за романа на Владимир Полеганов "Другият сън". Каква подготовка изисква четенето? Трябва ли читателят да е наясно с конвенциите на съответния жанр или с начините, по които работят литературните похвати, за да чете пълноценно? Какво "изискват" от нас литературните..

публикувано на 25.11.24 в 16:40
Стефан Данаилов

Пет години без Стефан Данаилов – спомен в звук

Архивите са живи в "Terra  Култура", за да отбележат чрез хроника в звук 5 години без Стефан Данаилов . Ламбо, Мастера, майор Деянов, българския Ален Делон… Какво остава след човек, когато отпътува отвъд този свят? Може би винаги е подходящо да питаме мечтите на човека. Малкият Стефан е мечтаел да стане моряк. Съдбата обаче го кани..

публикувано на 25.11.24 в 12:47