"Лето 893" е новият оперен спектакъл на Русенската опера, с който ще се представи на Осмия летен оперен сезон "Сцена на вековете" на крепостта Царевец във Велико Търново.
На операта в девет картини от Парашкев Хаджиев можете да се насладите на 29-и юли, събота, от 21 часа, половин век след световната си премиера. Спектакълът се посвещава на 1130 години от Преславския църковно-народен събор като историческата кулминация на Покръстването на българския народ.
"Лето 893" под режисурата на Пламен Бейков търси нови постмодерни изразни средства и синтезирано емоционално присъствие, което носи директни внушения и провокира въображението и фантазията на публиката. Такива са и посланията, които носи музиката на Парашкев Хаджиев и либретото на Банчо Банов, пресъздадени от оркестъра на Русенската опера, дирижиран от Владимир Бошнаков и актьорите на Държавна опера-Русе. Повече за съвременните послания на "Лето 893", споделя режисьора Пламен Бейков:
"Добавих един елемент, позволих си да направя едни текстове като на разказвач синхронист. Тези текстове звучат със звуков фон по време на интермедиите. Написани са в стила на Преславската книжовна школа. Исках да покажа как словото от онези времена е живо и го усещаме, и го разбираме. Операта се получи като апология на българския език и българското слово."
Първа част на операта започва с първа картина – Килията на Борис-Михаил в манастира, а втора част с килията на Симеон. Новата продукция на Русенската опера е половин век след световната премиера, залагате на нови изразни средства и нови сценографски решения. За музиката на Хаджиев е характерно метро-ритмическото разнообразие, основано върху неравноделни народни размери, ясна и стегната форма, преобладаване на лирико-хумористична тематика.
В афиша на Летен оперен фестивал "Сцена на вековете" Държавна опера - Русе представя на крепостта Царевец във Велико Търново българската историческа опера "Лето 893" от Парашкев Хаджиев.
Сценографията и костюмите са на Денис Иванов.
Режисьор: Пламен Бейков
Диригент: Владимир Бошнаков
Хормайстор: Стелияна Димитрова - Хернани
Сценография и костюми: Денис Иванов
Хореография: Весела Василева
Солисти, хор, балет и оркестър на Държавна опера - Русе
Смесен хор "Дунавски звуци"
Специален подарък за зрителите ще е аудио-визуалното шоу "Царевград Търнов – звук и светлина", което е бъде излъчено след края на спектакъла.
Повече чуйте в разговора с режисьора Пламен Бейков.
Антон Гудов е родом от Казанлък, но е изпълнител на родопски песни. Негова страст са старинните песенни образци и автентичните фолклорни костюми. Той е закърмен с народната музика, но първата си съзнателна среща с нея осъществява чрез музиката на едно златно поколение изпълнители, а именно: Христина Лютова, Валя Балканска, Младен Койнаров, Надежда..
Именитият състав на Софийска филхармония "Кварто квартет" ще ни потопи в необятната музика на Моцарт с една красива и нетипична концертна програма в зала "България". Това ще се случи в световния ден на композитора – 27 януари от 19,00 ч . Концертът ще започне с увертюра от "Вълшебната флейта" с вече популярната по света преработка на Кристиян Байер..
Легендите на експерименталната музика и неконвенционалния джаз Франк Гратковски (Германия) и Казухиса Учихаши (Япония) пристигат в София на 23 януари (четвъртък) , за да открият Sofia Free Jazz , новата серия на радиофестивала "Аларма Пънк Джаз" на БНР в сътрудничество с "Гьоте-институт – България" , посветена на свободната..
Вторият концерт за пиано от Албена Петрович-Врачанска ще прозвучи за първи път в изпълнение на Мартина Табакова и Симфоничния оркестър на БНР с гост-диригент Константин Добройков на 15 януари в 1 студио на БНР от 19.30 часа. Премиерата отбелязва 60-тата годишнина на композиторката. Събитието със заглавие "Българска музика" е част от новия цикъл..
16 януари 3.00 часа – Пиетро Нардини (1722-1793), Симфония в Ре мажор. Изпълнява ансамбъл "Ад Астра". 3.07 часа – Пиетро Нардини (1722-1793), Концерт за цигулка в Ла мажор. Изпълняват Лейла Шайег (барокова цигулка), инструментален ансамбъл "Скола канторум Базилиенсис", ансамбъл "Ад Астра". Диригент: Лейла Шайег. 3.23 часа – Джузепе Мария Камбини..
"Началото на 17 век в Холандия започват първите търгове на изкуство, продажбите там не са случайни, твърде често хората, които купуват имат връзка...
Първи частен музей на изкуството и порцелана отвори врати в дома на художници във великотърновското Ново село. Всъщност това е колекцията на Даниела и..
На днешния 16 януари, в ефира на "Нашият ден" отдаваме почит на една от най-ярките фигури в българската литература – Алек Попов. Роден на тази дата през..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg