Гръцката изпълнителка Елена Папаризу бе гост на тазгодишното издание "Франкофоли". Елена е с гръцки произход, но родителите ѝ живеят е Швеция. Кариерата си като изпълнител започва в група, а днес пее солово. Елена Папаризу е любим изпълнител за българската публика, споделя, че обича публиката в България, и че музиката винаги ни обединява:
"Фестивалите са една от любимите ми изяви. И мисля, че "Франкофоли" е прекрасна възможност. Обикновено на такива изяви аз пея една моя много любима френска песен – "Цветни времена". Това е песен, която записах като кавър за моя албум през 2006-та година. Но музиката не е нещо, което трябва да се дели по националност, музиката е нещо което трябва да бъде предназначено за широката публика по целия свят и така трябва да я мислим и възприемаме. Музиката, а и всички езици по света са богатство, което трябва да ценим. Но за мен най-важният език е този на тялото. Моите родители са емигранти от Гърция в Швеция от 60-те години и аз си спомням, когато бях дете моите родители не говореха английски, говореха само шведски и гръцки, но всеки път като сме пътували някъде по света, например Италия, Германия, където не можем да се разберем чрез езика, се разбираме чрез жестове на тялото. Като цяло мисля, че е много важно всички изпълнители да се свързват и да дават най-доброто от себе си на хората, независимо от езика, на който комуникират или пеят. На такива фестивали, ние изпълнителите имаме възможност да се видим, да обменим опит. За мен по целия свят, без значение дали съм на Балканите или извън Европа, този свят е моят дом, навсякъде по света трябва да се погрижим да се чувстваме като у дома си. И със сигурност музиката ни свързва и ни припомня, че сме равни."
През 2006-та година Елена Папаризу печели Евровизия с песента "I am number one":
"Мисля, че тогава България ми даде 12 точки, нали. Благодаря! Бях много притеснена за това изпълнение и бях направо дете, когато изпълних "My number one пред огромната публика. Бях на 23 години. Сега съм на 41. Със сигурност Евровизия и победата ми тогава, ми даде много възможности и ми отвори много врати. Но успеха си има своята цена с усилена работа и подготовка. Не означава, че когато спечелиш едно състезание, всичко ще бъде наред в твоята кариера. Всеки ден трябва да работиш много усилено като артист. И въобще не е важно да се развиваш само като изпълнител, музикално, но и като човек. Като житейски опит, чувства, разбирания за света."
Eлена признава, че е много важно за един изпълнител да се смесват различни стилове в музиката. Обича да предизвиква себе си и в работата си с различни изпълнители. Сред нейните вдъхновители са Майкъл Джексън, Мадона, Пол Абдул, Уитни Хюстън.
Повече чуйте в разговора с гръцката изпълнителка Елена Папаризу.
Антон Гудов е родом от Казанлък, но е изпълнител на родопски песни. Негова страст са старинните песенни образци и автентичните фолклорни костюми. Той е закърмен с народната музика, но първата си съзнателна среща с нея осъществява чрез музиката на едно златно поколение изпълнители, а именно: Христина Лютова, Валя Балканска, Младен Койнаров, Надежда..
Именитият състав на Софийска филхармония "Кварто квартет" ще ни потопи в необятната музика на Моцарт с една красива и нетипична концертна програма в зала "България". Това ще се случи в световния ден на композитора – 27 януари от 19,00 ч . Концертът ще започне с увертюра от "Вълшебната флейта" с вече популярната по света преработка на Кристиян Байер..
Легендите на експерименталната музика и неконвенционалния джаз Франк Гратковски (Германия) и Казухиса Учихаши (Япония) пристигат в София на 23 януари (четвъртък) , за да открият Sofia Free Jazz , новата серия на радиофестивала "Аларма Пънк Джаз" на БНР в сътрудничество с "Гьоте-институт – България" , посветена на свободната..
Вторият концерт за пиано от Албена Петрович-Врачанска ще прозвучи за първи път в изпълнение на Мартина Табакова и Симфоничния оркестър на БНР с гост-диригент Константин Добройков на 15 януари в 1 студио на БНР от 19.30 часа. Премиерата отбелязва 60-тата годишнина на композиторката. Събитието със заглавие "Българска музика" е част от новия цикъл..
16 януари 3.00 часа – Пиетро Нардини (1722-1793), Симфония в Ре мажор. Изпълнява ансамбъл "Ад Астра". 3.07 часа – Пиетро Нардини (1722-1793), Концерт за цигулка в Ла мажор. Изпълняват Лейла Шайег (барокова цигулка), инструментален ансамбъл "Скола канторум Базилиенсис", ансамбъл "Ад Астра". Диригент: Лейла Шайег. 3.23 часа – Джузепе Мария Камбини..
"Началото на 17 век в Холандия започват първите търгове на изкуство, продажбите там не са случайни, твърде често хората, които купуват имат връзка...
Първи частен музей на изкуството и порцелана отвори врати в дома на художници във великотърновското Ново село. Всъщност това е колекцията на Даниела и..
На днешния 16 януари, в ефира на "Нашият ден" отдаваме почит на една от най-ярките фигури в българската литература – Алек Попов. Роден на тази дата през..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg