Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За битките и ритуалите

Второ издание на Международния античен фестивал "Одрюза – люлката на хилядата градове“

5
Античен фестивал „Одрюза – люлката на хилядата градове“
Снимка: Ана-Мария Кръстева

В Историческия парк край село Неофит Рилски се проведе Международен античен фестивал "Одрюза – люлката на хилядата градове“ (на 29 и 30 юли 2023), на който бяха представени елементи от античната история и културното наследство, завещано от траките.

"Самият фестивал е кръстен на Одрюза. Това е един град, който е полумитичен и е обединителен за цялата духовност на тракийските територии. Там процъфтява цивилизацията на траките и от там се разнася по всички земи на Тракия."

Това казва в ефира на "Нашият ден“ Евгени Учкунов, господарят на Тракийския дворец в "Исторически парк", специалист по епохата на античността и траките.

Евгени Учкунов и Милена Воденичарова
Той подчертава, че първият ден на фестивала е посветен на историческата възстановка "Спартак – разрушителят на окови", посветена на Третото робско въстание в Рим.  

В България общността на реконструкторите не е особено голяма и поради тази причина са поканени гости от чужбина, защото има нужда от различни типове войни от двете армии, които застават една срещу друга.

Историята оживява: Забавление и образование в село Неофит Рилски (видео)

Чуйте целия разговор в звуковия файл.

Във втория фестивален ден участинците мериха сили си в Тракийските войнски игри – "Арети" (гр. ἀρετη – "надпревара, състезание"). Те са част от  традицията на древните народи, която съществува не само в древна Тракия, но и в целия античен свят.

"Това е една своеобразна войнска "тризна", посветена на загиналия и обезсмъртен тракийски вожд Спартак и неговите бойни другари, паднали в битката с Рим", казва Милен Петров, бивш военен, историк, художник и възстановчик. 

Той допълва, че такива войнски игри са описани в "Илиада" и "Одисея" на Омир, по повод погребението на Патрокъл, които неговия приятел Ахил извършва. Може да се каже те са един своеобразен предшественик на Олимпийските игри.

Милен Петров и Милена Воденичарова
Войнските игри са включвали надбягване с колесници, надбягване на мъжете войни, хвърляне на копие, хвърляне на диск, юмручен бой, борба, стрелба с лък и една от най-атрактивните дисциплини мономахия, което представлява единоборство с оръжие. 

"Игрите бяха адаптирани, така че да бъдат достъпни не само за участниците, които имат умения във военното дело и в историческата реконструкция, но и голяма част от посетителите също участваха и то много ентусиазирано в тези игри“, посочва Милен Петров.

Наградата за победителите за всяка една от дисциплините в това издание на воинските игри е керамична тракийска чаша, вино, както и реплика на монета, изобразяваща тракийски стрелец, който е емблема на Историческия комплекс.


Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Снимки - Ана-Мария Кръстева
По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Театралното изкуство и тенденциите от Международния фестивал в Пилзен

Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..

публикувано на 24.11.24 в 08:40

Фестивалът Aerowaves и 20 години сцена "Дерида"

Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..

публикувано на 23.11.24 в 09:35

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..

публикувано на 23.11.24 в 09:00

Рисунка. Майстори

"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..

публикувано на 22.11.24 в 17:30

В "Панспермия" Полина Видас разказва нашия живот

Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..

публикувано на 22.11.24 в 16:50