Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За битките и ритуалите

Второ издание на Международния античен фестивал "Одрюза – люлката на хилядата градове“

5
Античен фестивал „Одрюза – люлката на хилядата градове“
Снимка: Ана-Мария Кръстева

В Историческия парк край село Неофит Рилски се проведе Международен античен фестивал "Одрюза – люлката на хилядата градове“ (на 29 и 30 юли 2023), на който бяха представени елементи от античната история и културното наследство, завещано от траките.

"Самият фестивал е кръстен на Одрюза. Това е един град, който е полумитичен и е обединителен за цялата духовност на тракийските територии. Там процъфтява цивилизацията на траките и от там се разнася по всички земи на Тракия."

Това казва в ефира на "Нашият ден“ Евгени Учкунов, господарят на Тракийския дворец в "Исторически парк", специалист по епохата на античността и траките.

Евгени Учкунов и Милена Воденичарова
Той подчертава, че първият ден на фестивала е посветен на историческата възстановка "Спартак – разрушителят на окови", посветена на Третото робско въстание в Рим.  

В България общността на реконструкторите не е особено голяма и поради тази причина са поканени гости от чужбина, защото има нужда от различни типове войни от двете армии, които застават една срещу друга.

Историята оживява: Забавление и образование в село Неофит Рилски (видео)

Чуйте целия разговор в звуковия файл.

Във втория фестивален ден участинците мериха сили си в Тракийските войнски игри – "Арети" (гр. ἀρετη – "надпревара, състезание"). Те са част от  традицията на древните народи, която съществува не само в древна Тракия, но и в целия античен свят.

"Това е една своеобразна войнска "тризна", посветена на загиналия и обезсмъртен тракийски вожд Спартак и неговите бойни другари, паднали в битката с Рим", казва Милен Петров, бивш военен, историк, художник и възстановчик. 

Той допълва, че такива войнски игри са описани в "Илиада" и "Одисея" на Омир, по повод погребението на Патрокъл, които неговия приятел Ахил извършва. Може да се каже те са един своеобразен предшественик на Олимпийските игри.

Милен Петров и Милена Воденичарова
Войнските игри са включвали надбягване с колесници, надбягване на мъжете войни, хвърляне на копие, хвърляне на диск, юмручен бой, борба, стрелба с лък и една от най-атрактивните дисциплини мономахия, което представлява единоборство с оръжие. 

"Игрите бяха адаптирани, така че да бъдат достъпни не само за участниците, които имат умения във военното дело и в историческата реконструкция, но и голяма част от посетителите също участваха и то много ентусиазирано в тези игри“, посочва Милен Петров.

Наградата за победителите за всяка една от дисциплините в това издание на воинските игри е керамична тракийска чаша, вино, както и реплика на монета, изобразяваща тракийски стрелец, който е емблема на Историческия комплекс.


Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Снимки - Ана-Мария Кръстева
По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Рада Шарланджиева

Преводът като разпъване на езиковите граници

Днес (9 април) от 18:30 часа в Литературния клуб на Столична библиотека в поредицата "Преводач на месеца" ще гостува Рада Шарланджиева.  Освен с преводаческа дейност, тя се занимава и с журналистика, есеистика и критика. По време на срещата с читатели нейния творчески облик ще представят проф. Михаил Неделчев, проф. Албена Бакрачева и доц. Йордан..

публикувано на 09.04.25 в 15:05
Невена Цанева, Асен Лозанов, Васил Ряхов

Бургаският театър подава ръка на най-младите таланти

С премиера на спектакъла "Мъртвешки танц" от Аугуст Стриндберг ще посрещне публиката си на 10 април Драматичният театър "Адриана Будевска" в Бургас . Постановката по пиесата на големия шведски драматург е дело на Мария Генова. Младата режисьорка е победителка в първото издание на конкурса за абсолвенти, завършващи режисура за драматичен театър...

обновено на 09.04.25 в 14:37
Петранка Божкова

Добруджански писатели гостуваха на Дом "Дора Габе"

Автори от Добрич гостуваха с творческа вечер и литературно четене в Дом "Дора Габе" в София. Писателят Красимир Бачков, автор на сборниците "Някъде там" и "Разкази от този и онзи свят", и Петранка Божкова – поетеса и журналист, дългогодишен кореспондент от Добрич за БНР Радио Варна, представиха свои творби. Среща със столичната публика имаше и..

публикувано на 09.04.25 в 13:37

Преиздадоха "Джобен психотерапевт" на Сузана Макмахън

Преиздадоха " Джобен психотерапевт " на  Сузана Макмахън Това е книга, помогнала на милиони хора в цял свят да разберат себе си и сами да си помогнат. Тя предлага отговори на въпроси, които за мнозина са жизненоважни, като се започне от "Кой съм аз?" и "Какъв е смисълът на живота?", и се стигне до "Какво мога да контролирам?" и "Как да приема себе..

публикувано на 09.04.25 в 12:10
Любомира Попова

Съвременният творец е разкъсан между това да създава изкуство и това да го продава

Живописецът и уебдизайнер Любомира Попова говори в "Нашият ден" за брандирането при създаване на културни събития – за следването или избягването на трендовете, за подходящите и неподходящи визуални елементи, за сложните и прости послания. "Съвременният творец е много по-свободен да бъде себе си, да изразява концепциите си по начина, по който..

публикувано на 09.04.25 в 10:13