Българската емиграция от 1869 г. до обществено-политическите промени през 90-те години на миналия век – това е темата на предаването "Гласът на времето", което този път се осъществява от Института по история на българската емиграция в Северна Америка "Илия Тодоров Гаджев" – директно от изнесеното студио на БНР в Гоце Делчев.
Участници в дискусията са: Владимир Москов, кмет на Община Гоце Делчев, Флоранс, Тодор и Екатерина Гаджеви – наследници на Илия Гаджев и журналистът Кин Стоянов. По телефона се включват Боряна Бужашка – историк, и Бойко Киряков от Института за исторически изследвания към БАН.
Институтът по история на българската емиграция в Северна Америка "Илия Тодоров Гаджев" се намира в град Гоце Делчев. Сградата е построена до родната къща на д-р Иван Гаджев (около 700 кв. м площ) и е специално архитектурно планирана за институт – Музейна изложбена сбирка, архивна и библиотечна част. Това е място, където се съхраняват архиви, с изложбена зала, с библиотека – съдържа над 40 хиляди тома по Македонския въпрос и не само. Място, където може да се извършва пълноценна научна работа.
Самият д-р Иван Гаджев е търсил винаги мостове между хората. Затова в архива на Института мирно съжителстват документите и спомените на диаметрално противоположни хора.
Повече за произхода на българската емиграция след 1869 г., за Института по история на българската емиграция в Северна Америка "Илия Тодоров Гаджев", за личността на д-р Иван Гаджев, за 120-годишнината от Илинденско-Преображенското въстание, за събора на Попови ливади, за значението на датата 2 август в българската история –
Чуйте всички коментари от звуковия файл.
Снимки – Институт по история на българската емиграция в Северна Америка "Илия Тодоров Гаджев" и www.eurochicago.com
Анка Ламбрева е име, което днес малцина познават, но нейната история заслужава да бъде помнена. Тя остава в историята като първата българска жена, осъществила околосветско пътешествие, и доказва, че ограниченията, наложени от времето и обществото, не могат да спрат свободолюбивия дух. По повод 130-годишнината от рождението ѝ Мария Деянова,..
На днешния 21 февруари в Народно читалище "Св. св. Кирил и Методий – 1882" в град Попово ще бъде представена книгата "Трескавец" на Симеон Христов. Авторът е по-известен като китарист и основател на група "Епизод". Книгата разказва за млад духовник, който проповядва по нов начин и лекува вярващите. Срещу него застават Държавата и..
В 30 страни по света ежегодно от 7 до 14 февруари се провежда Международната седмица на брака, която се чества у нас в последните десетина години. Според трите най-разпространени религиозни общности в България: християнство, ислям и юдаизъм: бракът е свещена институция, установена при сътворението. Защо се заиграваме с традиционни семейни..
В това издание насочваме вниманието ви към един евангелски пастор тръгнал по пътя към Съединените щати, за да избере да бъде капелан, т.е болничен свещеник. Ще го сторим с пастор Евгени Найденов. Той бе допреди 6 години председател на Българска свободна църква и на Форума за междурелигиозен диалог и сътрудничество. Когато пристига в САЩ първата..
През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да..
Тази вечер в Зала 1 на НДК в столицата е премиерата на документалния филм "Милен", посветен на журналиста Милен Цветков. Документалният разказ обхваща..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg