Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българската емиграция – от 1869 г. до 90-те години на ХХ век

Директно предаване от град Гоце Делчев

| Коментар
Институт по история на българската емиграция в Северна Америка "Илия Тодоров Гаджев"
Снимка: bgemigration.com

Българската емиграция от 1869 г. до обществено-политическите промени през 90-те години на миналия век – това е темата на предаването "Гласът на времето", което този път се осъществява от Института по история на българската емиграция в Северна Америка "Илия Тодоров Гаджев" – директно от изнесеното студио на БНР в Гоце Делчев. 

Участници в дискусията са: Владимир Москов, кмет на Община Гоце Делчев, Флоранс, Тодор и Екатерина Гаджеви – наследници на Илия Гаджев и журналистът Кин Стоянов. По телефона се включват Боряна Бужашка – историк, и Бойко Киряков от Института за исторически изследвания към БАН.

Институтът по история на българската емиграция в Северна Америка "Илия Тодоров Гаджев" се намира в град Гоце Делчев. Сградата е построена до родната къща на д-р Иван Гаджев (около 700 кв. м площ) и е специално архитектурно планирана за институт – Музейна изложбена сбирка, архивна и библиотечна част. Това е място, където се съхраняват архиви, с изложбена зала, с библиотека – съдържа над 40 хиляди тома по Македонския въпрос и не само. Място, където може да се извършва пълноценна научна работа. 

д-р Иван ГаджевСамият д-р Иван Гаджев е търсил винаги мостове между хората. Затова в архива на Института мирно съжителстват документите и спомените на диаметрално противоположни хора. 

Повече за произхода на българската емиграция след 1869 г., за Института по история на българската емиграция в Северна Америка "Илия Тодоров Гаджев", за личността на д-р Иван Гаджев, за 120-годишнината от Илинденско-Преображенското въстание, за събора на Попови ливади, за значението на датата 2 август в българската история –

Чуйте всички коментари от звуковия файл.

Снимки – Институт по история на българската емиграция в Северна Америка "Илия Тодоров Гаджев" и www.eurochicago.com

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Потопеното наследство" – една изложба за забравените села под водата

Изложбата "Потопеното наследство" можете да видите от днес в библиотеката на град Троян. Материалите за таблата са събрани при теренни изследвания и проучвания на архивни документи, свързани с трансформациите, които предизвиква строителството на язовири у нас . Автори на изложбата са учените от Института за етнология и фолклористика с музей към БАН..

публикувано на 12.05.25 в 09:52

Абитуриенти от ППМГ Бургас с благотворителен концерт "ПО желание"

Абитуриентите от ППМГ "Акад. Н. Обрешков" в Бургас са избрали да отбележат завършването си по един нетрадиционен начин – с "Концерт ПО желание" в Летния театър. Със събраните средства от него те избират да подпомогнат дейността на Отделението по неонатология на УМБАЛ Бургас. Концертът ще се състои днес от 19:00 ч ., като в него ще вземат участие..

публикувано на 12.05.25 в 09:31

Северняшкият ансамбъл запознава ученици с българския фолклор чрез образователни концерти

Монтана ще бъде домакин на един от образователните концерти на Северняшкия ансамбъл за народни песни и танци “Иван Вълев” – събитие, което има за цел да запознае подрастващите с богатството на българския фолклор. Концертът е част от национална инициатива на ансамбъла, която обхваща множество градове из страната. Повече за проекта разказа в ефира на..

обновено на 12.05.25 в 09:23
Еми Барух

Еми Барух: Истината е важна, свободата е важна

След новия доклад на "Репортери без граници", защо "в България свободата на словото не е никаква ценност", коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Еми Барух , журналистка, общественичка, автор в "Дойче Веле". "Свободата на словото е възможността ти да заявиш себе си, без да се автоцензурираш, да живееш в общество, в което има..

публикувано на 12.05.25 в 08:50

Реколтите на българското селско стопанство

Студовете през февруари и през април се оказаха помитащи за вече напъпилите и разцъфтели трайни насаждения, но пострадаха и едногодишни култури. Множество земеделци няма да могат да изпълнят тази стопанска година, а вероятно няма да могат да планират и следващата. Никой не знае колко точно големи са загубите, но в началото на април министърът на..

публикувано на 11.05.25 в 10:39