Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. д-р Павел Павлов:

За традиционния поклоннически поход "Рилският чудотворец"

14-ото издание на поклонническия поход "Рилският чудотворец“.
Снимка: mitropolia-sofia.org

На 1 август в първия ден на Богородичния пост започва поклонническият поход "Рилският Чудотворец“ с благословението на Негово светейшество Софийския митрополит и Български патриарх Неофит. Той представлява академичен продукт на Богословския факултет на СУ "Св. Климент Охридски“. Преди 14 години по няколко причини проф. д-р Павел Павлов, преподавател по Църковна история, и негови студенти поставят началото на тази традиция точно на 1-ви август. 

Август е месецът, когато честваме и Успението на Свети Йоан Рилски. Първият ден на август е един особен ден в историята на християнския календар. Ден в средата на лятото, някога най-тежкия сезон, когато се бележи пик на епидемиите. За това от храмовете се изнася Светият кръст, със силата на който се осветяват градовете и селата в християнския свят, за да може хората да преминат благополучно останалата част от сезона.

Поклонение от София до Рилския манастир, съпътствано от богослужения, молитвени песнопения и четене на Акатиста на св. Йоан Рилски, ще се проведе от 1 до 6 август  2023 г.

На 1-ви август от 9.00 ч. в столичния храм "Св. София“ ще се отслужи Света литургия и водосвет. Оттам поклонението ще следва станалия традиция вече път – параклис "Св. Йоан Рилски" до х. "Кумата" (Витоша) – храм "Св. Неделя", с. Ярлово – местност Цари мали град над Белчин – х. Пионерска / х. Ловна – Рилски манастир.

Чуйте подробности в звуковия файл. 


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Асен Масларски (вляво) и Росен Мирчев

Забрана, но не съвсем

В сила е забраната за лов и риболов, но въпреки това има някои "вратички" да се лови риба в тъмната част на денонощието при определени условия. Какви са те и какво ще правят ловците по време на забраната (но не само това), можете да научите от Росен Мирчев и Асен Масларски – гласовете на предаването "И рибар съм, и ловец съм". Чуйте сладката..

публикувано на 24.04.25 в 17:30

За гората българска

В това издание на предаването "И рибар съм, и ловец съм" отново един до друг са рибарят Асен Масларски и ловецът Росен Мирчев. А разговорът е за гората българска. Поводът е стогодишен, та даже двойно вековен – век навърши Седмицата на гората, век празнува и лесовъдското образование в България! Гост на предаването е инж. Иван Ризов, зам.-директор на..

публикувано на 23.04.25 в 18:00
Проф. Здравка Валерианова

Скрининговото проследяване е отговорност на държавата

Болна тема ли са скрининговите програми в България – въпросът коментира в Lege Artis проф. Здравка Валерианова , онколог с над 30-годишен опит в сферата на регистрация на злокачествените заболявания, епидемиологията на рака и раковия контрол. Онкологичните заболявания са водеща причина за смъртността в световен мащаб, като ключова роля за..

публикувано на 23.04.25 в 13:19

Превенцията и ранната диагностика – акцент в германското здравеопазване

Германия е сред страните с най-изразена демографска криза. Населението остарява, а това поставя сериозни предизвикателства пред здравната и социалната система. Както в много други развити държави, хората в Германия живеят все по-дълго. За последните три десетилетия средната продължителност на живота се е увеличила с около 6 години при мъжете и с около 4..

публикувано на 23.04.25 в 12:25
Д-р Николай Цонев

Хроничните чревни заболявания са често срещан проблем при младите хора

Улцерозен колит и ректорагия – все по-често ли се срещат хроничните заболявания на червата, коментира в Lege Artis гастроентерологът д-р Николай Цонев. В началото на разговора д-р Цонев подчертава, че този тип заболявания са изключително разпространени сред младите хора. Гастроентерологът посочва двете водещи чревни възпаления –..

публикувано на 23.04.25 в 12:05