На 1 август в първия ден на Богородичния пост започва поклонническият поход "Рилският Чудотворец“ с благословението на Негово светейшество Софийския митрополит и Български патриарх Неофит. Той представлява академичен продукт на Богословския факултет на СУ "Св. Климент Охридски“. Преди 14 години по няколко причини проф. д-р Павел Павлов, преподавател по Църковна история, и негови студенти поставят началото на тази традиция точно на 1-ви август.
Август е месецът, когато честваме и Успението на Свети Йоан Рилски. Първият ден на август е един особен ден в историята на християнския календар. Ден в средата на лятото, някога най-тежкия сезон, когато се бележи пик на епидемиите. За това от храмовете се изнася Светият кръст, със силата на който се осветяват градовете и селата в християнския свят, за да може хората да преминат благополучно останалата част от сезона.
Поклонение от София до Рилския манастир, съпътствано от богослужения, молитвени песнопения и четене на Акатиста на св. Йоан Рилски, ще се проведе от 1 до 6 август 2023 г.
На 1-ви август от 9.00 ч. в столичния храм "Св. София“ ще се отслужи Света литургия и водосвет. Оттам поклонението ще следва станалия традиция вече път – параклис "Св. Йоан Рилски" до х. "Кумата" (Витоша) – храм "Св. Неделя", с. Ярлово – местност Цари мали град над Белчин – х. Пионерска / х. Ловна – Рилски манастир.
Чуйте подробности в звуковия файл.
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..
Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg